אם החרדים לא ישולבו בשוק העבודה המדינה תפסיד עד 50 מיליארד שקל לשנה

לטענת אורי שיינין רכז תעסוקה באגף התקציבים באוצר יש חשיבות רבה בכך שחוק הגיוס לא יימנע מהציבור החרדי לצאת לשוק העבודה, משום שבטווח הארוך ההפסד למדינה מכך יכול להגיע עד ל50 מילארד שקל בשנה, בשנת 2050

יריד תעסוקה לחרדים | צילום ארכיון: ליאור מזרחי, פלאש 90

בדיון של הוועדה המיוחדת בכנסת להסדרת מעמדם של תלמידי הישיבות שהתקיים היום (ד) טען אורי שיינין רכז תעסוקה באגף תקציבים של משרד האוצר כי בראייה ארוכת טווח תרומת שילוב המגזר החרדי בתעסוקה לתקציב המדינה בשנת 2050, עשוי להתקרב לתקציב הביטחון הנוכחי, כ-30-50 מיליארד ₪ לשנה, שהם כ-6-10% מהתוצר. לדבריו, אין עוד צעד כה חשוב ומגה-דרמטי שהממשלה יכולה לעשות לטובת כלכלת מדינת ישראל. ולכן חובה על המדינה למצוא פתרון שיסיר את החסם מהקהילה החרדית לצאת אל שוק העבודה.

בדיון נכחה גם נציגת משרד העבודה והרווחה גב' יוליה איתן ראש מנהל תעסוקת אוכלוסיות שהסכימה לדברים ואמרה "אנחנו רוצים לראות את המשפחה של תלמיד הישיבה עובדת ומפרנסת ולא נסמכת על הקופה הציבורית, ולכן אנו מציעים להפחית את שעות לימודי החובה".

250/200 סייד בר + קובייה

היועצת המשפטית של הוועדה עו"ד מירי פרנקל-שור אמרה כי יש לקבוע את מטרת השתלבות החרדים בשוק העבודה במטרותיו של חוק הגיוס, זאת לאור פסיקת בג"צ שסעיף המטרה, הוא אחד הסעיפים החשובים ביותר. היא הוסיפה ואמרה כי התיקון הקודם לחוק שנפסל בבג"צ, נפסל בין היתר מפני שתכלית החוק לא תאמה את סעיפי המטרה.

"אני ממליצה לנסח כראוי את סעיף המטרה, ולקבוע את התכליות, המטרות ואת משקלם, גם אם ערכם או משקלם אינה זהה. הכוונה למטרות כגון צמצום אי השוויון, הגברת השתתפות הציבור החרדי בתעסוקה, חשיבות לימוד התורה ועוד" סיכמה פרנקל-שור, כשיו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם הצטרף לדבריה ואמר "בעיני ערך לימוד התורה חשוב מאוד שצריך להיות מעוגן בחוק".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה