אפיקים חדשים: חממת ההייטק מגיעה לנגב

InNegev זכתה במכרז הענק לחממת החדשנות בנגב שיזמה המועצה האזורית בני שמעון יחד עם החברות הגדולות בנגב • הרשות לחדשנות תשקיע 80 מיליון ש"ח בתכנית כולה אשר תכלול שלושה פרויקטים ברחבי הארץ, אחד מהם הוא החממה של InNegev באזור התעשייה עידן הנגב

בייסוד חממת InNegev | צילום: יח"צ

חממת InNegev, אשר מהווה שילוב כוחות בין המועצה האזורית בני שמעון, סודהסטרים, נטפים וקיבוץ חצרים, מפעלי ראבאל ודולב, מכללת סמי שמעון, אונ' בן גוריון וקרן ההשקעות אלפא קפיטל, תלווה עשרות סטארט-אפים נבחרים אשר נמצאים בשלבים התחלתיים ותסייע בצמיחתם על ידי ליווי צמוד של צוותים מקצועיים, הקצאת מקום והענקת מעטפת שירותים מלאה. בין היתר יזכו הסטארט-אפים לחיבורים וקשרים בתעשייה וליווי צמוד של חברות הענק וצוותים מקצועיים מטעם InNegev.

חממה טכנולוגית היא גוף עסקי דרכו יכולים יזמים בשלבים התחלתיים, להקים חברה או עסק על בסיס טכנולוגיה חדשה שנמצאת בשלבי מחקר ופיתוח. החממה מספקת סביבה תומכת למיזם בתמורה לחלק מהבעלות תכנית החממות של הרשות לחדשנות מעודדת יזמות טכנולוגית, על ידי סיוע המאפשר לבעלי רעיונות טכנולוגיים חדשניים בראשית דרכם לבצע את עבודת המחקר והפיתוח: התארגנות כדי לממש את הרעיון ופיתוחו למוצר עסקי, להביאו למצב, המאפשר התקשרות עם שותף אסטרטגי, תחילת מכירות ו/או גיוס הון נוסף לחברה.

חממת החדשנות של InNegev תמוקם בפארק "עידן הנגב" – אזור תעסוקה השוכן בצמוד לכביש חוצה ישראל ולתחנת הרכבת להבים-רהט. זהו מרכזה הגיאוגרפי של ישראל, המציע ליזמים סביבה מושלמת וקרבה לעוגנים השותפים למיזם. החברות השותפות יעמידו לטובת היזמים את כל האמצעים שברשותם – המעבדות, קווי הייצור, הקשרים הבינלאומיים, המהנדסים והמנהלים המנוסים, ויסייעו ליזמים בכל שלבי פיתוח המוצרים – משלב הרעיון ועד היציאה לשוק.

חממת  InNegev תשים דגש על מוצרים, חומרים ותהליכים תעשייתיים  החממה תלווה את היזמים ותסייע בכל שלבי פיתוח המוצר., יצירת Ecosystem של חדשנות באמצעות קשר הדוק עם התעשיות, החממה תהווה מרכז ידע לתעשייה באזור. אינטראקציה, שיתופי פעולה והפרייה הדדית בין חברות החממה לתעשייה ולמוסדות האקדמיה תוך קידום יוזמות בתחום החינוך, הקהילה ובשוק התעסוקה יאפשרו יצירת Ecosystem של חדשנות באזור.

מאמץ רב יושקע על ידי החממה והשותפים בה כדי לייצר סביבה המציעה יתרונות אמתיים לחברות צומחות, בכלל זה תשתית עסקית ענפה הנשענת על יכולותיה של קרן אלפא-קפיטל, כמו גם חיבור וגישה לשוק העבודה המקומי דרך הרשויות המקומיות השותפות. החממה, צוותה ושותפיה ייצרו מערך לסיוע במעבר וקליטה, שיאפשר לחברות החממה ולעובדיהן מכל המגזרים לעבור להתגורר בסביבת החממה, לבסס כאן את חברותיהן, להישאר ולהתפתח באזור.

חממת החדשנות בפריפריה InNegev היא הזדמנות אמתית לייצר אקו-סיסטם של חדשנות בנגב – כזו המושתתת על היתרונות הקיימים בנגב ועל כוחות מקומיים משמעותיים. לא בכל יום חוברים יחדיו כמה מענקי התעשייה הישראלית לשיתוף פעולה בתחום החדשנות. אזור צפון הנגב ובאר שבע עוברים מהפכה של ממש בשנים האחרונות. התשתיתיות הלאומיות בדמות כביש חוצה ישראל, רכבת ישראל ובסיסי הצבא כבר כאן, אבל מהפכת הסטארט-אפ ניישן שעברה על ישראל בעשורים האחרונים כאילו דילגה על הנגב. חממת InNegev עשויה להוות את תחילתו של השינוי.

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון, יוזמת הפרויקט: "אנחנו עמלים על הפרויקט הזה כבר מספר חודשים. עיקר הסיפור היה לחבר את השותפים, כל אחד מהמובילים בתחומו בעולם, לשבת ולשתף פעולה. אבל מהרגע שכולם הבינו את הפוטנציאל ואת המטרה האמיתית- קידום הנגב, אז זה היה ברור שזה יקרה. מכאן, מהנגב, תצא בשורת החדשנות הבאה של ישראל. אנחנו גאים להיות שותפים ומובילים במיזם הלאומי החשוב הזה". 

אלי בן סימון מקרן SIBF קיבוץ חצרים, יו"ר החממה: "אנחנו רואים בחממה הזו כלי שמאחד ומאגד ניסיון עצום שנצבר בתעשייה בנגב, כוח אדיר שיביא את בשורת היזמות והחדשנות לאזור. אנחנו צמאים להראות שאפשר להצמיח כאן, בנגב, את ה'סיליקון וואדי', אזור שירכז את תעשיית ההייטק והטכנולוגיה של מדינת ישראל. יש כאן כל מה שצריך כדי להצליח, שילבנו כוחות על מנת להביא להגשמת החזון".

אייל שוחט, מנכ"ל סודהסטרים העולמית: "אנו שמחים על ההזדמנות הייחודית להביא את הידע והניסיון הרב שצברנו ברחבי העולם לקהילה בדרום הארץ ולתרום לפיתוחו הכלכלי, העסקי והטכנולוגי של האזור. כחברה הפועלת בנגב שנים רבות, זוהי סגירת מעגל עבורנו ואפשרות להעניק בחזרה לקהילה המיוחדת באזור, שלה חלק מרכזי בצמיחתה של סודהסטרים".

רן מידן, מנכ"ל נטפים: "נטפים נולדה בדרום הארץ, וכחלוצה וכמובילה עולמית בתחום ההשקייה והחקלאות המדייקת, אנו שמחים לחבור לשאר השותפים על מנת להקים אקוסיסטם טכנולוגי בתחומי החקלאות והתעשייה החכמה בדרום. תחום האג-טק (טכנולוגיות חקלאיות) נמצא בתנופת צמיחה עולמית ואנו נשמח לסייע לחברות טכנולוגיה צעירות באמצעות הניסיון של נטפים והחיבור לשוק הגלובלי ובכך לחזק את התעשייה והחדשנות הישראלית".

אייל גינזברג, מנכ"ל החממה: "חממת אינגב תהווה פלטפורמה לצמיחה טכנולגית עסקית למיזמים טכנולוגיים חדשים מכלל האוכלוסיות ותהווה פלטפורמה להמשך מימוש החזון של בן גוריון להפרחת הנגב".

נסיים ונציין, כי מטרתן העיקרית של השותפות היא אמנם הצמחת סטארט-אפים חדשים שיציגו מוצרים חדשים ויכולות חדשות. מאחורי יוזמת InNgeve עומדת גם שליחות אמיתית של שותפיה, הנחושים לקחת חלק משמעותי במאמץ לפיתוח הנגב ולהביא את מהפכת החדשנות וההייטק הישראלי גם לדרום. כל אחד מהשותפים הללו, בזכות עצמו, הצמיח כבר יצירה חדשנית מאדמת המדבר והפך אותה להצלחה בינלאומית. נטפים וקיבוץ חצרים במערכות ההשקיה, ראבאל ודולב – מפעלים מקיבוצי הדרום המובילים חדשנות בתחום הפלסטיקה, סודה סטרים – מחברות המשקאות המובילות בעולם הפועלת לשנות את מציאות החיים בנגב מדי יום, וכי"ל שהפכה את ישראל, בזכות המדבר, לאימפריה בתחום המחצבים. כעת, מעוניינות החברות פורצות הדרך האלה לספק מיכולותיהן וניסיונן גם לאחרים.

את הקמת החברה InNegev ליווה עורך הדין אודי ערב ממשרד כהן ערב ושות'.

כתיבת תגובה