אפל וגוגל יספקו מידע מפורט על איסוף ושימוש במידע אישי

בעקבות פניית הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן והרשות להגנת הפרטיות יחד עם עוד 26 רשויות מקבילות להגנת הצרכן ולסחר הוגן ורשויות להגנת הפרטיות בעולם: החברות Apple ו Google יספקו בחנויות האפליקציות שלהן מידע מפורט לגבי האיסוף והשימוש במידע האישי של הצרכנים • גוגל ואפל הודיעו כי ספקי האפליקציות יידרשו לציין בחנויות האפליקציות שלהן איזה מידע אישי שומרת כל אפליקציה ואיזה מידע אישי החברה רשאית לחלוק עם אחרים

אייפד של אפל, מסך פתיחה של גוגל | צילום: שאטרסטוק

גוגל ואפל הודיעו כי ספקי האפליקציות יידרשו לציין בחנויות האפליקציות שלהן איזה מידע אישי שומרת כל אפליקציה ואיזה מידע אישי החברה רשאית לחלוק עם אחרים. זאת בעקבות הפנייה שנעשתה באמצעות רשויות להגנת הצרכן מ- 27 מדינות החברות בארגון ICPEN אשר הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן בישראל חברה בו. אספקת מידע ברור ומקיף לצרכנים יאפשר להם להשוות ולבחור באפליקציות על בסיס השימוש במידע האישי שלהם.

מדובר בהתערבות בינלאומית של רשויות להגנת הצרכן מ- 27 מדינות החברות בארגון ICPEN  (International Consumer Protection and Enforcement Network) וביניהן: ישראל, אנגליה, הולנד, נורווגיה ועוד, והרשות להגנת פרטיות, שהינה אחת מעשרות רשויות להגנת פרטיות בעולם החברות בארגון הגג GPEN (Global Privacy Enforcement Network), שפעילותו ממוקדת באכיפה בינלאומית של דיני הגנת המידע והייתה אחת הרשויות החברות בארגון GPEN שתמכו ביוזמה של ארגון ICPEN. תמיכה זו של ארגון GPEN, שהרשות להגנת הפרטיות משמשת גם כחברה פעילה בוועד המנהל שלו, קיבלה ביטוי בפנייה שהעביר ארגון ICPEN לגוגל ואפל.

250/200 סייד בר + קובייה

הארגון והרשויות החברות בו הגיעו למסקנה, כי המידע שנמסר לצרכן בעניין מדיניות הפרטיות אינו מספק. חנויות האפליקציות של אפל וגוגל נותנות לספקי אפליקציות (App Providers) מקום למסירת מידע אודות הפרטיות באופן שאינו מספק ואינו מאפשר לספקי אפליקציות לספק לצרכנים את המידע ההכרחי באופן המהווה גילוי נאות. על פי ממצאי הארגון, כדי להגיע למידע בנושא על הצרכן לגלול יותר ממסך אחד ולהיכנס לקישור שמפנה את הצרכן למדיניות באתר של מפתח האפליקציה. לכן, 27 רשויות הגנת הצרכן חברו יחד ודרשו מאפל וגוגל להתאים את המבנה של חנויות האפליקציות שלהן כך שספקי אפליקציות יוכלו לספק לצרכנים את המידע ההכרחי אודות השימוש במידע שלהם בצורה ברורה ומקיפה במסך הראשי של האפליקציה בחנות.

לאור חשיבות הנושא ועל מנת להגביר את השקיפות ללקוחות העושים שימוש באפליקציות הנגישות בחנויות האפליקציות של החברות וכדי להעניק להם מידע מפורט בדבר האיסוף והשימוש של החברות במידע על אודותיהם, תמך ארגון GPEN, בו חברה גם הרשות להגנת הפרטיות בישראל, בדרישה זו ותמיכתו אף קיבלה ביטוי בפניה שעשו הרשויות לחברות.

הצרכנים מושפעים

מחקרים מראים שצרכנים משווים בין אפליקציות באשר לאופן בו האפליקציות משתמשות במידע שלהם אם הם מקבלים את המידע המתאים מראש. שקיפות היא תנאי מקדמי לכך – אם הצרכנים יקבלו מידע ברור אודות מדיניות הפרטיות של כל אפליקציה בזמן המתאים, הדבר יאפשר להם לקבל החלטות מושכלות לגבי אפליקציות על בסיס גילוי זה.

870/135 ליינר ארטקל

הקריאה המשותפת מתמקדת בליבת ההגנה על הצרכן – יידוע הצרכנים בשלבים מוקדמים לפני קבלת החלטה על רכישה/הורדת אפליקציה, באשר לפרט מהותי בעסקה ובמקרה דנן, מידע על איסוף ושימוש במידע אישי. דרישה בסיסית של הגנת הצרכן היא, שצרכנים יהיו מודעים להשלכות של הבחירות שלהם לפני שהם בוחרים להוריד את האפליקציה ולעשות בה שימוש.

עו”ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מציין כי: “אני שמח על כך שענקיות האינטרנט נענו לדרישה המשותפת שלנו ושל עוד 26 רשויות מקבילות לנו בדבר הצגת מידע מפורט לגבי האיסוף והשימוש במידע האישי של הצרכנים בחנויות האפליקציות שלהן. הדבר נועד למנוע הטעיית הצרכנים באשר לאפשרות שהאפליקציות השונות יאספו ויעבירו מידע אישי על הצרכנים לגורמים אחרים. הרשות פועלת גם במרחב הבינלאומי על מנת להגן על הצרכנים”.

ד”ר  שלומית ווגמן, מ”מ ראש הרשות להגנת הפרטיות: “יוזמה חשובה ומוצלחת זו של רשויות להגנת הצרכן מרחבי העולם בה תמכו גם רשויות להגנת הפרטיות לרבות הרשות הישראלית, מצביעה על כך ששיתוף פעולה בין רגולטורים מתחומים שונים יכול לגרום לענקיות האינטרנט לחזק את פרטיות המשתמשים, וממחישה את העובדה שהוא מחויב המציאות לשם התמודדות עם אתגרי הכלכלה הדיגיטלית”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה