אפקט עליית הריבית | הצפי: ירידה ברכישת דירות בטווח הקרוב

בעולם הנדל"ן צופים ירידה בעסקאות המכר של דירות בחודש הקרוב – בעקבות עליית הריבית | "אנשים לא יוכלו לעמוד בהחזר החודשי" | "הזמן של כל עסקה התארך – למרות שיש התעניינות שאינה פוחתת. זמן הסגירה הפך ארוך יותר משמעותית" | וזה עוד לפני עליית המחיר רגע לפני כניסת חוק הקפאת מדד התשומות לתוקף

דירות בבניה | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

בנק ישראל העלה אתמול את הריבית בפעם השלישית בחודשים האחרונים, לרמה של 1.25%. ההעלאה הנוכחית הייתה ב-0.5% לאחר שגם בחודש הקודם העלה את הריבית באותו שיעור. מדובר בהעלאה החדה ביותר בריבית בישראל ב-11 השנים האחרונות לרמתה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2013. חשוב לזכור, שהצפי הוא כי במהלך 2023 ועד 2024 עשוי בנק ישראל להעלות את הריבית באופן שאף עשוי להכפיל את הריבית הנוכחית. אך עם זאת, הלקוחות ונוטלי המשכנתאות רואים תמיד את מה שלפניהם, ולא חוששים מעליית ריבית נוספת, כמו שהם חוששים ויראים מהעלייה הנוכחית, וזו משפיעה על חלק ניכר מהרוכשים באופן מיידי.

כך למשל, לדברי דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלי חברת שיווק הנדל"ן דרא סבור כי "בנק ישראל מאותת לשווקים כי הוא נחוש לרסן את האינפלציה ולהחזירה לתוך היעד הממשלתי, אך בתוך כך יש למהלך השפעות ניכרות על שוק הנדל"ן: ראשית, נוטלי המשכנתאות יספגו עלייה בהחזר החודשי בעיקר במסלול הפריים הפופולרי – לחלקם העלייה תהיה חדה; שנית, לווים חדשים עלולים להתקשות לקבל משכנתאות חדשות בשל מגבלת גובה ההחזר החודשי שהבנקים מחייבים, ואולי אף יוכלו לקבל משכנתה קטנה יותר.

250/200 סייד בר + קובייה

"שני אלה עלולים להתבטא בירידה ברכישת דירות בטווח הקרוב. בשוק השכירות העלאת הריבית צפויה לייקר את שכר הדירה אף יותר – מאחר ורוב המשקיעים שמשכירים את הדירות ממונפים במשכנתאות והעלויות שלהם גדלות. מבחינת יזמי הנדל"ן, ריבית גבוהה יותר מעלה את מחיר הכסף, שוחקת את הרווחיות שלהם ובמקביל מגדילה את הוצאות המימון".

ניר שמול – מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית וחברת שניר אומר בתגובה להעלאת הריבית והשפעתה על השוק: "העלאת הריבית והצפיות לאינפלציה משפיעה מאוד על השוק בחודשים האחרונים. אנשים יושבים על הגדר והזמן לביצוע עסקה התארך לעומת חודשים קודמים. יש ירידה בכמות העסקאות אל מול חודשים קודמים.

"לעומת זאת אין ירידה בקצב הלידים, הפגישות וההתעניינות מצד קוני הדירות הפוטנציאלים אבל ההחלטה הפכה להיות הרבה יותר קשה מצידם אל מול חודשי העבר הלא רחוק כ"כ. 

"חשוב לומר גם שאין ירידה במחירי הדירות וישנם יזמים רבים שבימים האחרונים אף העלו את המחירים לאור כניסת החוק המגביל את ההצמדה על מדד תשומות הבנייה רק ל-40 אחוז מעלות הקנייה". 

Inner 620/130

 

לדבריו, "עליית הריבית שמגיעה בעקבות שיא של אינפלציה של 40 שנה בארצות הברית ובאירופה, מגיעה גם לישראל ומכניסה את שוק הנדל"ן לעמדת המתנה. מצד אחד היצע נמוך וביקושים גבוהים מה שהוביל ב-16 שנה האחרונות לעליות מחירים חסרי תקדים בשוק הנדל"ן בישראל ומאידך כאמור בחודשים האחרונים, ירידות חדות בשוק ההון, אינפלציה משתוללת, עליות ריבית וחשש ממיתון". 

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה