אפריל: רק 27 אלף משרות פנויות בישראל

מצב המשרות הפנויות בישראל בירידה תלולה – כך עולה מנתוני הלמ”ס לחודש אפריל • את הנזק הגדול ביותר סופגים העובדים בתחומי המכירות, המזון והבנייה • ואלו ענפים נפגעו ‘רק’ באופן בינוני?

מאבטח. אילוסטרציה. צילום: יניב נדב | פלאש 90

שוק העבודה בישראל ממשיך לדמם. האומדנים החודשיים של מספר המשרות הפנויות ואחוז המשרות הפנויות מצביעים על שפל שדברי הלמ”ס לא נצפה מאז תחילת ביצוע הסקר בנושא בשנת 2009.

בחודש פברואר, טרם משבר הקורונה, עמד מספר המשרות הפנויות על 91.7 אלף. בחודש מרץ כאשר מקומות העבודה ננעלו והעובדים נשלחו הביתה לחל”ת היו בישראל כ-42.6 אלף משרות פנויות. כעת מפרסמים בלמ”ס את נתוני חודש אפריל שאופיין בשיא ברמת ההגבלות שהוטלו מטעם הממשלה מחד, ובמיעוט ימי עבודה בגלל חופשת הפסח מאידך. השילוב של מאפיינים אלו הוביל לירידה חדה ולמספר משרות פנויות נמוך. רק כ-27.0 אלף משרות פנויות.

250/200 סייד בר + קובייה

בלמ”ס מוסיפים כי פרסום הנתונים לציבור בחודש זה הוא בהתאם להמלצות ארגון ה-OECD בנוגע לפרסום סדרות נתונים המושפעות ממשבר הקורונה: שמירה על ההגדרות הבין-לאומיות המקובלות כמדי חודש בחודשו.

קשיים באיסוף הנתונים

מההודעה עולה כי הלשכות הלאומיות לסטטיסטיקה בכל העולם נתקלו בקשיים מבחינה תפעולית: שיבוש אפשרי במתודות הסטטיסטיות הרגילות כגון שיטות לניכוי עונתיות ומגמה, עקב שבר גדול בסדרות העיתיות. בנוסף נתקלו הסוקרים בקושי בזמן איסוף הנתונים בסקר היות והא אינו מתבצע פנים מול פנים אלא בטלפון/במייל. גם הסגר וצמצום בהיקף התחבורה הציבורית, פגע באיסוף הנתונים בהשוואה לחודש רגיל.

Inner article

בניתוח נתוני חודש אפריל מסבירים בלמ”ס כי אומדני ביקוש לעבודה הם אינדיקטור מקדים לשוק העבודה מאחר שבעת משבר מעסיקים מפסיקים קודם את גיוסי העובדים, ורק לאחר מכן מתחילים לפטר עובדים בחברתם. זאת הסיבה שמספר המשרות הפנויות בכלל המשק ממשיך לרדת.

במצב טוב: מטפלים סיעודיים

מעיון מעמיק בנתונים נראה כי יש שוני בין ענפי התעסוקה במשק ולא כולם נפגעו באופן דומה. כך למשל את הנזק הגדול ביותר סופגים העובדים בתחומים הבאים: מכירות, הכנה והגשת המזון, וענף הבנייה. הירידה בענפים אלה נעים סביב 47-50 אחוזים לעומת אומדן ינואר-מרץ. 

בענפים אחרים הנזק מוגדר כבינוני: עובדי מטבח וניקיון במוסדות ובמשקי בית וכן נציגי מכירות טלפוניים, מאבטחים, נהגים ופקידים, הירידה הייתה סביב 34-36 אחוזים. את הירידה הקטנה ביותר חוו הענפים טכנאי רשתות ומערכות מחשבים 7%- ומטפלים סיעודיים במוסדות ובמשקי בית 6%-.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה