אקזיט ענק ל’מוביט’: נמכרה ל’אינטל’ בכמיליארד דולר

עסקת המיליארד נחתמה סופסוף: ענקית התכנה ‘אינטל’ רוכשת את האפליקציה החברתית ישראלית ‘מוביט’ לניהול נכון של משתמשי דרך ותכנון נסיעות בתחבורה ציבורית באופן חכם • לאפליקציה יש מעל 700 מיליון משתמשים בעולם שמזמינים דרכה נסיעות בתח”צ, היא פעילה ב-45 שפות ובמעל 3,000 ערים בכמאה מדינות

Moovit | צילום: יח"צ

לאחר גל פרסומים הגיע האישור הרשמי אתמול: אחרי שרכשה את מובילאיי, אינטל העולמית רוכשת את מוביט הישראלית, אפליקציה להזמנת נסיעות בתחבורה ציבורית, שפעילה ב-45 שפות, עם 775 מיליון משתמשים המתגוררים ב-3100 ערים ב-102 מדינות. החתימה על החוזה – שאגב, בוצעה דרך ‘זום’ וללא מפגשים פנים אל פנים כלל – לוותה בהערכות ולפיהן, שווי העסקה עומד על כמיליארד דולר, ובפרסומים אחרים דוייק המספר ל-900 מיליון, מתוכם תשלם החברה רק 840 מיליון למוביט, משום שלאינטל יש כבר מניות בחברת מוביט.

המרוויחות הגדולות מהעסקה הם הקרנות או האישים שהשקיעו בה: קרן BRM, סקויה קפיטל, האנקו ונצ’רס, אורי לוין (ממייסדי ‘ווייז’ וחבר דירקטוריון מוביט), וינטג’, סאונד ונצ’רס, וייזרה וג’מיני, BMW וקרן אינטל קפיטל. ב’כלכליסט’ ציינו, כי למעשה, מדובר בפעם השנייה בה אינטל רוכשת חברה שבה היא מושקעת. בשנים האחרונות הפכה אינטל לרוכשת המשמעותית ביותר במשק הישראלי של חברות טכנולוגיה. מסע הרכישות של אינטל העלה הילוך עם שתי רכישות ענק – עסקת מובילאיי ועסקת הבאנה לאבס.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

עוד צויין כי במרץ 2017 רכשה אינטל את יצרנית השבבים מובילאיי בכ-15.3 מיליארד דולר, עסקה שבעקבותיה הפכה מובילאיי ומייסדה פרופ’ אמנון שעשוע למרכז החשוב של אינטל בתחום הרכב האוטונומי. שעשוע אף הצטרף בשנת 2018 לחברת מוביט כיועץ. בשנה שעברה רכשה אינטל את חברת שבבי הבינה המלאכותית הבאנה לאבס שהוקמה על ידי אביגדור וילנץ בכשני מיליארד דולר.

מוביט הוקמה על ידי ניר ארז – מנכ”ל החברה מאז הקמתה, רועי ביק וירון אברון (שאינו מכהן כיום בחברה. מרכז החברה ממוקם בנס ציונה והיא מעסיקה כ-200 עובדים. לפי פרסומים שונים הרוכשת אינטל, הקצתה 100 מיליון דולר נוספף לסכום התשלום שאותו תקדיש לשימור עובדים. לא ניתן פרסום רשמי לידיעה זו.

בהודעת אינטל נכתב, כי “התוספת של מוביט תקרב את מובילאיי, חברת בת של אינטל, להשגת תוכניתה להיות ספק של שירותי היסעים אוטונומיים (MaaS), ביניהם שירות מוניות אוטונומיות, שמוערך בכ-160 מיליארד דולר עד 2030”. באינטל ציינו שהעסקה תאפשר למובילאיי שבבעלותה לעשות שימוש בנתונים קנייניים של מוביט, כדי לשפר טכנולוגיות צפויות על בסיס דפוסי תנועה וביקוש של צרכנים. כמו כן, תוכל אינטל להשתמש במאגר המידע של כ-7,500 חברות ומפעילי תחבורה מובילים ברחבי העולם.

870/135 ליינר ארטקל

ניר ארז, מייסד ומנכ”ל מוביט מסר עם תום העסקה: “אנחנו נרגשים לשלב כוחות עם מובילאיי ולהוביל את המהפכה הבאה בתחום שירותי התחבורה. ניידות היא זכות אנושית בסיסית וככל שהערים נהיות צפופות יותר, התחבורה העירונית הופכת מאתגרת יותר. שילוב של דפוסי הנסיעה היום-יומיים והצרכים של מיליוני משתמשי מוביט, עם תחבורה אוטונומית חדשנית, בטוחה, ידידותית לסביבה, ובמחיר סביר, יאפשר יצירת ערים שטוב יותר לגור בהן. אנחנו חולקים את אותו החזון ואני מצפה להפוך אותו למציאות כחלק ממובילאיי”, אמר.

ב’גלובס’ צויין כי פרופ’ אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי וסגן נשיא באינטל, ישב בדירקטוריון מוביט כנציג של אינטל. אמנן שעשוע אמר עם חתימת העסקה: “מאגר המשתמשים הגלובלי העצום של מוביט, נתוני התחבורה הקנייניים, קהילה בינלאומית של עורכים מקומיים, שותפויות חזקות עם גורמי מפתח באקוסיסטם התחבורתי וצוות מיומן, הם שהופכים את מוביט להשקעה מצוינת. מוביט היא מותג חזק, אשר מאות מיליוני אנשים בארץ ובעולם מסתמכים עליו. יחד, עם היכולות של מובילאיי בתחום המיפוי ובתחום הנהיגה האוטונומית, נוכל להאיץ את מהפכת התחבורה שבפתח”.

כתיבת תגובה