אשרי תמימי דרך: שימו סוף למקסמי השווא

נכון, ראשי המוסדות התורניים הם אנשים מהעילית של החברה, אבל אם מתחזה לתורם יכול לחלץ מהם הלוואה בת אלפי שקלים רק אחרי שסיפר להם על תרומה עתידית, כשבפועל לא ראו ממנו שקל אחד מעולם – כדאי לראשי המוסדות ומנהליהם ליצור מערכת בלמים, שתמנע מהם עצמם ליפול בסופו של דבר בידי נוכלים שמעשי העוקץ האלה ודומיהם, לחם חוקם

בחורי ישיבות שבים לתלמודם בקפסולות. אילוסטרציה, למצולמים או למוסד אין כל קשר לנאמר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

משום מה, ההודעה של משטרת ישראל על הכנת הצהרת תובע נגד חשוד בן 52 מגבעתיים שנחשד כי שלשל לכיסו מאות אלפי שקלים אחרי שהונה עשרות ראשי מוסדות חרדיים בסכומי עתק – פחות נגעה לליבי.

לא הצלחתי להתחבר לכאבם של ראשי המוסדות, רובם חרדיים וחלקם אישים שלבטח הינם דגולים וחשובים, שמצאו את עצמם קרבן לנוכל שעל פי החשד, הציג בפניהם מצג שווא ולפיו, הוא זקוק להלוואה קצרצרה, זמנית ממש, על מנת להשלים הליך הקמת מצבה לאביו, כשקבלן המצבות “איתו על הקו”, והוא ממש חסר אונים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הסיטואציה מוכרת. הליך הבקשה ה”טבעית” הזו מגיע, תוך כדי שהנוכל פיזר לפני כן קסמים על ראש המוסד, נתן לו להבין כי הוא אדם בעל איתנות כלכלית ועסקים פורחים, שאפילו מתחייב, לאור מה ששמע על המוסד, לתרום סכום של עשרות אלפי שקלים בתמורה לתפילות לעילוי נשמת אביו.

טוב עשתה המשטרה ששמה יד על החשוד כבר במהלך החודש שעבר ומשמח לשמוע שמעצרו הוארך מעת לעת עד להגשת הצהרת התובע, לקראת כתב אישום שיוגש על ידי הפרקליטות בימים הקרובים.

איפה שיקול הדעת?

אבל מה לא טבעי בכל הסיפור הזה? התמימות. פתיות הלב של עשרות מתלוננים שכולם גוללו בפני החוקרים את מעלליו של החשוד כשכמעט לכולם היה מכנה משותף – מצוקה כספית מיידית רגע לפני שהנוכל תורם סכום כסף בתמורה לתפילה לעילוי נשמת אביו.

ריבונו של עולם. מצב המוסדות קשה עד כדי כך ששיקול הדעת נסתר מראשיהם? וכי כל כך קשה להבחין בסיפור עוקץ קלאסי כה נדוש? פעם אחר פעם מפרסמת התקשורת החרדית סיפורים בעלי מאפיינים דומים. שום דבר אינו שונה מאותו מעמיד פנים אולטימטיבי שניגש אליכם בתחנת רכבת בשעת חצות ליל או בבית קברות נידח ומבקש “כסף לנסיעה הביתה”, עדיף ליעד מרוחק מאוד כלשהו שאין כבר תחבורה אליו.

מילא, ייתכן שיש ראש מוסד ששקוע כל כולו בתורה ומונה לתפקידו רק משום שכוחו בפיו לפתוח את ליבות התורמים. ניחא. אבל די בראש מוסד אחד שכזה, אולי שניים. אבל איך, למען השם, מתאנה הנוכל לעשרות (!) ראשי מוסדות ועוקץ אותם בסכום כולל שמוערך במאות אלפי שקלים? איך במשך תקופה ארוכה כל כך, איש מהם לא עדכן אחד את השני, שלח מייל אזהרה או פקס (למי שאין לו דוא”ל)? והאם הסיפור הזה או דומיו – לא פורסם בעיתונים החרדיים שששים אלי סיפורים מעין אלה? כן וכן. פורסמו גם פורסמו באופן זה או אחר, בכל היומונים והביטאונים שעליהם מנויים ראשי המוסדות.

870/135 ליינר ארטקל

אבל אולי, כאשר הדבר מגיע לידי מעשה, במחשבה שתיכף תגיע תרומה גדולה בת עשרות אלפי שקלים – שום דבר לא עוצר הוצאה של אלפי שקלים (!) מהקופה/מכיסם, כהלוואה לאדם שאין להם איתו כל היכרות ומעולם לא קיבלו ממנו תרומה בת שקל אחד…

אדרבה, יפשפשו ראשי המוסדות בזכרונם מתי היו בפעם האחרונה אצל תורם כלשהו, בארץ או בחו”ל, והוא ביקש מהם הלוואה. או מתי פגשו לאחרונה – שלא במסגרת התרמה – אדם שאינם מכירים, והוקסמו ממנו עד כדי כך שייתנו בו את אמונם, ויורו על העברת אלפי שקלים בהלוואה לחשבונו?

ולכן, ליבי לא נחמץ על ראשי המוסדות, אלא על קופותיהם שהידלדלו בשל מעשה העוקץ.

מה לעשות, וטיפת רחמים אינה מתעוררת בי על התנהגות באופן כה נאיבי.

ואני מניח לתמיהה הנוספת, הקשה לא פחות: האם לא העובדה שההלוואה (בחלק מהמקרים לפחות, כך ניתן להניח), ניתנה לכאורה מכספי קופת המוסד, היא שהביאה את ראשי המוסדות להחלטה קלה יותר, תוך תקווה תמימה ש’הכל יהיה בסדר’?

תרבות האמון הנאיבי והנהייה העיוורת אחרי כל מקסם שווא של תורם פוטנציאלי, אומרת דרשני מחד, ומאידך, כדאי שיהיו בכל מוסד גורמים נוספים שעליהם לאשר כל הוצאה שהיא כדי שאלה יוכלו לבלום הוצאות פתאומיות (כגון להלוואות מעין אלה).

נכון, ראשי המוסדות התורניים הם מהעילית של החברה. אבל מול עולם נכלולי – כדאי מאוד שראשי המוסדות ומנהליהם יצרו בעצמם מערכת בלמים, שתמנע מהם להחליק בסופו של דבר לציפרניהם של נוכלים שמעשי עוקץ כאלה ודומיהם, הוא חוק לחמם.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "אשרי תמימי דרך: שימו סוף למקסמי השווא"

  1. תודה ישראל. האמת צריכה להיאמר.
    אם לא היית כותב כך, אני הייתי שולח לך טור דומה לפרסום.
    זה פשוט מקומם ברמות, מדובר בכסף ציבורי ואין כל סיבה ליפול פעם אחר פעם לתוך בורות מוארים וידועים כ”כ.
    הקלות בה נפלים אנשים תמימי דרך לתוך בורות שכאלה מקוממת, כאשר מדובר באישי ציבור וראשי ישיבות זה מקומם פי אלף.

כתיבת תגובה