אתם הרווחתם: וכמה הפסידה המדינה מה’בלאק פריידי’?

מדינת ישראל ויתרה על גביית מיסים של 272 מיליון ₪ במסגרת ה’בלאק פריידי’ • ועדת הכספים דורשת הבהרות מהאוצר: מדוע הפטור ממע”מ מוגבל רק לייבוא אישי ולא חל על קמעונאים בישראל?

יותר חבילות מגיעות מחו"ל. מרכז המיון דואר ישראל | צילום: יח"צ

במהלך דיון סוער לעניין המצב הקשה של הענף הקמעונאי אל מול הייבוא האישי הגובר באינטרנט, דרש יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני ממשרדי האוצר והכלכלה לתת מענה לסוגיה בתוך 10 ימים: “בסוף המדינה לא תעמוד מול אלפי אנשים שירעבו ללחם, אם שר האוצר לא יכול לעשות כלום ערב בחירות אז עוד אין החלטה על בחירות”. בישיבה חשף ח”כ עודד פורר: “מדינת ישראל ויתרה על גביית מיסים של 272 מיליון ₪ במסגרת הבלאק פריידי והחליטה להחריב את התעשייה המקומית בשביל כותרות”.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

במהלך הדיון הבהיר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר כי, “המגזר השכוח בישראל, שלא מספיק עדים לחשיבותו ולא נותנים לו את היחס ההולם המגיע לו – הוא המגזר הקמעונאי. 56 אלף עסקים, מתוכם 24 אלף המנוהלים ע”י הבעלים ללא שכירים, קרי עסקים קטנים באמת. המגזר יוצר משרות ל-300 אלף איש, הוא בסיס הכנסה של אוכלוסייה של 1.2 מיליון איש. החברות הגדולות חשובות אך החלק הגדול של מגזר זה הינו חנויות הרחוב, כל חנות היא בסיס הקיום של משפחה.

“המצב הקיים מגלם הרס של עשרות אלפי עסקים בישראל, הממשלה לא רואה את אותן חנויות קטנות. בשל היבוא המקוון המגזר הזה במצב הקשה בתולדותיו, עברנו היקף של 10 מיליארד ₪ רכישות ברשת ואנחנו לקראת 20 מיליארד, 90 מיליון חבילות בשנה שמגיעות ללא פיקוח. אין לנו התנגדות לייבוא, אך הפטור של 17% על ייבוא של עד 75 דולר הוא מול תשלום מלא על מוצרים בארץ, כאשר אנחנו צריכים לעמוד בכל דרישות הייבוא, התקינה, הרגולציה ועוד בניגוד למוכרים בחו”ל. המדינה מעמידה מגזר ענק במצב של אי שוויון בתחרות והצפה, אנחנו רק דורשים שיווין”.

ח”כ עודד פורר, שחשף את הסכום הדמיוני שהמדינה הפסידה, אמר בדיון – כי “מדינת ישראל החליטה להחריב את התעשייה המקומית בשם כותרות כאלה ואחרות, אנחנו במצב חירום בו מדינת ישראל מסבסדת את היצרן הסיני על חשבון היצרן הישראלי. יש 2 בעיות – אחת היא הפטור ממע”מ על הייבוא האישי, ביומיים במבצעי בלאק פריידי רכשו אזרחי ישראל בסכום מיליארד ו-600 מיליון ₪, זה 272 מיליון ₪ הכנסות, ולמי נתנו את זה?! לסיני! לא לאותו יצרן שיושב פה ומשלם מיסים, תגידו לי שהמס הוא עד 75 דולר? אבל הם לא אוכפים זאת ואנשים מייבאים במאות דולרים ללא מע”מ. דבר שני זהו מכס ההגנה שבא להגן על הייצור המקומי, בכל העולם אין מדינה אחת שהורידה את מכס ההגנה לייבוא טקסטיל מסין, במדינת ישראל יש 0 מכס הגנה. באיחוד האירופי 12%, בארה”ב 17% עד 33%, המשמעות היא שכשאתה תמכור לסיני, תשלם 14% מכס הגנה, כשהם מוכרים לכאן יש להם – 0. הגיע הזמן שמדינת ישראל תתעשת על עצמה”.

רועי כהן, נשיא לה”ב, אמר בדיון: “698 מיליארד ₪ בשנה כספי צריכה, זה מה שמניע את המשק, זה מנוע הצמיחה והממשלה מנתבת את זה לחו”ל. אנחנו עוצמים עיניים והפטור מהמע”מ הזה הפך למגפה, אין פה לכאורה הלבשה, אין הנעלה, אין שעונים, אין אופטיקה, כי יותר קל לקנות בחו”ל בלי מע”מ. בג”ץ החזיר אותנו לכנסת ואנחנו מבקשים – אי אפשר יותר, אנחנו מקווים לבשורה”.

עידו סופר, אגף תקציבים, משרד האוצר השיב לטענות, כי “אי אפשר לאחוז את המקל בשני קצותיו, גם להפחית את יוקר המחיה וגם שלא תהייה פגיעה בענף. באיזון אחד מהשניים נפגעים, אי אפשר לקדם גם את זה וגם את זה. לכל אחד יש יתרונות וחסרונות. לעניין הטקסטיל, יש לי לא מעט שעות עם אנשי התחום, מדובר בשוק שיותר תחרותי מאחרים, לעניין המכס – אם מעלים את המכס אז המשמעות היא שמעלים את המחיר לצרכן עד למחיר שהעסקים בישראל יוכלו להתמודד”.

ח”כ גפני: “היות וצריך להוריד את יוקר המחייה, אני מציע להוריד את המע”מ גם פה בארץ, ואז ירד יוקר המחייה. למה אתם יותר קרובים לאלה המגיעים מחו”ל?

סופר: “לסוגיית הפטור ממע”מ יש השתלשלות היסטורית, עכשיו שההיקפים גדולים צריך לבחון את זה, יש לזה השלכות לכל הצדדים. מדובר בנושא מורכב”.

עוז כץ, מנהל מינהל תעשיות, משרד הכלכלה: “לעניין המכסים, עשינו בחינה של הנושא, ראינו כמה היבטים – אחד שיש פה תעשייה יצרנית קיימת בתחום הטקסטיל, דבר שנעלם מעיני מקבלי החלטות, יש כמה מאות יצרנים. מנגד יש רצון להקל על הציבור וגם על היבואנים בהורדת מכסים, לכן הרצון הוא בהמלצה משולבת – מכסים שראינו שהיצור המקומי מכיל בהם רף משמעותי, אנחנו מציעים להחזיר את מכסי המגן, זה הועבר לרשות המיסים. הנושא משלב את הצורך לשמור על הייצור המקומי וגם על צרכי הייבוא. מבחינת מכס על טקסטיל אנחנו רואים מכס על ייבוא במדינות ברחבי העולם”.

ח”כ גפני: “רשות המיסים – אתם באים לפה כל הזמן ומבקשים העלאת מיסים, איך וויתרתם על כל הכסף הזה?”.

קובי זיסקינד, רשות המיסים: “יש פה צד שני שלא קיבל כמעט ביטוי בדיון – הצד של הצרכנים, עבורו אחד הנושאים החשובים הוא הייבוא האישי. מדובר באיזון בין השניים, מהסיבה הזו לא הועלה הפטור גם לקניות בסכום גבוה יותר והיו לחצים לכך ומהצד השני יש גם את הגדלת התחרותיות. בטווח הזה צריך ליצור מדיניות מאוזנת, כרגע אנחנו לא רואים לנכון לשנות את המצב”.

יו”ר הוועדה סיכם את הדיון: “אי אפשר כל הזמן לבוא ולומר לנו יוקר המחייה, זה לא תירוץ. אתם עושים אפליה, זה לא שאתם מפחיתים את יוקר המחייה, אתם נותנים לקבוצה אחת להשתלט על הכול, וקבוצה שגרה פה ומעסיקה עובדים אתם מחייבים. אנחנו מבקשים תשובה ממשרד האוצר והכלכלה, למה האיזון הזה פועל לצד אחד, למה הפטור לא כללי? אני מבקש תשובה בתוך 10 ימים, התחרות לא הוגנת. בלי תשובה נורמלית אפנה לשר האוצר ולשר הכלכלה”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה