באוצר מגבשים תוכנית: תבוטל העלאת מחירי החשמל והלחם?

בכיר באוצר חשף: "מגבשים תוכנית לביטול העלאת מחירי החשמל והלחם" • כחלון כבר הודיע על כוונתו להאריך את תוכניות ה'נטו' בשנה נוספת – בעלות של 1.5 מיליארד ₪ • בשבוע שעבר נחתם צו להורדת המס על הפחם בשיעור של 2%

מפעלי חברת החשמל בחדרה | צילום: גילי יערי, פלאש 90

שר האוצר משה כחלון וצוות המשרד מגבשים תוכנית חדשה שתביא לביטול העלאת מחירי החשמל והלחם. כך נחשף הערב ב'ישראל היום'.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

על פי הדיווח, מתכננים באוצר ובממשלה קיצוצים בשיעורי המס שיביאו לקיזוז מלוא עליית המחירים בחשמל ובלחם. זאת, שבוע לאחר שחתם השר כחלון על צו להורדת המס על הפחם בשיעור של 2%, שעשוי להביא לקיזוז מחירי החשמל ב-1%. עם זאת, הגוף הסמכותי היחיד לקביעת מחירי החשמל היא הרשות לשירותים, שהחליטה על העלאת המחירים בין 6.5% ל-8.1% בשל התחזקות הדולר מול השקל, כמו גם התייקרות מחירי הגז הטבעי בעולם.

בפרסום ב'ישראל היום' צוטט בכיר באוצר כשהוא אומר כי "הבעיה במחירי החשמל היא השינויים התכופים במחיר הנובעים מגורמים חיצוניים כמו הפרשי השער, מחירי האנרגיה בעולם, מחירי המתכות ועוד. לפיכך, המחשבה היא למצוא נוסחה לפיה המחיר יישמר כשיחולו הוזלות ויקוזז ככל הניתן כשיחולו התייקרויות, זאת במטרה להשיג יציבות מחירים".

הערב הודיע השר כחלון על כוונתו להאריך בשנה נוספת את ביטול המכס ומס הקנייה על שורה ארוכה של מוצרים במסגרת תוכניות 'נטו משפחה', 'נטו תינוקות' ו'נטו הוזלות' – בעלות מוערכת של כ-1.5 מיליארד ₪.

Inner article

"בשנתיים האחרונות הוכחנו שהורדת המכסים מורידה את מחירי המוצרים", אמר הערב שר האוצר, משה כחלון. "בכל מקום שתהיה עליית מחירים לא מוצדקת, נפחית מכסים ונגדיל את התחרות בשוק. על אף הלחצים הגדולים המופעלים עלינו כדי להחזיר את המכסים ולהעלות מסים, נמשיך בביטול צווי המכס לטובת ציבור הצרכנים. שיהיה ברור: כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים, שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה".

בתגובה, צייצה חברת הכנסת מיכל בירן בחשבון הטוויטר שלה וטענה כי "הצרכנים לא קיבלו שקל כתוצאה מהורדת מכסים והמדינה ספגה הפסד אדיר של תקציב לבריאות ורווחה". לדבריה, "במקום להתמודד עם עליית מחירי החשמל כתוצאה מפארסת הגז שכחלון היה 'מנוע' מלהתערב בה, הוא שוב בוחר בפתרון הקל וקצר הטווח-בלי לדאוג לרווחת הציבור. אפס מדיניות, נטו יחצנות וכניעה לקבוצות אינטרסים", כתבה בירן.

בציוץ אחר, כתב חבר הכנסת אמיר אוחנה כי "קצת מצער שהיה צורך במחאת החקיינים של האפודים האינפנטיליים כדי להביא את שר האוצר למסקנה הזאת, אבל כל הפחתה על מכסי ייבוא שיש בה כדי להוריד מחירים ולפתוח את השוק לתחרות היא מבורכת". חה"כ אוחנה הוסיף וקרא לשר "לפעול לשוק חופשי וליברלי גם ביתר ימות השנה. כך סל הקניות של הישראלי יגדל וההוצאה עליו – תפחת".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה