באילת זול יותר? נתפסו עסקים שניצלו את תמימותכם

מבצע אכיפה רחב היקף של משרד הכלכלה בעיר אילת: ב-18% מבתי העסק נמצאו הפקעות מחירים • מאות מאזני דלפק, פיות דלק ומאזני גשר נדרשו לדיוק מחדש

מלונות באילת | צילום: מוטי שוחט, shutterstock

במסגרת מבצע מיוחד שביצעו מפקחי מינהל אכיפה ומדידה במשרד הכלכלה, בעיר אילת, נבדקו הפקעות מחירים של מוצרים בפיקוח ממשלתי, בוצעו 55 ביקורות בבתי עסק (פיצוציות ומרכולים), נפתחו עשרה תיקי חקירה פליליים ובוצעו מאות אימותי דיוק מחדש למאזני דלפק, פיות תדלוק בתחנות דלק ולמאזני גשר.

מפקחי משרד הכלכלה והתעשייה פשטו בשבוע שעבר על רשתות השיווק, מכולות, מינימרקטים, פיצוציות וחנויות נוחות בעיר אילת במבצע אשר נמשך שלושה ימים, במטרה לבדוק הפקעות מחירים של מוצרים בפיקוח.

נאוה זקן, מנהלת מינהל אכיפה ומדידה והמפקחת על משקולות ומידות במשרד הכלכלה והתעשייה מציינת כי המינהל ערך ביקורות להפקעת מחירים בעסקים וברשתות השיווק, בעסקים שנמצאו ליקויים והפקעות מחירים נאספו ממצאים, נערכו חקירות ונפתחו תיקים פליליים.

כמו כן, נערכו ביקורות בתחום המשקולות והמידות, וזאת על מנת להבטיח רמה נאותה של אמינות בתוצאות המדידה, המתקבלות בעיקר ממכשירים המשמשים למסחר, קרי שהלקוח משלם על פיהם, כתנאי הכרחי למסחר הוגן, הגנה על ציבור הצרכנים ותפקוד תקין של מערכות הכלכלה והחברה. במקרים המתאימים במקרה של הפרות על פקודת המשקלות והמידות (כגון משקלים/מכשירי מדידה מעוולים לרעת הצרכן ועוד) יינקטו בהליכים פליליים.

ההפרות הבולטות שנמצאו:

הפקעת מחירים של מוצרים בפיקוח ממשלתי (חלב, גבינות, ביצים, חמאה, מלח, לחם אחיד, חלות וכו’) .

משקלים מעוולים, כיול מכשירי מדידה (מאזני דלפק, מאזני משטח, מנפקות בתחנות דלק ומאזני גשר).

בוצעו 212 אימותי דיוק מחדש למאזני דלפק, מתוכם נמצאו 16 מאזניים פסולים (7.5%).

בוצעו 244 אימותי דיוק מחדש לפיות בתחנת דלק, לא נמצאו סטיות.

בוצעו 10 אימותי דיוק מחדש למאזני הגשר כמו כן נערכו 7 ביקורות, לא נמצאו סטיות.

בוצעו בדיקות למחיר מוצרי צריכה בפיקוח. בוצעו 55 ביקורות והוגשו 10 תלונות (18%) ויוגשו כנגדם כתבי אישום פליליים והם עלולים להיענש ע”י בתי המשפט בקנסות עונשים כבדים.

870/135 ליינר ארטקל

נאוה זקן, מנהלת מינהל אכיפה ומדידה והמפקחת על משקולות ומידות במשרד הכלכלה והתעשייה ״ המינהל ימשיך לבצע מבצעים משולבים בתחום האכיפה במסחר ובתחום משקולות ומידות המבצעים יערכו בכל ימות השנה בכל ערי ישראל כנגד מפרי החוק יינקטו בכל האמצעים הדרושים לרבות הגשת כתבי אישום  וימוצה עימם הדין בבתי המשפט. מחירים בפיקוח, מנפקות תדלוק, מאזניים מסחריים מדויקים ועמידה בהוראות החוק, אינם על תקן המלצה. כל אלו הן תנאי הכרחי למסחר הוגן ונועדו להגן הן על הצרכנים והן על העסקים. אנו מזמינים את הצרכנים לדווח על כל חשד להפרה, כאשר אנחנו מתחייבים להגיע לבדוק בכל מקום בארץ”.

עוד אומרת זקן כי על מנת להגביר את ההרתעה ולטייב אותה, המבצעים יהיו משולבים ויתמקדו בעיר אחת בכל פעם. אנו קוראים לציבור הצרכנים לפנות אלינו בכל מקרה של הפרה. פניה באמצעות האתר שלנו במרשתת או ישירות בדוא”ל [email protected] .

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה