באירופה מאמינים בכלכלה הישראלית: הונפק אג”ח ל-50 שנה

כנראה שעל אף הגירעון והקיצוץ הרוחבי הכלכלה הישראלית איתנה, יציבה ואמינה • החשב הכללי הודיע היום, כי לראשונה הוא עומד לבצע גיוס חוב לטווח ארוך מאד של 50 שנה, בהיקף של 500 מיליון אירו • בהנפקה זו מדינת ישראל נכנסת לראשונה לקבוצה מצומצמת מאוד של מדינות איכותיות המנפיקות לטווחים ארוכים מאוד, והדבר מבטא את אמון המשקיעים באירופה בכלכלת ישראל

החשב הכללי רוני חזקיהו | צילום: דוברות האוצר

תעשיית הבכי והנהי של התקשורת בעקבות הגירעון התקציבי, עומדת בסתירה מוחלטת לכל המדדים בהם נבחנת כלכלה של מדינה שלמה. והשורות הבאות יכולות לשמש כדוגמה אחת איך בוחנים בעולם העסקי האמיתי את כלכלתה החזקה של מדינת ישראל:

אגף החשב הכללי עומד לבצע גיוס חוב לראשונה לטווח ארוך מאד של 50 שנה, בהיקף של 500 מיליון אירו. את הדברים הודיע היום החשב הכללי, מר רוני חזקיהו. מדובר על ביצוע הנפקה פרטית למשקיע מוסדי באירופה, ובהנפקה זו מדינת ישראל נכנסת לראשונה לקבוצה מצומצמת מאוד של מדינות איכותיות המנפיקות לטווחים ארוכים מאוד, כאשר עד כה המדינה הנפיקה לטווחים של עד 30 שנה. ההנפקה בוצעה בריבית קבועה באירו של 2%, המשקפת עלות נמוכה בהשוואה להנפקות ארוכות קודמות.

250/200 סייד בר + קובייה

אם הכלכלה בישראל הייתה בסימן של נסיגה, סביר להניח שאף אחד לא היה פותח את הארנק שלו בשבילנו. מה שהביא את הגידול בביקושי המשקיעים האיכותיים לחוב של ממשלת ישראל, היה דירוג האשראי של מדינת ישראל, ולראייה, בינואר האחרון הממשלה ביצעה הנפקה ציבורית בהיקף של 2.5 מיליארד אירו. המשקיע בהנפקה זו הינו קרן פנסיה מהגדולות והמובילות באירופה, הנחשבת למשקיעה איכותית, אשר לא השקיעה בעבר באגרות החוב של מדינת ישראל.

החתמים בהנפקה היו Barclays ו- Deutsche Bank, אשר משמשים כעושי שוק ראשיים באג”ח ממשלתיות.

מי שהסביר את ההחלטה לצאת להנפקה ארוכת הטווח היה סגן בכיר לחשב הכללי, מר גיל כהן: “ההנפקה הינה חלק ממדיניות ניהול החוב הכוללת הנפקות בשווקים הגלובליים, לצורך גיוון מקורות המימון והגדלת בסיס המשקיעים הזרים בחוב מדינת ישראל”.

870/135 ליינר ארטקל

שר האוצר משה כחלון בירך על ההנפקה המיוחדת, ואמר כי “חוזקה של כלכלת ישראל נבחנת באמון המשקיעים והמוסדות הפיננסים העולמיים בה. ההנפקה הזו היא הבעת אמון בכלכלת ישראל ובמשק הישראלי, אך יותר מכך, היא מבטאת את אמון העולם בכך שמדינת ישראל כאן כדי להישאר. אני מברך את אגף החשכ”ל על העבודה המקצועית והמסורה שהביאה להישג הזה”.

החשב הכללי, מר רוני חזקיהו, שעבד קשה בכדי להגיע להנפקה, הזכיר גם הוא את האמון הרב במדינת ישראל ובכלכלה שלה: “הביקוש הגובר של המשקיעים המובילים בעולם להנפקות החוב הישראלי לטווח ארוך, מסמל את האמון הרב בכלכלת ישראל ואת הגישה הנוחה של מדינת ישראל לשווקי ההון הבינלאומיים. ההנפקה לטווח זה נעשית כחלק מאסטרטגיית הארכת מח”מ החוב, המקבעת את הריבית הנמוכה לטווח ארוך”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה