בארגון הקבלנים בנגב נערכים: כך יחזור הענף במהירות לפעילות

משבר כוח האדם בענף הבנייה בישראל: בארגון הקבלנים בנגב נערכים לקבלת עובדים זרים ולהחזרת פעילות הענף | מצוקת הקבלנים שבונים וילות – היא מהגבוהות ביותר והם סובלים ממחסור בכוח אדם מאז תחילת הלחימה בדרום | לקראת יישום המתווה שאושר על ידי הממשלה להבאת עובדים זרים לבנייה בארץ – זו ההתנהלות החדשה שנדרשת מהקבלנים מול תאגידי כוח האדם

כינוס הקבלנים בנגב | צילום: באדיבות ארגון הקבלנים

מלחמת חרבות ברזל הביאה למצוקה קריטית בענף הבנייה בישראל. כידוע, אין כניסת עובדים פלסטינים לישראל ופרויקטים רבים נותרו ללא כוח אדם מקצועי וזמין. בין הנפגעים העיקריים, קבלני הווילות וקבלנים מסיווגים נמוכים (ג1+ ג2), אשר פעילותם הושתתה על העסקתם של עובדים פלסטינים. פעילות שקפאה מאז השבעה.

כחלק מההיערכות לקבלת עובדים זרים לענף ובעקבות כך שמרבית קבלני הווילות לא העסיקו עובדים ממדינות זרות, התקיים המפגש המקצועי, אותו הוביל מנכ"ל הארגון, אלעד דדון שאמר בפתח המפגש: "הענף חווה משבר מהגדולים שידע. אנחנו יודעים שאחת הסוגיות הקריטיות שאיתה מתמודדים קבלנים היא המחסור בכ"א. המפגש שקיימנו עם קבלני הווילות בדרום הינו ראשון מבין סדרת מפגשים עם קבלנים מסיווגים שונים שאנו מקיימים וזאת בכדי לשמוע את האתגרים הספציפיים איתם הם מתמודדים, לסייע להם בפתרונות וכמובן כדי להשמיע את קולם בקרב מקבלי ההחלטות ולדייק את המענים הנדרשים עבורם"

אל המפגש הוזמנה מנהלת בכירה בתאגיד כ״א, שהציגה לקבלנים את נושאי ההתקשרות וההתנהלות מול תאגיד כ״א בנושא העסקת עובדים זרים וכן התייחסה לשאלות ולנהלים החדשים בנושא.

במפגש שיתפו הקבלנים כי המחסור בידיים עובדות ביחד עם קשיים כלכליים ומתווה פיצויים לא הולם כפי שאושר באוצר, מעמיד אותם בפני סכנת קריסה ופשיטת רגל. לדבריהם מתווה העסקת עובדים זרים כרוך בהוצאות גבוהות יותר והתנהלות שונה ממה שהם רגילים.

אלי אביסרור, יו"ר ארגון הקבלנים בנגב ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ התייחס לדבריהם ואמר: "אני מבין אתכם ומכיר את המצוקות שלכם מקרוב. חשוב שנזכור שכזאת תקופה לא ידענו מעולם במדינת ישראל ובטח בענף הבנייה. התאחדות בוני הארץ יחד איתנו פועלת כל העת כדי להקל על ציבור הקבלנים, לספק פתרונות יעילים ולהחזיר את הפעילות לענף. יחד עם זאת, חשוב שאנחנו נערך בהתאם ונתכונן להגעתם של העובדים הזרים".

עוד אמר, כי "ענף הבנייה זקוק לעשרות אלפי ידיים עובדות וככל שנתעכב הנזק יהיה משמעותי יותר וישפיע על המשק כולו. אנו עושים הכל כדי להמשיך ולסייע לחברי הארגון לחזור ולבנות ולהתמודד עם המציאות שנכפתה עלינו".

כתיבת תגובה