בגלל אברכי ה'כוללים': בנק ישראל מעדכן את התחזיות

בנק ישראל מעדכן את תחזיות הצמיחה בגלל גברים חרדים שאינם עובדים, המסקנה: "אם גברים חרדים (ונשים ערביות) לא יעלו את השתתפותם בשוק העבודה התוצר לנפש יירד ב-6%" • כך נראה דו"ח כשלא מכירים את ה'פרטים' בהם הוא עוסק

חרדים לומדים בכולל | צילום: נתי שוחט

כמדי שנה בנק ישראל מפרסם את דו"חותיו על מצב המשק הכלכלי ואת תחזיות המשק לשנים הבאות. בין הדברים, מודים הכלכלנים אמנם שלא ניתן לחזות כלכלה ל-50 השנים הבאות משום שזאת "משימה שאפתנית במיוחד" ואי לכך הם מציינים כי הם נעים בחוסר וודאות. אולם לטענתם ניתן להתגבר על חוסר הוודאות באמצעות "כימות חוסר הוודאות הכרוך בתחזית, [שהוא] נושא חשיבות בפני עצמו".

בהסברים מלומדים ומפותלים מסבירים עורכי הדו"ח עד כמה הם לקחו בחשבון את "כל מרכיבי חוסר הוודאות". בין השיטין ניתן לזהות 'הודאה' במקצת, שהמרכיב העיקרי בו הם טעו היה חיזוי ההשתתפות בעבודה של גברים חרדים – ועל כך, להלן.

Box

אם בוחנים את הדו"ח היטב ומניחים זכוכית מגדלת על הסאב-טסקט שלו, ניתן לראות שמדובר בדו"ח שמורכב מנתונים טהורים של העבר הכלכלי של ישראל בצירוף נתונים ממדינות אירופיות ומודלים כלכליים שנהוג להשתמש בהם ברחבי העולם.

לצד כל אלו מתבססים בוני הדו"ח על תחושות – יחד עם רצון לשינוי הפרטים עליהם מתבסס הדו"ח. ניתן להניח, כי לו היו בוני הדו"ח נפגשים באופן בלתי אמצעי עם שורה של אברכי כוללים ברחבי הארץ ופוגשים את ה'גברים החרדים' עליהם מדבר הדו"ח, דעתם הייתה שונה לגמרי וגם הצפי לקצב הצמיחה של ישראל היה מקבל פנים חדשות.

ולמה באה כל ההקדמה הזו? משום שבדו"ח שנכתב בחטיבת המחקר של בנק ישראל מסבירים החוקרים, "שמודל הצמיחה מורכב משלוש אבני בניין מרכזיות, אשר כל אחת מהן מעריכה בנפרד את התפתחותם הצפויה של גורמי הייצור 1. הון, מכונות, ציוד כלי-רכב, מבנים ונכסים בלתי מוחשיים שמשתתפים בתהליך הייצור. 2. הון אנושי תרומת העובדים במשק והשכלתם. 3. הפריון הכולל שמוגדר כמכלול הגורמים האחרים שתורמים לצמיחה, כגון טכנולוגיה, תשתיות, המערכת הרגולטורית והפתיחות לסחר. המודל מאגד את אבני הבניין הללו באמצעות מערכת קשרים שמתרגמת אותן לתוצר שהמשק צפוי להפיק".

על פי הדו"ח "קצב הצמיחה של המשק צפוי לרדת מ-3.3% בממוצע בשנים 2016—2000 ל-2.7% בשנים 2035—2017 ול-2.3% בהמשך. הסיבה העיקרית לכך היא שקצב הגידול של האוכלוסייה בגילי העבודה העיקריים (64-25), שירד בשנים האחרונות מהר יותר מהירידה בקצב הגידול של כלל האוכלוסייה, צפוי להמשיך ולרדת".

בפרק הדן בהון האנושי, מתמקד הדו"ח בגברים חרדים ונשים ערביות. לדעתו, "הפוטנציאל לשיפור נוסף בתחום התעסוקה טמון עתה בעיקר בשיעור התעסוקה של נשים ערביות ושל גברים חרדים. שיעורים אלה נמוכים בהשוואה ליתר האוכלוסייה, ולהנחה כזאת או אחרת לגבי מידת גידולם השפעה משמעותית על קצב הצמיחה הצפוי בעתיד: בתחזית הבסיסית הנחנו שהממשלה תיישם צעדים בתחום המדיניות השונים כך ששיעורי התעסוקה של נשים ערביות ושל גברים חרדים יעלו בקצב שדומה לממוצע בעשרים השנים האחרונות". (אלא שאגב נזכיר, כי גם בשני העשורים האחרונים מודים בוני הדו"ח שהצפי נכשל).

Inner

עכשיו שימו לב לשורות הבאות. "כדי לקרב את המשק אל התרחיש האופטימי מבחינת מאפייני התעסוקה, הממשלה נדרשת לפעול בעקביות החל במערכת החינוך וכלה במדיניות הרווחה והתעסוקה לשילובן המוצלח של כל קבוצות האוכלוסייה בשוק העבודה.

"בפרט, רמת המיומנויות של גברים חרדים במתמטיקה ובהבנת הנקרא נמוכה בהשוואה ליהודים לא-חרדים, והפער הופך לגדול במיוחד כאשר מדובר בגברים חרדים צעירים. מיומנויות אלה נמצאו בעלות השפעה ניכרת על פריון העבודה.

" אפשר שהתמונה בקרב החרדים משקפת את התהליך שבו נגרע במרוצת השנים הלימוד של מקצועות אלה מתכנית הלימודים של מסגרות החינוך חרדיות, במיוחד אצל בנים".

כלומר, לדעת עורכי הדו"ח לימודי חשבון והבנת הנקרא לא קיימים בקרב בנים חרדיים, למרות שלימודי קודש זה נטו הבנת הנקרא…

ויש גם עצות לממשלות הבאות. "על כן, יש לעודד את הלימוד של אותם מקצועות: הפער לרעת החרדים הצעירים בתחום זה מהווה חסם להשתלבותם בשוק העבודה, וקשה להם להתגבר עליו בבגרותם. העלייה הצפויה בחלקם היחסי באוכלוסייה של גברים חרדים מ-3.6% בשנת 2015 ל-11.5% בשנת 2065, ושל סך החרדים לכמעט רבע מהאוכלוסייה בגילי העבודה העיקריים בשנת 2065, מעצימה את הצורך במדיניות זו".

להזכירכם, בשנת 2003 חתך שר האוצר דאז בנימין נתניהו את קצבאות הילדים וקרא ל'גברים חרדים' לצאת לעבוד. היה זה ניסיון כפיה בכוח להוציא את החרדים אל שוק העבודה. כיום ניתן לראות בבירור שהכוללים פורחים עם צפי יציב לעלייה במספר הלומדים בכל שנה.

יוצרי הדו"ח מזכירים זאת ומספרים שצמד החוקרים מזר וריינגוורץ, "מצאו כי הפחתת קצבאות הילדים בראשית שנות ה-2000 העלתה במידה מסוימת את היצע העבודה של חלקם, אך שיעור התעסוקה של הגברים החרדים רחוק מאוד מהיעד שהמדינה הציבה. בשנת 2010 (שבע שנים אחרי הקיצוץ הפרוע בקצבאות הילדים) קבעה הממשלה יעדי תעסוקה של 63% לשנת 2020. בשנת 2018 עמדו שיעורי התעסוקה של גברים חרדים על 47.1 בלבד".

הרבה יותר קל להציע לשלול קצבאות ולהכתיב סדר יום לימודי, מאשר לפגוש את הגברים החרדים ופשוט לשוחח איתם. ללמוד כמה מהם מבינים את הנקרא, וכמה מהם יודעים חשבון ומתמטיקה.

המציאות במכללות החרדיות מוכיחות בדיוק את ההיפך הנכון. אברכים רציניים שמסיימים את חוק לימודם בבית המדרש ונדרשים לצאת ללימודי חול לצורך פרנסתם, עושים זאת מהר יותר מאשר מקבילם מהמגזר הכללי. תשאלו כל מרצה במקומות הלימוד באזורים החרדיים ותגלו עד התפעלות מהראש החרדי שתופס מהר את הנוסחאות המסובכות.

אז נכון שנשירת הגברים החרדיים מהלימודים היא נתון גבוה וידוע – דבר שמוכיח שרוב מי שיצאו ללימודים אלה, התקשו מלכתחילה למצוא את מקומם בבית המדרש בהתמדה ובהצלחה – אולם האברכים הרציניים שמעוניינים להשתלב במקומות עבודה ראויים ומכניסים עושים זאת בקלות תוך 3-4 שנים של לימודים אקדמיים או מקצועיים ומשלימים פערים במהירות. אין כל צורך לדחוק בלומדי תורה לצאת ולעבוד. מי שמעוניין לשבת וללמוד עושה זאת בדרך כלל מרצונו החופשי, ושום דו"ח שבעולם לא יניאו לעשות אחרת.

Side
Inner

2 תגובות ל: "בגלל אברכי ה'כוללים': בנק ישראל מעדכן את התחזיות"

  1. השקר הכי גדול
    שאלפי חרדים שהישלימו תארים בשנים האחרונות עדיין מובטלים
    או שעובדים בשכר נמוך למרות שהקריבו 4 שנים קשות ואני כבר לא מדבר על הויתורים הרוחניים שנהים קשים מיום ליום

  2. אז במה בדיוק הדו"ח טועה ? אם האברכים ישארו בכוללים ולא יצאו לעבודה הצמיחה במשק ורמת החיים תפגע , אז יפה שמחבר המאמר מציין שרק אם ירצו הם יוכלו להשלים את הפערים בגלות .

    כותב המאמר מתרץ בזה שהסיבה לנשירה העצומה בקרב החרדים באקדמיה היא שמדובר התלמידים החלשים שלא יסתדרו בבית המדרש ,גם כיף שתמיד אפשר להמציא לעצמך נתונים ולשקר לעצמך בפנים .

כתיבת תגובה