בגלל ‘איירבוס’: מכס אמריקני על מוצרי האיחוד האירופי?

נשיא ארה”ב מאיים: אטיל מכס בגובה 11 מיליארד דולר על מוצרי האיחוד האירופי • הסיבה: ‘איירבוס’ מקבלת סובסידיות מהאיחוד האירופי • ומה מרגיז בכך את טראמפ?

איירבוס A380 צילום shutterstock

“ארגון הסחר העולמי מצא כי הסובסידיה שמעניק האיחוד האירופי ל’איירבוס’ גורם רעה לארה”ב, אנו שוקלים להטיל מכס בשווי של 11 מיליארד דולר על מוצרים שייובאו מאירופה. האיחוד האירופי ניצל את ארה”ב, וזה ייפסק בקרוב!” – את הדברים הנחרצים הללו כתב הבוקר דונאלד טראמפ.

האיום של ארה”ב לפיו זו תטיל מכס על מוצרים מיובאים מהאיחוד האירופי בשווי 11 מיליארד דולר נובע בעקבות סובסידיות שמקבלת חברת המטוסים ‘איירבוס’ מהאיחוד האירופי, למורת רוחה של וושינגטון. זאת למרות, שארה”ב עצמה, מעניקה סובסידיות לחברת ‘בואינג’.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

אתר CNBC שדיווח על המכס הצפוי כתב כי המכס הגבוה יוטל על שורת סחורות וטובין המיובאים מהאיחוד האירופי לנוכח חוסר שביעות הרצון האמריקני מהעובדה ש’איירבוס’ מקבלת מהאיחוד האירופי סובסידיות.

ומה רע בכך? מסתבר שבין ארה”ב לאיחוד האירופי וויכוח בן כעשור אודות מדיניות הענקת הסובסידיות לחברות התעופה.

ארה”ב טענה כי היא נועצה בארגון הסחר העולמי כשהעניקה סובסידיה ל’בואינג’ האמריקנית, וכי זו באה לחפות על היתרון שמעניק האיחוד האירופי ל’איירבוס’ כשהוא מסבסד את החברה במיליארדי דולרים בשנה. אולם באיחוד האירופי דחו היום את הטענות הללו וטענו כי ארגון הסחר העולמי כלל לא אישר לארה”ב את הסובסידיות ל’בואינג’.

מאידך, במשפט שבו תבעה ארה”ב את האיחוד האירופי בנושא, קבע ארגון הסחר העולמי נחרצות כי המיליארדים מאירופה ל’איירבוס’, יוצרים השפעה שלילית על כלכלת ארה”ב.

היום הגיעה עת הפירעון, והאיום במכס בשווי 11 מיליארד דולר יכלול מיסוי כבד על מטוסי נוסעים שיגיעו מאירופה כמו גם טובין כמו יינות, גבינות, דגים ועוד.

כתיבת תגובה