בגלל הארכת החל"ת: מחסור בעובדי מטבח בכל הרמות

חברות ההסעדה המוסדיות: מחסור חמור בעובדים במקצועות שפים, טבחים, מלצרים, נהגים ועובדי ניקיון • בענף חסרים באופן מידי כ- 800 עד 900 עובדים • רן כצמן מנכ"ל עידית, אודי בן שימול מנכ"ל Sodexo, ומשה נזרי מנכ"ל שולץ: תשלומי החל"ת שהממשלה משלמת מובילים לכך שישראלים מעדיפים לקבל את דמי החל"ת ולא לצאת לעבודה

ענף האוכל | אילוסטרציה. מקור: Pixabay

בדיקה שערכה חטיבת חברות הקייטרינג המוסדי באיגוד לשכות המסחר קובעת כי יש כיום מחסור מידי של כ 800 עד 900 עובדים בענף, לאחר פתיחה של חדרי האוכל במקומות העבודה וחזרתם של עובדים רבים שעבדו מהבית למקומות העבודה. המחסור החמור בעובדים בענף ההסעדה המוסדי הינו במקצועות: שפים, טבחים, מלצרים, נהגים ועובדי ניקיון. ענף ההסעדה המוסדי מעסיק כ-15,000 עובדים. מחזור הפעילות של הענף הינו כ- 3 מיליארד ₪ לשנה; המחסור בעובדים מקשה מאוד על חברות ההסעדה לחזור למתכונת שלפני משבר הקורונה ולעמוד בהתחייבויות כלפי הלקוחות.

בחטיבה אומרים כי תשלומי החל"ת שהממשלה משלמת מובילים לכך שישראלים מעדיפים לקבל את דמי החל"ת ולא לצאת לעבודה.  "תשלום דמי החל"ת למובטלים הביאה לתופעה חדשה שעובדים מבקשים לקבל שכר "בשחור" כדי לא לפגוע במשך קבלת תשלומי החל"ת", כך לדברי גורמים בחטיבה.

רן כצמן מנכ"ל "עידית", מקבוצת רשת מלונות דן, אמר כי: "אנו עושים כל מאמץ להחזיר עובדים מחל"ת לעבודה בחברה, עם אופק של קידום והתפתחות במקום העבודה ותנאי העסקה משופרים ומענקים. קיים קושי גדול בגיוס עובדים אשר מעדיפים לא לעבוד ולקבל תשלום מהמדינה".

אודי בן שימול מנכ"ל Sodexo: "אין ספק, שמצב הנוכחי מאתגר. מחד, לקוחותינו חוזרים לעבוד מהמשרדים, הפעילות העסקית במשק חודשה ומציגה צמיחה וגידול. מאידך, החלטות הממשלה שהתקבלו לפני מספר חודשים אינן מתעדכנות ואינן עומדות בקצב השינויים בשוק. שילוב שתי המגמות הללו יוצר אנומליה של אחוז אבטלה דו ספרתי תוך שקיים צורך אדיר בעובדים במקצועות השונים".

משה נזרי מנכ"ל שולץ: "אנו רואים בעובדי החברה את אחד המשאבים החשובים ביותר לקיומה. בשל כך, השקענו ועודנו משקיעים בלימוד, פיתוח והכשרת עובדים לתפקידים מגוונים.

לדבריו, "משבר הקורונה גבה מחיר כבד בשל הצורך להוציא עובדים רבים לחל"ת, וכעת, עם חזרה מדורגת של לקוחותינו לפעילות, אחוז גבוה מהעובדים אינו מגלה רצון לשוב לעבודה בשל מתווה תשלום דמי החל"ת על ידי המדינה".

תגובה אחת ל: "בגלל הארכת החל"ת: מחסור בעובדי מטבח בכל הרמות"

 1. למה אתם לא שואלים את עצמכם מדוע עובד מעדיף לקבל 70% מהשכר הרגיל שלו ולא לעבוד, אולי בגלל שהעבודה בענף המזון קשה מאוד ולא מתגמלת בהתאם?
  שימו לב לסתירה הבאה: בחטיבה אומרים כי תשלומי החל”ת שהממשלה משלמת מובילים לכך שישראלים מעדיפים לקבל את דמי החל”ת ולא לצאת לעבודה.
  והציטוט הבא:“תשלום דמי החל”ת למובטלים הביאה לתופעה חדשה שעובדים מבקשים לקבל שכר “בשחור” כדי לא לפגוע במשך קבלת תשלומי החל”ת”, כך לדברי גורמים בחטיבה.
  אז הם לא רוצים לעבוד או שהם מאוד רוצים לעבוד אבל להרוויח יותר???
  נדיר למצוא אנשים שמדיפים לשבת בבית ולא לצאת לעבוד, אבל לאנשים גם יש כבוד, הם רוצים לעבוד בשכר מתגמל בפרט בעבודות קשות כמו מטבח.
  הגיע הזמן לעלות את רמת השכר במטבחים.

כתיבת תגובה