בגלל הסנקציות על איראן: מחיר הנפט שובר שיא

יומיים להסכם נפטא החדש וחודש להחלת הסנקציות האמריקניות על איראן, מזנק מחיר הנפט לשיא של 4 שנים • "המחיר עלול להרקיע שחקים ל- 100 דולר לחבית"

משאבת נפט. צילום: QiuJu Song | שאטרסטוק

שיא חדש נשבר אמש בשוק הנפט, כאשר לראשונה מאז 2014 נסחרה חבית נפט במחיר 75.22 דולר. חוזים עתידיים על נפט מסוג ברנט עלו והגיעו עד 84.23 דולר לחבית – שיא של 4 שנים.

הזינוק במחירי הנפט בא חודש בלבד לקראת החלת הסנקציות האמריקניות על איראן, שייכנסו לתוקפן ב-4 בנובמבר ומתמקדות בתעשיית האנרגיה האיראנית, הנחשבת ליצרנית השלישית בגודלה בארגוני המדינות המייצאות נפט.

איראן מצידה, טענה כי על הסנקציות כלל אין השפעה על שוק ייצוא הנפט האיראני וכי היא לא צופה ירידה בביקושים, אך כמה קונים עיקריים בהודו ובסין רמזו כי יצמצמו את רכישות הנפט האיראני.

לדברי אחד ממנהלי ההשקעות בחוזים עתידיים של חברת Oanda בסינגפור, "אם אכן הזרם של כ-1.5 מיליון חביות נפט איראני ביום צפוי להיעצר ב-4 בנובמבר, המחירים עשויים להרקיע שחקים ולהגיע עד 100 דולר לחבית. לא פחות".

מחירי הנפט הגבוהים והתחזקות שער הדולר הביאו לירידת ערכם של מטבעות מיבואניות גדולות של נפט, ובעקבות כך שוחח נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם המלך הסעודי סלמאן על דרכים לשמור על אספקה ​​מספקת. זאת, למרות שאנליסטים מעריכים כי אין ביכולתה של סעודיה להיות ספקית יציבה.

בתוך כך, סיכמו השבוע ארה"ב וקנדה על הסכם נפטא (הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה) חדש, הכולל גם את מקסיקו, במטרה להציל אזור סחר בהיקף של 1.2 טריליון דולר ממלחמת סחר.

עם הגעת שלושת המדינות להסכם הפיגו כלכלנים את חששם מכך שההסכם יביא להאטה בצמיחת הכלכלה בצפון אמריקה, ויש מי שצופים גם צמיחה משמעותית כתוצאה מכך.

כתיבת תגובה