בגלל הקריאה המרובה: שיעור קוצר הראייה אצל חרדים גבוה

מחקר ראשון מסוגו שנערך בישראל מצא הבדלים דרמטיים בשכיחות קוצר ראיה לפי זרם החינוך. "קרוב לוודאי כי דרישות הלימודים בחינוך החרדי, המחייבות את התלמיד למאמץ רב לקריאה מקרוב מגיל צעיר, תורמות להתפתחות קוצר ראייה בילדות", קובע מנחה העבודה ד"ר חגי לוין מביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית-הדסה

לימוד גמרא shutterstock

במחקר שהוצג השבוע בכנס איגוד רופאי בריאות הציבור ובתי הספר לבריאות הציבור, בו השתתפו 22,823 גברים מלש"בים (מועמדים לשירות הביטחון) בגילאי 17 עד 18 משלוש מערכות חינוך יהודיות בישראל (חינוך ממלכתי, ממלכתי-דתי וחרדי), נמצא ששיעור מקרי קוצר הראייה היה גבוה משמעותית בקרב המשתתפים החרדים ביחס למשתתפים הדתיים, כאשר השיעור הנמוך ביותר נרשם אצל החילונים. הנתונים שנחשפו היו מפתיעים: 82% חרדים, 50.3% מהדתיים ו-29.7% מהחילוניים נמצאו בעלי קוצר ראייה.

העובדה שמשתתפי המחקר היו מועמדים לשירות צבאית אינה מקרית – המחקר שימש כעבודת תזה של ד"ר דנה בז מחיל הרפואה, שלמדה באוניברסיטה העברית במסלול המשולב למצטיינים לתואר ברפואה (מסלול צמרת) ובבריאות בציבור.

technion-box

ד"ר חגי לוין, ראש מסלול בריאות וסביבה בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה ומנחה העבודה, טוען כי "רובם המוחלט של בני הנוער שלמדו בזרם החינוך החרדי סבלו מקוצר ראייה, לעומת שיעורים נמוכים בהרבה בקרב אלו שלמדו בחינוך הממלכתי-דתי או הממלכתי. יתר על כן, הסיכון לקוצר ראייה גבוה (חמור) אצל החרדים מוגבר משמעותית לעומת אלו הלומדים בזרמים האחרים".

ד"ר לוין קובע כי "קרוב לוודאי כי דרישות הלימודים בחינוך החרדי, המחייבות את התלמיד למאמץ רב לקריאה מקרוב מגיל צעיר, תורמות להתפתחות קוצר ראייה בילדות. תוצאות המחקר מצביעות על הצורך בשיתופי פעולה בין מערכות הבריאות והחינוך בגיבוש אסטרטגיות למניעת התפתחות קוצר ראייה בקרב ילדים, בפרט באוכלוסיות בסיכון".

בשיחה עם ביזנעס מסביר הד"ר לוין כי חשוב מאוד יעשה שיתוף פעולה בין מערכות החינוך והבריאות על מנת לסייע בהקטנת התופעה, והוא ממליץ לכל מי שקורא הרבה במסגרת לימודו להקפיד על תאורה טובה, להעדיף כתב גדול וברור המאמץ פחות את העניים, לערוך הפסקה בקריאה למי שמרגיש כי העיניים שלו מתאמצות מאוד ושלא בשעת הלימוד להקפיד להיחשף לשמש, דבר המסייע לבריאות העינים.

כמו כן מומלץ לתועלת הלומדים והקוראים לערוך בדיקות עינים מידי פעם על מנת לדאוג למשקפיים לאלו הזקוקים להם, ולדייק את המספר המתאים למי שכבר משתמש במשקפיים.

side
inner

תגובה אחת ל: "בגלל הקריאה המרובה: שיעור קוצר הראייה אצל חרדים גבוה"

  1. לדעתי
    זו תשובה חלקית משום שסגנון הלימוד החרדי קיים כבר מאות שנים, והעליה בשכיכות
    של קוצר ראיה היא בשנים האחרונות! לדעתי הבעיה העיקרית שהתרגלנו לעוצמת תאורה גבוהה ללא צורך! בפרט הפלורסנטים שמסנוורים ועוד יותר גרוע תאורת הלדים שממש מרגישים איך שהם הורסים את העיניים אף אחד לא חקר את ההשפעה שלהם על הראיה ועל הבריאות בכלל !
    יש כלל ידוע אם משהו לא נח ואתם מרגישים סינוור או שאתם נכנסים לחתונה והאוזניים מתפוצצות מהמוזיקה זה שתתרגלו לא אומר שזה לא מזיק רק את הנזק תרגשו לאחר זמן,

כתיבת תגובה