בגלל לפיד: הציבור שילם תוספת של 384 מיליון שקל בארנונה

שר האוצר לשעבר ח"כ לפיד אחראי על עלות נוספת בסך 384 מיליון שקל בתשלום הארנונה בארבע השנים האחרונות. כך עולה ממכתב ששלח יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש לשר הפנים אריה דרעי

רוכב על גל ההסתה. לפיד | צילום: מרים אלסטר פלאש 90

מכתב ששלח הבוקר (א) יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש לשר הפנים אריה דרעי מאשים את שר האוצר לשעבר ח"כ יאיר לפיד בכך ששיטת המיסוי שהנהיג בארנונה גרמה לנזר עצום במהלך ארבע השנים האחרונות. המכתב מתייחס לנוסחה העלאת שיעור הארנונה מידי שנה המכונה "הטייס האוטומטי".

לפי הנוסחה שיעור העלייה בארנונה כל שנה נקבע משקלול השינוי במדד המחירים לצרכן והשינוי במדד השכר במגזר הציבורי. עד לפני ארבע שנים כללה הנוסחה מנגנון הקובע כי יופחתו מהמדד המשוקלל 20% כדי לדרבן את הרשויות להתייעל. כך שאם מדד המחירים ומדד השכר במגזר הציבורי עלו ב־2% יש להעלות את הארנונה ב־1.6% במקום ב־2%.

250/200 סייד בר + קובייה

אולם לפני ארבע שנים בשל גירעון בתקציב המדינה החליט לפיד לוותר על מקדם ההתייעלות לרשויות. לפי הארגונים העסקיים, בשל כך נגבו ב־2017-2014 תשלומי ארנונה עודפים בהיקף של 384 מיליון שקל.

כעת דורשים הארגונים העסקיים להחזיר את המנגנון שלפיד ביטל.  בנוסף דורשים בארגונים העסקיים שנושאים במחצית נטל הארנונה ברשויות לשנות גם את נוסחת הטייס האוטומטי. לטענתם יש לתת משקרל של 65% לשינוי במדד המחירים  לצרכן ורק 35% לשינוי במדד השכר הציבורי. לטענתם שינוי זה יאזן וישקף באופן הולם יותר את הוצאות השכר ברשויות.

מנכ"ל התאחדות התעשיינים רובי גינל: "נטל הארנונה הנו אחד המעמסות הכבדים על כתפי המגזר העסקי והציבור הישראלי. משנה לשנה הנטל גדל, ללא קשר לאיכות השירות המוניציפלי. המגזר העסקי והמגזר הציבורי עוברים תהליכי התייעלות, ורק הרשויות המקומיות לא נדרשות להתייעל, ואף זוכות לעדכון אוטומטי בארנונה. אנו מצפים ממשרד הפנים לתקן מיד עיוות זה".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה