בג"ץ דחה את ערעור 'קולך' נגד 'קול ברמה'

בג"ץ דחה היום את ערעור עמותת 'קולך' נגד רדיו 'קול ברמה', לחייב את הרדיו בקנס של 20 מליון ש"ח • השופטים דחו את הבקשה פה אחד, כשהשופטת ברון אף העירה, כי נראה שהערעור מלמד שהמטרה העיקרית של ב"כ עמותת קולך היא להגדיל את שכר הטרחה שלו

בית המשפט העליון | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ביהמ"ש העליון דחה את ערעור עמותת 'קולך' נגד רדיו 'קול ברמה'. השופטים ניל הנדל, ענת ברון וג'ורג' קרא, החליטו לא לקבל את דרישת ארגון 'קולך' והתנועה הרפורמית לחייב את רדיו קול ברמה בכ-20 מליון ש"ח אותם דרשו בערעור.

תחילתו שלל הליך, הוא בתביעה ייצוגית שהוגשה ע"י עמותת 'קולך', הפועלת למען קידום מעמד האישה, בגין כך שבין השנים 2011 – 2019 נמנע הרדיו מלהשמיע נשים בשידוריו. בשנת 2018 פסק ביהמ"ש המחוזי בירושלים לשלם לקרן לתובענות ייצוגיות מיליון שקלים, שיחולקו לארגונים להעצמת נשים דתיות כפי שתקבע הקרן.

250/200 סייד בר + קובייה

אלא שהעמותה הנכבדת, "הדואגת בכל מאודה" למען קידום הנשים, לא אמרה בכך די, ופנתה לערער בבג"ץ כי התשלום שחויב קול ברמה אין בו די, והיא תובעת לחייב את תחנת הרדיו בלא פחות מ-20 מיליון ש"ח, סכום שלו היה מוטל סביר להניח שהיה מביא לסגירת התחנה כולה – שמשנת 2011 כבר משמיעה ואף מעסיקה נשים – ולפיטורי כל העובדים בה, כולל נשים כמובן.

היום (ה') ניתנה ההחלטה בבג"ץ. לאורך הדיון, העירו השופטים הנדל וברון לקולך כי בבקשתם להגדיל את הסכום הם מראים כי אין להם קושי שהדבר יביא לסגירת תחנת הרדיו. השופטת ברון הדגישה כי הדרישה להעלאת גובה הקנס כפי שביקשו מגלה חוסר איכפתיות למצב בו יכולה קול ברמה להיפגע ולהיסגר, מה שיוביל לפגיעה אנושה בציבור הנשים החרדיות, אשר קול ברמה משמש עבורן כלי תקשורת מרכזי.

ברון הוסיפה, כי במקרה כזה זכות הנשים גם כן תיפגע, משום שהן לא יוכלו לקבל שירות ולהאזין לתחנה ואף לא לעלות בה לשידור. השופטת ברון אף העירה לב"כ ארגון קולך, כי כתב הערעור מלמד שהמטרה העיקרית שלו היא להגדיל את שכר הטרחה והגמול.

Inner article

 

עו"ד מוטי ארד, שייצג את קול ברמה, טען כי הקנס שהתקבל בהליך הקודם הוא גבוה מאד ביחס לקבוצת הנשים שכביכול נפגעה. לדבריו, המערערים הציגו נתוני שווא וניפחו את היקף הפגיעה, דבר שאם יתקבל כבקשתם יוביל לפגיעה אנושה בתחנה.

כאמור, השופטים הודיעו כי הם דוחים את ערעור קולך והודיעו כי סכום הקנס לא ישתנה.

עו"ד אריאל דרעי, מנכ"ל קול ברמה אמר, כי "המאבק היום היה לא רק של קול ברמה, אלא של כל הציבור החרדי והדתי לשמירת עצמאותו ואורח חייו. ארגון קולך ניסה בכל כוחו להביא לסגירת קול ברמה, ובסייעתא דשמייא ובזכות האהדה הרבה של המאזינים והעובדים המטרה הזאת נכשלה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה