בג"ץ: הותמ"ל רשאית לתכנון אזורי תעשייה ותעסוקה

הוועדה פעלה כחוק: אין מניעה לותמ"ל להוסיף לתוכניות שכונות מגורים גם שטחי תעסוקה ותעשייה המניבים ארנונה גבוהה יותר משטחי מגורים • בג"ץ החזיר את הדיון לגבולות המחלוקת בין יישובים – שתידון בביהמ"ש האזורי

שפרעם |. צילום: Ionut Catalin Parvu, שאטרסטוק

האם לותמ"ל – וועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, יש סמכות לאשר אזורי תעסוקה, כחלק מפיתוח השכונות החדשות שכלולות בתוכניותיה? בשאלה זו עסק בית המשפט העליון בימים האחרונים בשבתו כבג"ץ.

הדיון בעתירה, שהוגשה על ידי הותמ"ל עצמה יחד עם רמ"י והמשרד להגנת הסביבה, עסק בנושא לאחר שבית המשפט המחוזי בצפון קבע כי הכללת אזור תעסוקה בתכנית הותמ"ל לשפרעם – תמ"ל/1036, נעשתה בחוסר סמכות.

התוכנית בשפרעם אושרה לפני יותר משנה, והיא כוללת שכונת מגורים בת כ-1,600 יחידות דיור ואזור תעשייה ענק בהיקף של 400 אלף מ"ר שישרת את תושבי הסביבה ויביא רווחה כלכלית לתושבים במקום. בתוכנית נאמר שאזור התעשייה יוקם במזרח היישוב בשטח מחצבה שסיימה את פעולתה זה מכבר.

מנגד, המועצה המקומית ביר אל מכסור, הסמוכה לשפרעם ולאזור התכנון התנגדה לתוכנית ועתרה לבית המשפט המחוזי בצפון יחד עם בעלי קרקעות פרטיים שנכללים בשטח התוכנית.

בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה ועסק בשאלה האם לותמ"ל יש סמכות ומנדט לדון באזור תעשייה כחלק מהתוכנית, או שעליו להצטמצם ולעסוק רק בתוכנית הכוללת מגורים ושטחי ציבור נלווים כפי ששמו מעיד עליו. לטענת העותרים, התוכנית אינה אלא שתי תוכניות נפרדות שהולחמו באופן מלאכותי. בית המשפט המחוזי קיבל את העמדה הזו.

בערעור שהגישה המדינה לבג"ץ נטען כי פסק הדין של המחוזי בחר בפרשנות מצמצמת, אשר אינה עומדת בקנה אחד עם תכלית חוק הותמ"ל ועם עקרונות התכנון המיטבי. בתגובתה ציינה המדינה כי חוק הותמ"ל מאפשר הכללת שטחים נוספים שאינם למגורים, זאת לצורך איזון כלכלי ושמירה על איתנות פיננסית של הרשות המקומית.

בג"ץ בראשות השופטת דפנה ברק-ארז, אכן קיבל את עמדת המדינה וקבע כי בית המשפט המחוזי שגה בקביעתו. השופטים פסקו כי אין מניעה להוסיף לתוכנית מגורים גם שטחי תעסוקה ותעשייה המניבים ארנונה גבוהה יותר משטחי מגורים וכי הוועדה פעלה בהתאם לחוק שהורה את הקמתה.

בפסיקתו, החזיר בג"ץ את הדיון על הטענות התכנוניות לבית המשפט המחוזי. השופטים אף הוסיפו תקווה ואיחלו שהמחלוקת בין ביר אל מכסור ושפרעם תיפתר בהתדיינות ושיח, ולא יהיה צורך בהליכים משפטיים נוספים.

כתיבת תגובה