בג"ץ יידרש להיתר החזרת מוצר שנקנה מרחוק לאחר שימוש בו

חוק הגנת הצרכן מאפשר רכישה של מוצר מרחוק, ולהחזירו לאחר שימוש בו גם אם לא נמצא בו כל פגם או הטעייה צרכנית | המחיר שיידרש הצרכן לשלם עבור השימוש במוצר, שלעיתים אינו ראוי לשיווק פעם נוספת, מוגבל ל-100 שקלים בלבד | איגוד לשכות המסחר עותר לבג"צ נגד הרשות להגנת הצרכן במטרה לבטל את הסעיף שמזיק לעסקים רבים

קניות ברשת | צילום: שאטרסטוק

איגוד לשכות המסחר עתר לבג"צ נגד הרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן, שרת הכלכלה והכנסת בדרישה שביהמ"ש יורה על ביטול סעיף המכונה על ידה "דרקוני" בחוק הגנת הצרכן, המאפשר לצרכן לקנות מוצר מרחוק שאין בו פגם או הטעייה, "לעשות בו שימוש ככל שירצה, להוריד דרסטית מערכו ולאחר מכן להחזירו משומש למוכר ולשאת בעלות מגוחכת של עד 100 ₪".

העתירה מבקשת לשנות מצב משפטי קיים מעוות לשיטתה, ועל פיו בעסקה של מכר מרחוק מחויב העוסק לקבל בחזרה מוצר, גם אם נעשה בו שימוש וגם אם ערכו ירד בצורה דרמטית ולקבל פיצוי ברף עליון של 100 ₪ אפילו אם הורדת הערך הסתכמה בכמה מאות או בכמה אלפים וזאת אף מבלי להכניס לחישוב עלויות נוספות כמו הובלה.

"מדובר בחוסר צדק הזועק המגדיל את ההוצאות של העוסק, פוגע בקניינו בצורה דרמטית ויש בו פוטנציאל לגרום גם לייקור המוצרים על מנת לגלם בתוך המחיר גם מקרים כאלו של השבה של מוצר משומש מבלי שניתן פיצוי המשקף את ירידת הערך האמתית של המוצר המשומש המוחזר. קשה להבין בדיוק על איזה ערך מנסים להגן כאן, כשהרשות להגנת הצרכן עומדת על הרגליים האחוריות לא לקבוע כלל שמונע השבת מוצר משומש."

נשיא איגור לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין אמר: "הגענו נוכח תנופת היצירה הרגולטורית למצב של ליקוי מאורות. אנו מאפשרים באמצעות הוראה רגולטורית רגילה להפקיע רכוש של עוסק בניגוד לזכות הקניין החרוטה הכתובה במפורש בחוק יסוד חוק האדם וחירותו שהיא זכות יסוד חוקתית על-חוקית. הוראת החוק אותה אנו תוקפים מוכיחה עד כמה אנו לוקים בעיוורון ועד כמה איבדנו את יכולת האיזון נוכח כניעה אווילית לכל הוראה רגולטורית אשר כאילו אמורה להגן על הצרכן. אם מי שקונה מרחוק נוכח שהמוצר שאותו הוא הזמין אינו המוצר בו הוא רוצה, אין שום סיבה שיעשה בו שימוש ולאחר שנעשה השימוש והורד ערכו, יחייב את המוכר לקבל את המוצר".

Inner article

לדברי העותרת, בחסות הוראת חוק רגילה מתבצעת הלכה למעשה הפקעת רכוש ופגיעה לא מידתית בזכות הקניין של כלל העוסקים בישראל, שמספקים מוצרים לציבור באמצעות מכירה מרחוק. שכן רבים מהמוצרים שמוחזרים הם במצב כזה שלא ניתן כלל למכור אותם שוב, ואחרים, שאולי ניתן להציל משהו מהם, ערכם יורד בצורה משמעותית. העוסק מכר מוצר בעל ערך מסוים ומקבל בחזרה מוצר בעל ערך פחות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה