בדיקות לנוחתים בנתב”ג: מי מעוניין ומי מעכב?

בעקבות טענות על נוסעים הנוחתים בנתב”ג ללא בדיקות רפואיות טוענים במשרד התחבורה: פניות משרד התחבורה ורת”א לחייב את החוזרים ארצה בבדיקות קורונה, זכו להתנגדות נחרצת של היועצים המשפטיים • ומה אמרו הח”כים על כך?

נמל התעופה בן גוריון, בסגר השלישי לקורונה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ יעקב מרגי, אישרה היום תיקונים לתקנות העוסקות בהגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות בתקופת הקורונה, שנועדו לתת לרשות שדות התעופה (רש”ת) סמכויות לסייע באכיפת הסגר ואיסור היציאה לטיסות.

במהלך הישיבה, ביקש היו”ר מרגי התייחסויות באשר לבדיקות בנתב”ג. נציגת משרד הבריאות, עו”ד טל פוקס, השיבה כי כל הנכנסים לישראל חייבים בבידוד במלונית, ואם יסכימו ויבצעו בדיקה אחת בשדה ושנייה לאחר תשעה ימים – יוכלו להשתחרר לבידוד בית. לדבריה, יש אכיפה מוגבלת על החוזרים מחו”ל והשבים מזמביה, דרום אפריקה, ברזיל ואיחוד האמירויות מחויבים בבידוד במלונית, ללא אפשרות לבידוד בית.

250/200 סייד בר + קובייה

ח”כ בועז טופורבסקי אמר כי הנעשה בנתב”ג זה מחדל לאומי שאפשר היה למנוע אותו. “כשיש חיסונים אז זה באחריות ראש הממשלה, אבל כשיש מחדל מאשימים אחרים. 4,000 איש כבר מתו והמספר ממשיך לעלות ואת המחדל הזה צריך לחקור”, אמר. ח”כ משה טור פז הוסיף כי חייבים לסגור את שער הכניסה לישראל ולהגביר אכיפה. ח”כ יבגני סובה קרא להקים, מיד אחרי הבחירות, ועדת חקירה ממלכתית. ח”כ מטי יוגב אמרה כי צריך פעולה משותפת של חברי הכנסת.

יו”ר איגוד הטייסים, קברניט מידן בר, אמר כי הדיבור על מחדל לא מקדם אותנו, וקרא לנהוג כמו במדינות רבות אחרות בעולם שמחייבות בביצוע בדיקה לפני הכניסה אליהן. מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, ד”ר אשר שלמון, אמר כי התקנות הן המעט שניתן לעשות היום בכדי לצמצם את התנועה האווירית לישראל ואת היציאות הלא חיוניות לחו”ל. הוא הוסיף כי השבוע צפויה לצאת הנחיה לפיה זרים שירצו להיכנס לישראל יחויבו להציג בדיקת קורונה שלילית 72 שעות לפני העלייה למטוס, וכי ראש הממשלה הנחה לבחון כיצד להחיל זאת על נוסעים ישראלים.

מנכ”ל משרד התחבורה, עופר מלכה, התייחס גם הוא לנושא הבדיקות ואמר כי לפי חוק אי אפשר לחייב אדם בבדיקה פולשנית, לכן הוחלט שמי שמתנגד לבדיקה ישלח לבידוד במלונית. עם זאת, חובת בדיקה לישראלים לפני הטיסה מחייבת התייחסות משפטים לשאלות רבות, בהן האם ניתן למנוע מישראלים להיכנס למדינה, מי יטפל בחולים שנשארו בחו”ל או בתיירים שאין להם כסף להמשיך את השהייה מחוץ לישראל? ועוד.

870/135 ליינר ארטקל

היו”ר מרגי קרא לרת”א ורש”ת שלא להמתין עד שתתקבל החלטה או עד שהאוכלוסייה תתחסן, ולהכין כבר עכשיו תכנית הפעלה. בתום הדיון אישרה הוועדה את התקנות כאשר בעדן הצביעו היו”ר מרגי, ח”כ אסנת מארק, ח”כ מטי יוגב וח”כ משה טור פז, בעוד שח”כ יבגני סובה בחר שלא להשתתף בהצבעה.

ומה אומרים במשרד התחבורה?

ממשרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית (רת”א) מבקשים להבהיר: משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית פעלו בחודשים האחרונים באופן אינטנסיבי לחייב בבדיקות קורונה את כל הנוסעים הנוחתים בנתב”ג, כתנאי לכניסתם לארץ.

יצוין, כי הגורמים המשפטים התנגדו נחרצות לדרישתנו לחייב את הנוסעים לעבור בדיקת קורונה מיד עם נחיתתם בארץ, מטעמים משפטיים.

ביוזמת שרת התחבורה מירי רגב, ישראל היתה בין המדינות הראשונות בעולם שהקימה בזמן שיא מעבדת קורונה בשדה התעופה בנתב”ג, לצורך ביצוע בדיקות קורונה לנכנסים והיוצאים על מנת לאפשר עצמאות ורציפות תעופתית והתנהלות מיטבית ופיקוח על רמת התחלואה.

יתרה מכך, מנכ”ל משרד התחבורה, פנה לאיחוד האמירויות ליצור מנגנון שיאפשר לאלפי הנוסעים החוזרים לישראל לעבור בדיקות קורונה באמירויות, טרם עלייתם למטוס. למרות האישור של האמירתים, גם יוזמה זו נדחתה בפורומים מקצועיים שונים לאור שאלות משפטיות שונות, כגון האם ניתן למנוע מישראלי שנמצא חיובי בחו”ל לחזור ארצה וכ’ו.  בהמשך לבדיקה זו, החלו האמירתים לחייב ישראלים להצטייד בביטוח בריאות, כחלק מתהליך להוצאת ויזה לביקור באמירויות.

אנו מברכים על שינוי עמדת היועמ”ש לחייב בדיקת השבים ארצה 72 שעות מראש ועם הנחיתה בארץ דבר שמשלים את ההערכות הקיימת בנתב״ג בהקשר מימוש הנחיות התו הסגול ובדיקות הקורונה במעבדה אשר מאפשרים רציפות תפקודית תעופתית.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה