בדיקת ‘ביזנעס’: ועדת התכנון של בני ברק לא התכנסה

בעקבות פניית ‘ביזנעס’ נודע: ועדת התכנון והבנייה של בני ברק תחזור לעבוד במתכונת מצומצמת אחרי יותר מחודש של שיתוק • בדיקת ‘ביזנעס’ מגלה: ועדת התכנון והבניה של בני ברק לא התכנסה – ככל הנראה בשל העובדה שלחבריה אין אפשרות לקיים דיונים מרחוק באמצעים טכנולוגיים • ומה קרה בתקופה המקבילה בירושלים?

רחוב ז'בוטינסקי, בני ברק | צילום אילוסטרציה, ביזנעס

למרות הפרסומים על עבודה מרחוק של הרשויות המקומיות, מסתבר שחברי ועדת התכנון והבניה של בני ברק עוד לא החלו לקיים דיונים וירטואליים, ויחזרו לעבודה בשבוע הבא. זאת, בשעה שתושבי העיר ממתינים לאישורי בנייה – ועתה יחוו חודש תמים ויותר של עיכוב.

רק לפני חודש פורסם, כי ועדות התכנון והבניה המחוזיות והארציות – כמו גם ברשויות המוניציפליות תחלנה לעבוד ולהתכנס באמצעים דיגיטליים. אך נקראה שבבני ברק, בפועל, לא היה לכך שום קשר למציאות.

כזכור, לפי הפרסומים השונים, הותרו דיונים ווירטואליים דרך הווידאו, בתיקים שאינם מצריכים דיון במפגש אנושי פנים מול פנים, וזאת כדי לא לעכב את אותם אישורים ובניות בעיכובים אשר איש לא יכול לדעת עד כמה זמן יימשכו.

אך חרף זאת, מבדיקה שערכנו, בפועל ועדת התכנון של בני ברק לא קיימה כל דיונים, כאשר התיקים נדחו עד הישיבות הבאות, והבאות אחריהן, בשל העומס והעיכוב שנוצר. כאשר אגב, במקביל, עובדי מחלקות ההנדסה בעיריות מועסקים ומקבלים את משכורתם המלאה.

“כבר מספר חדשים שאני מצפה לקבלת האישור המיוחל על מנת שאוכל להרחיב את דירתי הצפופה המלאה בילדים, ב”ה”, מספר מ”ו (השם המלא שמור), תושב בני ברק, “וזאת לאחר שכל השכנים חתמו והביעו את הסכמתם המלאה. אך לאחר בדיקה קצרה התוודעתי, שבמשך כל הזמן מאז פרוץ המשבר אחרי פורים – וחרף מה שנכתב בצורה מפורשת ביומונים החרדים, ועדת התכנון לא נוגעת בתיקים ולא מקדמת שום דבר, בו בזמן שעובדי מחלקת ההנדסה כביכול מועסקים ומקבלים את משכורתם המלא על חשבון משלמי המסים והארנונה”.

לדבריו, “בדיוק כמו כל ישיבות הרשויות וקופות החולים ועוד, שמתקיימות דרך הווידאו, אזי אין שום סיבה שוועדות התכנון לא תתכנס כך, ובפרט כאשר מדובר בצורך החיוני של הרחבת דירות של משפחות ברוכות ילדים”.
מערכת ‘ביזנעס’ פנתה בנידון לעירייה וזו הבהירה בתגובה, כי “ועדת משנה לתכנון ובניה בתחילת משבר הקורונה התקיימה ב-16/3/20 במתכונת מצומצמת ומאז עברנו תקופה של הנחיות מאד ברורות של משרד הבריאות. איסור קבלת קהל פרונטלי, מתן שרות במענה טלפוני ובמיילים, עבודה בעירייה של עובדים חיונים בלבד ובמיגון וחיטוי.  עובדי אגף ההנדסה החיונים עבדו במתכונת חרום ונתנו שרות לציבור  עד 7/4/20.

“עובדי האגף מכינים תיקים לוועדות הבאות, וועדת משנה הקרובה ובמתכונת מצומצמת תתקיים בעז”ה בשבוע הבא.

“הטיפול והשרות לציבור ולמתכננים על ידי  עובדי אגף ההנדסה בכל תחומי התכנון, הרישוי (כולל היתרים וטופסי 4), הפיקוח, ההשבחה (כולל העברת זכויות לטאבו) המשפטית ונוספים מתקיים באופן שוטף ובמתכונת חירום רק במיילים ובטלפונים.

“במחלקת הפיקוח השרות מתקיים בנוסף גם בעבודת שטח בטיפול בתלונות בתיקי רישוי ובפעילויות נוספות.

“ועדת משנה לתכנון ובניה הבאה תתכנס ביום שני הקרוב במתכונת מצומצמת לפי הנחיות משרד הבריאות והיא תמשיך להתכנס בע”ה בשבועות הבאים”. 

870/135 ליינר ארטקל

עוד נאמר מאוחר יותר ל’ביזנעס’ כי “מובן שבתקופה זו לא יכלו לכנס את הועדה, בעת שחל איסור להתכנסויות מעל עשרה איש ועוד במקום סגור; ויש לקחת בחשבון שהייתה גם פגרת פסח”, הסבירו לנו גורמים בעיריית בני ברק על העובדה שלא חודש נמנע מהתושבים, אלא פחות כשבועיים של פגרת הפסח הקבועה. בפרט הזה, צודקים בהחלט.

ואילו מעיריית ירושלים נמסר: “דיוני ועדות התכנון, ורשות הרישוי מתקיימים באופן רציף וללא הפסקה החל מתחילת מגפת הקורונה. בשל מגבלות הפעילות והנחיות משרד הבריאות, נידחו רק דיונים אשר אליהם היו אמורים להיות מזומנים מתנגדים או בעלי ענין, ואלה יתקיימו במועד מאוחר יותר, לאחר הסרת המגבלות.

“ככלל, פעילות הוועדה המקומית על כל שלוחותיה התקיימה ומתקיימת לאורך כל התקופה, לרבות הוצאת היתרים, דיוני ועדות, הוצאת טופסי 4 לפרויקטים ועוד”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה