עסקת נתיב החסד-ברכל: הפרטים, עתיד העובדים והמיתוג

בעסקת ענק פנים מגזרית ‘נתיב החסד – סופר חסד בע”מ’ רוכשת את ‘ברכל רשתות בע”מ’ • ‘ביזנעס’ מציג: כך צמחה הרשת הענקית שבבעלות איש העסקים שמואל אטיאס • האם הרשת תעבור עתה מיתוג מחודש שיאחד את ‘ברכל’ ו’נתיב החסד’?

המיזוג הגדול בין שתי הרשתות החרדיות | צילום: פלאש 90, נתי שוחט

עדכון: 31.3.19 10:45

עסקת ענק למיזוג שתי רשתות קמעונאות חרדיות גדולות. לפי דיווח של שני מוזס ב’גלובס’, רשת ‘נתיב החסד’ שבבעלות איש העסקים החרדי שמואל אטיאס, הגישה לרשות התחרות בקשה לאישור עסקת רכש של רשת ‘ברכל’ שבבעלות איש העסקים מנחם כרמל.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

סיבת הבקשה וההמתנה לאישור העסקה של הממונה על התחרות נעוצה בעובדת היותן של שתי הרשתות דומיננטיות במגזר החרדי.

ל’ברכל’ כ-45 סניפים במגזר החרדי, מהם קטנים ומהם גדולים ורחבי ידיים, לעומת כ-30 סניפים של ‘נתיב החסד’, שרובן מתפקדות כחנויות מכולת שכונתיות גדולות.

לפי ההערכות שפורסמו ב’גלובס’, ‘נתיב החסד’ מגלגלת מחזור מכירות שנתי הנע בקרבת ה-300 מיליון שקלים בשנה, ואילו ‘ברכל’ הוערכה במחזור מכירות של כ-600 מיליון בשנה.

כמו”כ דווח שהצדדים אישרו כי חתמו על מזכר הבנות וכי עתה הם ממתינים לקבלת אישור רשות התחרות.

ל’ביזנעס’ נודע כי העסקה מתנהלת כמו כל עסקיו של שמואל אטיאס – ללא שותפים. כך הוא פעיל בשיווק הסיטונאי שלו תחת השם ‘קשת גיבורים’, וכך הוא מתנהל גם במוצרים שבקו השיווק שלו ממותגים תחת השם ‘מעולה’.

“שמואל אטיאס הופך כל דבר לביצת זהב”, אומרים גורמים המעורים בעולם הקמעונאות. “הוא לאורך כל הדרך מפגין הבנת שוק שמתחרה עם טובי יועצי השיווק, והוכיח את עצמו כאיש עסקים ממולח שלוקח עסקים – גם כאלה שהוגדרו ככושלים – והופך אותם לגדולים ומצליחים. בפרט כאשר עתה הוא רוכש עסק מרוויח ומצליח – על אחת כמה וכמה”.

כך למשל, הם מציינים באוזני ‘ביזנעס’ את חברת מותג המזון הביתי ‘מעולה’ שהתחילה בקטן, והפכה לחברה מובילה במגזר.

לרשת ‘נתיב החסד’ חנויות רבות שהצטרפו במהלך השנים לרשת ברכישה איטית ומתמשכת של מרכולים שכונתיים שהומרו לסניפי הרשת, ופרישתה נעה מנתניה ועד רחובות, והיא פעילה גם בתחומי הקו הירוק באופן משמעותי.

בעוד ש’נתיב החסד’ מחזיקה בחנויות קטנות יחסית ביתר הערים, בבני ברק היא מחזיקה במספר סניפים גדולים יותר ממרכולים שכונתיים, אך עם זאת, ברכישת ‘ברכל’ תתבצע קפיצה אדירה לגובה של הרשת, הן מבחינת כוח הקנייה והמיקוח והן מבחינת האפשרויות לאחד סניפים סמוכים ולבצע מבצעים ללקוחות מול קהל יעד רב יותר.

עם זאת נציין כי קיימות נקודות דמיון רבות בין הרשתות, הן באופן השיווק הישיר לקהל, הן באופני הפרסום הנבחרים, והן בהיות הבעלים מעורבים בכל צעד ושעל בעצמם. “גם מנחם כרמל יכול להתעסק במציאת גרר למשאית שלו שנתקעה כדי למצוא את המחלץ הזול ביותר, וגם שמואל אטיאס – שבתחילת דרכו היה פעיל מאוד בתוך החנויות וסידר אותן בעצמו כאחרון העובדים – שותף מלא בניהול ובכל החלטה, גדולה כקטנה”, מסביר גורם הבקי בענף.

“רשת בר כל הוקמה ע”י הרב מנחם כרמל לפני כ-25 שנה במטרה לעזור למשפחות ברוכות ילדים וציבור האברכים”, נמסר ל’ביזנעס’ מרשת ‘ברכל’. “אנחנו מנהלים בימים אלו מו”מ רציני ומתקדם עם רשת נתיב החסד לרכישת רשת בר כל. אנו בשלב של הבנות ועקרונות. אך ממתינים לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים לאישור העיסקה בכדי להתקדם.

“היות והרב מנחם כרמל ראה זאת כשליחות לדאוג לרווחת המשפחות ברוכות הילדים וציבור האברכים, וכן ההקפדה על שילוב בעלי מוגבלויות לעבודה בסניפי הרשת. אי לכך הבסיס להבנות שהושגו עומד על כך שרשת נתיב החסד שפועלת גם בעזרה למשפחות ברוכות הילדים וציבור האברכים תמשיך את הקו שלנו ושלהם בשמירה על מחירים מוזלים לעזרה וסיוע למשפחות ברוכות הילדים וציבור האברכים.

“כמו”כ נתיב החסד תמשיך להעסיק את כל עובדי הרשת. הרב מנחם כרמל מתכוון כעת להשקיע את כל המשאבים העומדים לרשותו ואת נסיונו הרב לפתרון מצוקת הדיור, נושא שהוא פועל בו כבר עשרות שנים בין היתר בבנייה של כ 1500 יחי”ד בבית שמש, מאות יחי”ד בנתיבות ובבני ברק. שנמכרו במחירים זולים בעשרות אחוזים ממחירי השוק.

“מצוקת הדיור היא המצוקה הקשה ביותר כיום במדינת ישראל בכלל ובציבור החרדי בפרט. ובמצוקה כזאת שכל הפוליטיקאים ועסקני הציבור החרדי  לא עשו כלום בכדי לפתור אותה. הרב כרמל מתכוון כעת להשקיע את כל המשאבים העומדים לרשותו ואת נסיונו הרב בשוק הנדל”ן להיכנס לעובי הקורה ולהביא לבניית אלפי דירות נוספות ולפתרונות נוספים למצוקת הדיור”.

Inner article

גלגולה של רשת

איש העסקים שמואל אטיאס החל את דרכו בעולם השיווק הסיטונאי כשההתמקדות הראשונית הייתה בתחום השימורים, בעסק שנושא כיום את השם ‘קשת גיבורים’ – שבו החל את דרכו העסקית יחד עם אביו. עם השנים התפתח העסק והחנות הראשונה שנרכשה הייתה תחת הכינוי נתיב החסד – סופר חסד בע”מ.

אגב, לאחיו, יצחק אטיאס בעלות על רשת המזון ‘סופר טוב והמטיב’, שאת שמו העניק, לפי מידע שבידי ‘ביזנעס’, האדמו”ר רבי דוד אביחצירא שליט”א מנהריה.

אט אט צמחה הרשת שהלכה והתרחבה – כשאטיאס, שכאמור לא בחל באף עבודה זוטרה בתוככי העסק, אף ידע לזהות סניפים בלתי מוצלחים ונפטר מהם בלי כל גינונים של כבוד ויוקרה, כששיקולים עסקיים בלבד מנחים אותו – עד שהרשת התפתחה למעצמה של ממש. מבני ברק יצאה הרשת לערים אחרות, וכאמור היא שולטת כיום ביד רמה על כ-30 סניפים.

לפי המידע שבידי ‘ביזנעס’, לאיש העסקים החרדי שמואל אטיאס אין כל שותפים בחברות שבבעלותו, לא בחברת השיווק שבבעלותו ‘קשת גיבורים’, לא במותג ‘מעולה’ ולא ב’נתיב החסד’. “אין לו שותפים, הוא היה וככל הנראה יישאר עצמאי, אבל זה לא חיסרון. כולם יודעים שהוא איש עסקים שמילה אצלו היא מילה והוא שומר על מוסר תשלומים גבוה”.

עתה נותרה השאלה האם אטיאס, שבוחר לבצע כיום את הפרסום שלו באמצעות עובדי מחלקת השיווק שלו ולא באמצעות משרדי הפרסום החרדיים, יבצע איחוד מותגים, או שימיר את שם רשת ‘ברכל’ ל’נתיב החסד’.

“לא מן הנמנע שהוא יבחר לקרוא לכל הרשת עכשיו ‘סופר חסד’, כשם החברה שלו, כשהוא יעדיף להיתפס כגורם ענק ובעל משמעות בקרב ציבור הלקוחות”, אומר ל’ביזנעס’ גורם מענף הקמעונות, שמזכיר כי היות שבעיר רחובות פעיל ארגון חסד בשם ‘נתיב החסד’, בחרה הרשת לקרוא לעצמה ‘סופר חסד’.

לדבריו, “מול החברות והספקים לא תהיה לכך כל משמעות, והכל עניין של מיתוג שפחות תופס מקום אצל אנשי ‘נתיב החסד’ – לפחות עד כה. אבל חשוב לזכור שיש שוני בין הסניפים של ‘ברכל’, שטחם וצורתם (ואפילו בקהל היעד המעט שונה שלהם) לבין ‘נתיב החסד’, ולכן”, אומר הגורם ל’ביזנעס’, “ייתכן שהוא יותיר את שתי הרשתות בבעלותו – עם מיתוג שונה”.

מומלץ עבורך

5 תגובות ל: "עסקת נתיב החסד-ברכל: הפרטים, עתיד העובדים והמיתוג"

 1. כיף לקרא על אנשים שצמחו מלמטה ויודעים לנהל ולהצליח ביד רמה, עלה והצליח שמואל אטיאס…מחזיקה לך אצבעות והכל בעזרתו יתברך…כן ירבו כמותך🙏

 2. אחד מפלאי הבריאה שרואים סיעתא דשמיא
  אצל הרשתות בבעלות חרדים כמו נתיב החסד ובר כל שלמרות שאינם זולים יחסית ליש וכדו’
  הם עדיין מצליחים בגדול

 3. 1.יש ממש לא זולים.
  2.נתיב החסד יותר זול.
  3.אושר עד הכי זול. גם הוא בבעלות חרדית.

 4. רק שלא ישקיע במצוקת הדיור, לאחר כשלנותיו המהדהדים בתחום, ומאות המשפחות המאוכזבות והכואבות
  כאשר מחיר הדירות שלו בסוף עולים יותר ב15-20% מהמחיר במקור

 5. תושבי חיפה יפסידו בגדול

  כבר כיום המחירים של בר כל זולים בהרבה יותר מנתיב החסף מה יהיה בעוד מספר ימים היוקר יאמיר
  וולאי שפה יבוא משיח צדקינו ויגאלנו

כתיבת תגובה