בהוראת האדמו”ר: בלי השבת, אין עסקה עם ‘אל על’

מקורבי גורביץ מספרים: למרות ההתקדמות המשמעותית במגעים, מופעלים לחצים רבים על מאיר גורביץ’ לוותר על עסקת ‘אל על’ • חושפים: אחד האדמו”רים שגורביץ’ מקורב אליו הורה לו לא להתקדם ברכישת מניות החברה אם נושא השבת לא יוסדר • בסביבת גורביץ צוטטו: “הם לא הפנימו. אם לא מסדירים את עניין השבת, אין עסקה”

מאיר גורביץ על רקע מטוס אל על | צילומסך מאתר זק''א, צילום מטוס: משה שי פלאש 90

האם איש העסקים החרדי הישראלי-בריטי מאיר גורביץ’ מי שנחשב כרוכש הידידותי ביותר של ‘אל על’ ומי שנועד עם בכיריה ביום ראשון בפגישה שהוגדרה כמוצלחת ביותר, לא ירכוש את ‘אל על’ בשל סירוב החברה להתחייב על שמירת שבת מוחלטת עם המעבר לבעלות החדשה?

לפי ציוץ של עורך ‘בחזית’ פישל רוזנפלד עולה, כי הדרך לרכישת השליטה ב’אל על’ ע”י גורביץ’ (חתנו של הזמר החסידי מ.ב.ד ורדיגר. בעל השליטה ב’ארזים’) עודנה רחוקה. בכתבה שתופץ בהרחבה ביום ד’ למנויי ‘בחזית’, יפורסמו עובדות חדשות ובלתי ידועות על המגעים שבין גורביץ’ ל’אל על’. כך נודע, כי על גורביץ’ מופעלים בימים אלה לחצים רבים שלא להמשיך במגעים לרכישת השליטה ב’אל על’ שבשליטת תמי מוזס בורוביץ’, מאחר והוא קיבל הוראה מאחד האדמו”רים, מחברי מועצת גדולי התורה, שאליו הוא כפוף – כי כל עוד החברה פועלת בשבת, לא תהיה עסקה. לעת עתה, מספרים בסביבת גורביץ’, נראה כי אין בכוונת ‘אל על’ לוותר על פעילות זו.

כך, בביתו של אדמו”ר נחשב, חבר מועצת גדולי התורה, ביקשו למסור למאיר גורביץ’, כי “האדמו”ר התייחס להשקעה באל על והדגיש שבכדי לראות ברכה ולשאת פרי בעמלו עליו לדרוש הקפדה מוחלטת על שמירת השבת”. מקורב לגורביץ’ הבהיר, כי “אין זה סוד שמאיר קשור לרבנים וכולם לוחצים עליו שעניין השבת, ציפור הנפש של כל יהודי, יהווה תנאי בסיסי לכל עסקה. הם עובדים בכיוון הנכון, אבל הם לא הפנימו שאם לא מסדרים את עניין השבת אין עסקה”.

בנוסף דווח, כי מופעלים כלפי גורביץ’ לחצים גם מכיוונם של קרובי משפחתו מקרבה ראשונה. רוזנפלד צייץ כי בין הלוחשים לאוזנו של גורביץ’ שלא יוותר בנושא השבת נמנים גם הרב נתן זוכובסקי, מראשי ישיבת ‘גאון יעקב’ וחבר וועדת הרבנים של ‘דגל התורה’, והרב מאיר לוריא, מבכירי רבני סלונים. הרב זוכובסקי ולוריא הם קרובי משפחתו של גורביץ’ ולחציהם עשויים להשפיע באופן ניכר על תנאי העסקה, ככל וזו אכן תיחתם.

ועכשיו פלאפל

לדברי רוזנפלד, אחד המניעים העיקריים של גורביץ’ להתעניינות בעסקה, הוא האתגר הניהולי ולא חיבתו לכלי טיס. “מאיר הוא אמנם טייס ומכיר מקרוב את תחום התעופה, אבל אני לא מבין איך זה קשור לניהול החברה הכושלת הזו”, ציטט רוזנפלד גורם המעורה בפרטים.

גורביץ’, המתגורר בארה”ב, נחת ביום ראשון בישראל ונפגש בנתב”ג לישיבה ממושכת עם צמרת ‘אל על’, כאשר לאחריה הוא שב מיד לארה”ב. בסביבתו מגדירים את הפגישה כ’מוצלחת ביותר’ וסבורים כי ב’אל על’ פורסים בפניהם שטיח אדום ומעוניינים להתקדם לחתימה.

“זה בא מן הסתם בגלל שהמתמודדים האחרים על העסקה באים כביכול בגישה של השתלטות עוינת על החברה, בעוד מאיר בא באופן ידידותי”, הסביר לעורך ‘בחזית’ גורם הבקי במו”מ המתנהל. “היה בפגישה רגע שאנשי ‘אל על’ שאלו ‘מה עכשיו’ ומאיר הציע לצאת לאכול פלאפל. התחושה הייתה שזה אחד משלנו”. אלא שדווקא הצלחתה של הפגישה, היא זו שנושפת בעורפו.

תגובת גורביץ’ לדברים לא התקבלה.

משקיעים בהמתנה

איש העסקים מאיר גורביץ’ איננו החרדי הראשון שמתעניין ברכישת ‘אל על’. כזכור, איש העסקים החרדי אלי רוזנברג הגיש אף הוא בקשה לרכישת החברה ודחה באמצעות עורכי דינו את הטענות לפיהן הוא מבקש לרכוש את החברה עבור אביו המתגורר בארה”ב ודרש להתקדם להשלמת העסקה.

רוזנברג נשען על האישור שקיבל מרשות החברות הממשלתית, כי זו תמליץ עליו בעת רכישת 40% ממניות החברה – כך שיהפוך לבעל השליטה. “ההיתר האמור חותם את הגולל על כל טענה אחרת, ועל הניסיונות להטיל ספק בעובדה שמרשנו הינו המשקיע, ניסיונות שנסמכו אך ורק על דברי רכילות והשערות בלתי מבוססות”, לשון המכתב. רוזנברג, כזכור, הציע לדירקטוריון אל על להזרים 75 מיליון דולר לחברה בתמורה להקצאת 44.99% ממניותיה של החברה.

לגורביץ’ ורוזנברג הצטרף לאחרונה איש העסקים ד”ר דוד ספיר, שגם הוא הגיש בקשה לרשות החברות הממשלתיות לקבלת היתר אחזקה של 40%-25%, או מעל 40%, ממניות אל על. ספיר הוא אזרח ישראלי-רוסי, עוסק בתשתיות תקשורת ותיירות ברוסיה, בעל תואר ד”ר לרפואה. עסקיו משתרעים מגרמניה ועד רוסיה בתחומי התקשורת, התשתיות והטכנולוגיה. ספיר התאזרח בישראל ב-2018, אולם עד כה לא הביע התעניינות מיוחדת בחברות ישראליות.

בתקשורת הכללית ניכר הבדל בין הסיקור של השניים הראשונים לבין המשקיע שהצטרף. כך בעוד הראשונים הוצגו ככאלו המבקשים לצבוע את חברת התעופה של ישראל בשחור לבן מתוקף היותם אנשים חרדים, המשקיע השלישי ישאיר לכאורה את צבע החברה בכחול לבן ויחליט לבדו על שמירת השבת של החברה.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "בהוראת האדמו”ר: בלי השבת, אין עסקה עם ‘אל על’"

  1. והחילונים שהם רוב הטסים בחברת אל על צריכים להודיע כי היה והחברה לא תטוס שבעה ימים בשבוע כמו כל חברה נורמלית הם ימנעו מטיסה בחברת אל על,שיקום החברה בכספי משלמי המיסים.

  2. נו אז מה תהיה האופציה יקימו חברת תעופה ? יעברו לחברה אחרת ? גם הם עובדים בשבת אז בבקשה

כתיבת תגובה