בהשקעה של כ-11 מיליארד אירו: נחנך שדה התעופה 'איסטנבול'

95 שנה לאחר הקמת הרפובליקה הטורקית חנך הנשיא ארדואן את 'איסטנבול' – המכונה "שדה התעופה הגדול בעולם" • ייתכן כי בהמשך, ייקרא נמל התעופה – שיכיל בשיאו כ-200 מיליון נוסעים – על שם ארדואן.• ייפתח סופית רק ב-2028

רג'פ טאיפ ארדואן התעקש על מועד ספציפי שתוכנן מראש, וטקס פתיחה לנמל תעופה חדש באיסטנבול, טורקיה, אכן התקיים ביום שני – יום השנה ה-95 להקמת הרפובליקה הטורקית. עלות הקמתו: מעל 10.5 מיליארד אירו.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

זהו הפרויקט השאפתני ביותר של ארדואן בתחומי התחבורה והתשתיות, אך עיכובים רבים מנעו את פתיחת בשדה לפעילות מלאה. בין היתר, התגלו ליקויים שונים, עובדים מחו על העסקתם הבלתי חוקית וכמובן נעצרו, אך העיקר: הטקס התקיים, האורחים הנכבדים מהעולם הערבי נכחו – ובתוך עשר שנים, מבטיחים בטורקיה, יהפוך 'איסטנבול' לשדה התעופה הגדול בעולם. ייתכן כי בהמשך, ייקרא נמל התעופה על שם רג'פ טאיפ ארדואן.

אך אחרי הכל, השדה החדש שנחנך באיסטנבול נראה יותר כמו אתר בנייה וסיום בנייתו יתרחש רק לקראת 2028. אך עם זאת כבר מחר (ה) תצא הטיסה הראשונה מ'איסטנבול' לאנקרה. השדה מציע, בינתיים, טיסות לחמישה יעדים בלבד.

להערכת טורקיה, מיד עם הרחבת הפעילות בדצמבר השנה, יוכל השדה לשרת כ-90 מיליון נוסעים בשנה, וב-2028, ישרת ,ילפי הצפי הטורקי, כ-200 מיליון נוסעים בשנה. יצוין, כי בשדה התעופה העמוס בעולם כיום, הרסטפילד ג'קסון באטלנטה, עוברים מדי שנה רק מעט יותר מ-103 מיליון נוסעים בשנה.

החל משלהי דצמבר, טיסות 'טורקיש איירליינס' מישראל יפסיק לנחות באטאטורק – שייסגר אט אט לגמרי – ויתחילו לבצע טיסות ל'איסטנבול', השדה החדש, השוכן במרחק 35 קילומטרים צפונית-מערבית לעיר איסטנבול.

על פי התוכניות, יוקמו בנמל שמונה מגדלי פיקוח, שישה מסלולי המראה ונחיתה, ושישה עשר מסלולי הסעה. הנמל יקושר למרכז העיר באמצעות אוטוסטרדה חדשה, מסילת רכבת, וגשר חדש שיעבור מעל מצרי הבוספורוס. נמל התעופה ישמש כבסיס הפעולה המרכזי של חברת התעופה הלאומית 'טורקיש איירליינס'. מיקום הנמל, באחד מאזורי היער היחידים באזור, גרר התנגדויות של ארגונים סביבתיים לפרויקט.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה