‘בואינג’ בשת”פ עם חברה ישראלית לפיתוח כלי טיס לשעת חירום

חברה ישראלית בעלת פיתוח כלי טיס עם יכולת המראה ונחיתה אנכיים, תשתף פעולה עם בואינג לפיתוח כלי טיס ייחודי לעת חירום • נתונים ייחודיים של כלי הטיס המתוכנן יאפשרו לו לבצע משימות חירום כמו משלוח אספקת מזון ומים בזמן אסונות טבע או בסביבת לחימה

הקורמורן ללא מדחפים חיצוניים | צילום: יח"צ

יצרנית המטוסים האמריקנית, ‘בואינג’ וחברת ‘טקטיקל רובוטיקס’ (Tactical Robotics) הישראלית, חתמו על הסכם, לפיתוח אפשרי של כלי טייס, מבוסס טכנולוגיית מדחפי עילוי (Ducted Fan), לשימושים מאוישים ואוטונומיים.

שתי החברות ישתפו פעולה, לבחינת הזדמנויות פיתוח, ייצור ושיווק מוצרים, בעלי יכולת המראה ונחיתה אנכית (VTOL – Vertical Takeoff and Landing), ביניהם הקורמורן (Cormorant) – שהוא כלי טייס מאויש מרחוק, של ‘טקטיקל רובוטיקס’.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ממדיו הקומפקטיים של הקורמרן, כגודלו של רכב שטח מסוג האמר, מאפשרים לו לבצע משימות חירום, כמו משלוח אספקת מזון ומים בזמן אסונות טבע, או בסביבת לחימה. בין היתר, הקורמורן מסוגל לשאת עד ארבעה פצועים, לפינוי רפואי.

מדחפי העילוי בקורמורן מותקנים בתוך מבנה פנימי גלילי. מבנה זה משפר את לחץ ומהירות זרימת האוויר, בהשוואה למדחף חיצוני. כמו כן, לטכנולוגיה זו יתרונות בטיחותיים מובהקים, בהשוואה לכלי טייס מסורתיים או חדשניים, בעלי להבים חיצוניים חשופים. טכנולוגיית FancraftTM  משפרת את היציבות, כושר הנשיאה, המהירות והקיבולת, בהשוואה לתצורות המדחף המסורתיות.

“הקשר ההדוק של ‘בואינג’ עם מדינת ישראל, נמשך כבר יותר מ-70 שנים, שבמהלכן, ‘בואינג’ פיתחה שותפויות ארוכות טווח, עם הסקטורים הטכנולוגים והעסקיים במדינה”, אמר דניס ד. סוונסון, סגן נשיא המכירות הבינלאומי של ‘בואינג’ שיווק ומכירות.

870/135 ליינר ארטקל

הוא ציין כי “מזכר ההבנות הנוכחי עם ‘טקטיקל רובוטיקס’, בנוי על המחויבות של ‘בואינג’, לפיתוח ולהשקעה בחדשנות טכנולוגית, לייצור של כלי טייס אמינים ובטיחותיים ברחבי העולם”.

רפי יואלי, מנכ”ל חברת האם של ‘טקטיקל רובוטיקס’ – ‘אורבן איירונוטיקס’ – אמר: “הקורמורן הוא החלוץ במשפחת כלי הטייס, בעלי יכולת המראה ונחיתה אנכיים, שיכולים לטוס ולנחות, במקום שבו אף כלי טיס אחר לא יכול. לא יכולנו לחשוב על שותף טוב יותר מ’בואינג’, שיעזור לנו בפיתוח מוצר זה ולמצות את טכנולוגיית FancraftTM עד מלוא הפוטנציאל”.

כתיבת תגובה