בחזרה לפעילות? התחבורה הציבורית עדיין מקרטעת

‘ביזנעס’ ממשיך לעקוב אחרי חזרת התחבורה הציבורית לפעילות: הרכבת מתעוררת בעוד שבועיים, התחבורה הציבורית כבר פועלת – ורק לחרדים לא נשארו מספיק קווים פעילים • הסיבה: הקווים פועלים להחזרת המשק לפעילות, לא לביקורים והדבקות המוניות חלילה • את סבא וסבתא תבקרו מרחוק, אבל מה יעשו החרדים העובדים? • הרכבת תחל לנוע, אך לא באופן מלא לאורך הארץ • סקירה מקיפה וממצה על מגבלת 20 הנוסעים, הפיתוח האדיר של תשתיות הרכבת, הכבישים והערים ועל היום שבו כבישי ישראל יחזרו להיות פקוקים

רכבת ישראל | צילום: שאטרסטוק

המשק החוזר לפעילות באופן הדרגתי גורר אחריו את הצורך בהפעלת תחבורה ציבורית יעילה. על פי הסטטיסטיקות לכ-30% מהעובדים אין רכב פרטי והתחבורה הציבורית היא הדרך היחידה שלהם להגיע לעבודה. בנוסף, ההערכה בקרב הגורמים המקצועיים היא, כי יתכן ואלפי עובדים שבימים כתיקונם הצליחו להחזיק רכב פרטי מתחת לבית, ייאלצו כעת למכור את הרכב – עקב המשבר הכלכלי – ולעבור להתנייד בתחבורה הציבורית.

התחבורה הציבורית החלה לתגבר את נסיעות קווי האוטובוס ברחבי הארץ כבר בתאריך 28.4 במסגרת תחילת ההקלות, קווים שבו לפעילות מלאה וחלק מהקווים הבינעירוניים חידשו את פעילותם. מספר הנוסעים באוטובוסים הוגבל ל-20 נוסעים והממשלה סומכת על ציבור הנוסעים שישמור מרחק אחד מהשני. השורה הראשונה מהנהג אסורה לישיבה כמו בתחילת המשבר. בנוסף, אדם שאינו חבוש במסכה לא מורשה לעלות לאוטובוס ואילו אדם עם תסמיני קורונה מצופה ממנו להישאר בבית ולא לצאת למרחב הציבורי.

250/200 סייד בר + קובייה

בשל הגבלת מספר הנוסעים ועל מנת למנוע מצב שנוסעים יישארו בתחנות, ברשות לתחבורה ציבורית מבטיחים להרחיב את כמות הנסיעות באופן משמעותי בהתאם לביקוש. בכיר במשרד התחבורה אומר ל’ביזנעס’ כי בשלב זה, הקווים הפעילים עומדים על 100% פעילות – בעיקר בקווים מחליפי הרכבת. בגלל ההגבלות מופעלות שתי נסיעות עם 20 נוסעים, במקום להפעיל נסיעה אחת ל-50 נוסעים.

משבר הקורונה ינוצל כדי לסיים אחת ולתמיד עם תשלום המזומן לנהגים. על פי התקנות, הנוסעים נדרשים להטעין את כרטיס הרב-קו לפני הנסיעה. ואין באוטובוסים הטענת רב-קו או תשלום במזומן. 

אמש, כחלק מהנחיות הממשלה המאפשרות הגדלת מספר האנשים המורשים לצאת מהבית לעבודה, התחבורה הציבורית חזרה לפעול אחרי השעה 20:00 בערב. בשלב זה, מדי יום חמישי בשעות הלילה, התחבורה הציבורית תפסיק את פעילותה. והיא תחודש בימי ראשון בשעה 5:00 בבוקר. כך שגם אם רציתם לנסוע להורים לביקור, לאחר שבממשלה אישרו ‘לבקר את סבא וסבתא אבל בלי חיבוקים’ – אין תחבורה.

מבדיקת ‘ביזנעס’ עולה כי בשלב זה מתמהמהים במשרד התחבורה בפתיחת הקווים החרדים והתלונות מתחילות לבעבע מהשטח. “אם המשק חוזר לפעילות ומקומות העבודה נפתחים, יש צורך לדאוג לתחבורה ציבורית הולמת בין האזורים החרדיים – לפחות בין הערים שבהן אין תחלואה גבוהה”, אומר ל’ביזנעס’ נוסע קבוע, “אין אצלנו הרבה רכבים פרטיים”. 

בורחים מהאוטובוסים מרוב פחד

אלא שלמרות הפעלת התח”צ, הציבור עדיין מדיר את רגליו מהאוטובוסים מחשש להדבקה המונית. על פי הרשות לתחבורה ציבורית בימים אלו נספרו רק כ-12 אחוזים מנוסעי התחבורה הציבורית בהשוואה לימים שטרום משבר נגיף הקורונה. זאת גם הסיבה שלא ממהרים לפתוח את תחנות הרכבת, אך יש סיבה טובה יותר ועל כך בהמשך.

מאידך, אתמול דווח באתר Ynet על עומסים באוטובוסים באזור גוש דן, בהיעדר רכבת פעילה ובשל הנחיות הריחוק החברתי. כך למשל נספרו 22 נוסעים בקו 37 מיהוד לתל אביב, וכתוצאה מכך הנהג דילג על חמש תחנות בדרך. לטענת הדיווח התלונות על תפקוד התחבורה הציבורית בימים האחרונים נערמות, אבל במשרד התחבורה ממשיכים לטעון שמתאימים את הפעלת האוטובוסים לביקושים. 

“האוטובוס מלא באנשים, אפילו פי 2 ממה שמותר”, סיפר אחד הנוסעים ל- Ynet. “לאנשים אין מקומות ישיבה, מתחככים זה בזה וברור שמגבלת המרחק לא נשמרת. חלק מהנוסעים לא עוטים מסכה וחלק שמים אותה על הסנטר, במקרה הטוב. זו מדגרת חיידקים מתקתקת ומספיק חולה אחד כדי ש-40 איש יידבקו וכן הלאה”. נוסע אחר העיד שלפעמים הוא יורד באמצע הדרך מרוב פחד.

להכפיל את השירות, עם אפס נהגים

אחת הנוסעות פנתה לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ’ וקיבלה מענה לטענותיה: “יש לנו אתגר עצום להחזיר את התחבורה הציבורית תחת מגבלת 20 הנוסעים שמשרד הבריאות קבע. יש לנו בסוף צי מוגבל של אוטובוסים וצי מוגבל של נהגים”.

סמוטריץ’ הוסיף כי “זה אירוע מאוד מורכב, אנחנו מנסים ללמוד את הביקושים ולתגבר קווים. לצערי זה לא מושלם אבל מקווה שתוך כמה ימים זה יתייצב. משתדלים לחפש פתרונות משלימים. הכול בסוף כרוך בסיכומים תקציביים עם משרד האוצר ואני מקווה שנצליח”.

נהג אוטובוס בימי קורונה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מתברר שיש מי שצפה את הבעיה. בראיון ל-TheMarker לפני כשבועיים, אמר ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, כי “כדי להסיע את אותה כמות אנשים שהסענו בפברואר, לפני הקורונה, צריך פי שלושה עד חמישה אוטובוסים, בגלל הגבלות מספר הנוסעים לכלי רכב. כיום ממוצע הנוסעים לאוטובוס עירוני הוא 35–40 נוסעים. אם נוגבל ל–20 נוסעים, צריך פי שניים שירות”.

ערוץ 7 דיווח היום כי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’ סיכם עם שר האוצר משה כחלון על התקנת תאי נהגים בתחבורה הציבורית להפרדה בין הנהגים לנוסעים. “התאים ישמרו על בריאות הנהגים, ביטחון הנוסעים, והשקט הנפשי והריכוז של הנהג בנהיגה ובכביש, וממילא ושלנו האזרחים”, אמר סמוטריץ’. 

הגברת האמון ברכבות

בנוסף, על פי התכנון, הרכבת תשוב לפעול באופן הדרגתי ב-16 למאי (מוצ”ש) עם רשימת הגבלות והנחיות ארוכה: מדידת חום בכניסה (התורים בתל אביב יגיעו עד התחנה הבאה. ד”ש), מדבקות על הרצפה כתזכורת לשמירת המרחק בין הנוסעים ומגבלות על הספסלים והמעליות. 

בשלב זה קיימים סימני שאלה רבים בנוגע למידת נכונות הציבור להשתמש ברכבות כאמצעי התניידות כל עוד משבר הקורונה לא הסתיים. בתחילת תקופת פרוץ הנגיף, הרכבות נסעו כמעט ריקות והיקף הנסיעות ירד לכ-15% לעומת יום רגיל עד שהשירות הופסק לגמרי.

כעת, במטרה להחזיר את האמון, שוקלים ברכבת לחזור למצב שהיה טרם הפסקת הפעילות, בהזמנת הנוסעים כרטיסי נסיעה מראש והם הורשו לשבת בתצורה של אדם אחד בכל רביעיית מושבים. על פי ‘דה מרקר’ מנגנון הרכישה אונליין כבר קיים, ויישום המהלך אינו אמור להיות מורכב. ‘ביזנעס’ מוסיף, כי כלל לא ברור כיצד המגזר החרדי יתמודד עם הגזירה החדשה והאם יתאפשר להזמין מקום דרך הטלפון.

הכלים להזמנת מקום מראש ולהגבלת מספר הנוסעים ברכבת לרכבת כבר הופעלו לאחרונה. היה זה במסגרת הפיילוט להפעלת הקו המהיר לירושלים אז הוגבל מספר הנוסעים ל-400, בהמשך ההגבלה עלתה ל–600 נוסעים. הכלים פעלו כהלכה וכאמור, כעת נשקלת אפשרות להפעילם שוב.

חיטוי תחנת אוטובוס | צילום: פלאש 90

הפתרון המעשי לשליטה על כמות הנוסעים ברכבות הוא העלאת תדירות הרכבות. אלא שאם נרענן את הזיכרון יעלו כל אותן תלונות של הרכבת על צוואר בקבוק באיילון, עיכוב בהגדלת תשתיות המסילה, מחסור חמור בקרונות ושימוש הקרונות מיושנים עם תקלות רבות. רק בעוד כחצי שנה יגיעו כמה עשרות קרונות במסגרת רכש חירום שהתבצע לפני כשנה.

ב-ynet דווח היום, כי הרכבות יפעלו בשלב הראשון עד נתניה – לרכבות היוצאות מנהריה (והנוסעים יוסעו בשאטלים) ואילו מבאר שבע רק עד לת”א. הסיבה: לא רק קורונה. יש גם עבודות חשמול, שיש להשלים, והדבר מונע נסיעה על פסי הרכבת.

לא רוצים לחזור לפעילות

האם באמת הרכבת ומשרד התחבורה רוצים להחזיר את הרכבת לפעילות? את התשובה אנחנו מוצאים בראיון שערך מיכאל טוכפלד מ’מקור ראשון’. “תנו לנו עוד כמה חודשי סגר, ונשלים את ההסתערות הכללית על עולם התשתיות”, מתבדח קובי בליטשטיין, המשנה למנכ”לית משרד התחבורה הממונה על הפיתוח והתשתיות. 

ואילו השר סמוטריץ’ הצהיר באותו ראיון: “הייתי מבקש להשאיר את הרכבת סגורה לעוד חודשיים, אבל לא בטוח שאצליח. עם המעבר ל-50 אחוזים מהפעילות במשק נצטרך להפעיל 100 אחוז מהאוטובוסים בתחבורה הציבורית”.

גם מנכ”ל הרכבת מיכה מייקסנר חושב באותו אופן ואף המליץ לשר התחבורה להמתין עם כניסת הרכבות אחרי שתופעל התחבורה הציבורית. “נבין את הביקוש, ונעריך היכן כדאי להכניס רכבות. אם נסיע 25 נוסעים בשעה בקו לירושלים, ברור שעדיף למדינת ישראל לא להפעיל את הקו”.

Inner article

אפס חילולי שבת

מתברר שבזמן שאתם ישבתם בבית עם כל הילדים ברכבת ישראל עבדו קשה מאוד. אולי אפשר לומר כי אילו לא בא משבר הקורונה אלא להפסיק את חילולי השבת בעבודות תשתית דיינו. גולת הכותרת של מיזם ההאצה היא חשמול הרכבת, שמתעכב כבר יותר מעשור. 

“זו הזדמנות בלתי חוזרת”, אומר ל’מקור ראשון’ שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’. “אחרי שהשמיים ננעלו לטיסות והתחלנו להבין שהמשק הישראלי הולך לסגירה, היה ברור לי שעלינו לנצל זאת עד כמה שאפשר. זה התחיל מההתחבטות שהייתה לי בעניין עבודות חשמול הרכבת בשבת: מצד אחד ברור שבמדינה יהודית אין מקום לעבודות בשבת, ומצד שני אין מה לעשות, חייבים להניח תשתיות. במסילה ‘חיה’ אפשר לעבוד רק בלילות, וגם זה לשעות ספורות בלבד. כעת אנחנו עובדים 24/6, והתברר כי הדרך הנוכחית זולה יותר, מקצועית יותר וחוסכת עבודה בשבת”.

עבודות במפגש דור-נחשולים | צילום: דוברות רכבת ישראל

על פי הדיווח, במהלך הפסקת הפעילות של הרכבת הייתה תנופת פיתוח אדירה כזו, שאלמלא הקורונה והסגרים היה לוקח שנים להשלימה. גשרים ומחלפים נבנים בלי שתיגרם הפרעה ניכרת לתנועה, מסילות ישנות מפורקות ממקומן ונבנות מחדש, מפלגים ישנים מוחלפים, הרציף בבנימינה הוארך, תחנת הרכבת בנהריה, שנהרסה לחלוטין בשיטפונות החורף שופצה, עשרות קילומטרים של מסילות עוברים חישמול. 

“כל יום עבודה כאן שווה לחמישה ימי עבודה רגילים”, אמר מייקסנר. האוצר אף אישר הקדמה תזרימית של כמעט חצי מיליארד שקל לביצוע עבודות תשתית אלה. במצב שכזה לא פלא שברכבת מבקשים לדחות ככל האפשר את החזרה לשגרה אולם נראה כי אין מנוס מכך, הרכבת מפסידה הכנסות בכל יום של חוסר פעילות. תשלומי מהנוסעים מהווים את עיקר ההכנסות של רכבת ישראל.

עבודות תשתית נרחבות בכל הארץ

במאמר מוסגר נוסיף, כי עבודות התשתית הנרחבות לא היו רק ברכבת אלא בכל ענפי התחבורה בארץ.

בצלאל סמוטריץ’ | צילום: דרור סיתהכל

על פי הדיווח של טוכפלד, בגוש דן האיצה חברת נת”ע (נתיבי תחבורה עירוניים) את השלמת קווי הרכבת הקלה בצפי לקיצור של זמן העבודות בחצי שנה לפחות; בירושלים משלימה חברת “מוריה” את הארכת הקו האדום של הרכבת הקלה ל”הדסה” ולנווה-יעקב; בצומת סחרוב נבנה גשר שהתנועה תועתק אליו בתוך שבועיים-שלושה; באיילון מתווסף ‘נתיב מהיר’ ונבנה ‘נתיב מרחף’ באיילון צפון, מעל נחל איילון בין מחלף לה־גוארדיה למחלף השלום, בנוסף, עיריות רבות ברחבי הארץ גילו את הרחובות הריקים וקידמו עבודות תשתית ללא עיכובים וללא צורך בחסימת צירים ותלונות התושבים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

4 תגובות ל: "בחזרה לפעילות? התחבורה הציבורית עדיין מקרטעת"

 1. שר תחבורה כושל אפס מאופס לא מעניין אותו מפרנסת אחרים הבן אדם סוגר את הרכבת מטעמי חסכון ..שאולי לא יספיק לקבל את הקרונות החדשות שנה הבאה..
  שלא ישלם דמי אחסנה .אבל על פרנסת אחרים שכלי התחבורה הזמין להם היחיד להגיע לעבודה זה רכבת הוא לא חושב..
  ביבי תתעורר..סמוטריץ הבייתה מה אתה צריך אפס כזה שר בממשלה..

 2. תחבורה חזרה לפעילות מלאה? באמת?
  אנשים שעובדים במקומות עבודה בהם לא מוכנים לשלם על מונית מאבדים בין יום ליומיים עבודה כל שבוע וכן יש אנשים שהיום הזה קריטי להם.
  תחבורה ציבורית עירונית חזרה ועם חזרת המשק חוזרת גם הצפיפות ככה שאין זכר לשמירת מרחק של 2 מטר.
  ורכבות…יש אנשים שעובדים בת״א וגרים בישובים אחרים ככה שדרך יחידה להגיע לעבודה היא רכבת, אז הם גם לא יכולים לחזור לעבודה וכנראה שיהיו מעסיקים שיעדיפו לפטר…המגבלות ברכבת גם מצחיקות. בשעות שיא כשרכבת מפוצצת לאשר רק ל60 נוסעים לעלות … מצחיק.
  שיחזירו תחבורה באופן מתוגבר מבחינת קוים בין עירוניים ו/או לפחות שיחשבו על שינוי מסלולי אוטובוסים עירוניים

 3. למגיב דן. בתור אחד שמכיר לעומק את פעילות משרד התחבורה. השר סמוטריץ’ הוא אחד מאנשי הביצוע המקצועיים והמהירים ביותר שהמשרד זכה בו. מענין אותו פרנסה של אחרים בהחלט עדכדי התכתבות אישית עם אזרחים מהשורה בווטסאפ. פועל ללא לאות, ביעילות ובלי לקשקש הרבה.

 4. שר שלא מבין שום דבר בתחבורה

כתיבת תגובה