בטיחות בדרכים: רוב הציבור בישראל מעניק ציון 'נכשל' למיכאלי

46% מהציבור מודים: הכי פוחדים מתאונות דרכים | 62% מאמינים כי גם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחראי, והנשאלים העניקו ציון נכשל לשרת התחבורה והבטיחות בדרכים כשדירגו אותה בציון ממוצע 3.79 (מסולם של 1-10) | אחד מכל שני נשאלים: אני או מישהו קרוב אלי היינו מעורבים בתאונת דרכים

משרד התחבורה | צילום: ויקיפדיה

46% מהציבור מודים כי החשש הכי גדול שלהם הוא להיפגע בתאונת דרכים, יותר מאירועי טרור, יותר מהחשש להידבק בקורונה ויותר מכל תחום אחר, כך עולה מסקר חדש של עמותת אור ירוק לרגל שבוע הבטיחות בדרכים שחל ב-13-18 בנובמבר.

מהסקר שבוצע על ידי מכון המחקר "מאגר מוחות" ונועד לבחון את עמדות הציבור בנוגע לטיפול בנושא תאונות הדרכים בישראל, עולה כי 39% מהציבור חושש מאירועי טרור ופיגועים (במקום השני), רק 3% מביעים חשש מהקורונה. 12% מהציבור חושש מדברים אחרים.

62% מאמינים כי גם משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחראי: רבות דובר על הנהג הישראלי ואחריותו הבלעדית לתאונות דרכים, אבל 62% מהציבור חושבים שלנהג הישראלי ולמשרד התחבורה והבטיחות בדרכים אחריות שווה לעובדה שמדינת ישראל נמצאת בין המדינות בהן נרשמה הירידה הקטנה ביותר במספר ההרוגים בעשור האחרון, מבין מדינות אירופה. 20% מהנשאלים טוענים כי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוא האחראי הבלעדי לכישלון. רק 18% מהציבור חושב שהנהגים בלבד אחראים לכישלון במאבק בתאונות הדרכים.

ציון נכשל לשרת התחבורה והבטיחות בדרכים: כאשר נתבקשו לתת ציון להתמודדותה של שרת התחבורה והבטיחות בדרכים עם תאונות הדרכים, הנשאלים נתנו את הציון הממוצע 3.79 (בסכלה של 1-10). בנוסף, כ-74% מהמשיבים מעניקים ציון נמוך (בין 1-5) להתמודדות הממשלה במאבק בתאונות הדרכים.

51% מהציבור רוצה שר לבטיחות בדרכים: 51% מהנשאלים בסקר, מחצית מהמדגם, טענו כי יש למנות שר שיעסוק רק בבטיחות בדרכים, 36% טענו שאין למנות שר כזה ו-13% לא יודעים.

והפתרון? הגברת הענישה וההרתעה. 41% מהמשיבים טוענים שהפתרון הטוב ביותר לתאונות הדרכים הוא ענישה קשה יותר לעברייני תנועה. 21% מהנשאלים סבורים כי שיפור התחבורה הציבורית הוא הפתרון היעיל לתאונות הדרכים. 20% מהנשאלים מאמינים כי תוספת של שוטרים וניידות יגבירו את ההרתעה ויסייעו לפתרון בעיית הבטיחות בדרכים. 18% מהציבור סבור שיש לשפר את התשתית בכבישים האדומים.

אחד מכל שני נשאלים: אני או מישהו קרוב אלי היינו מעורבים בתאונת דרכים: כמחצית מהמשיבים (49%) מדווחים שהם או קרוב להם היה מעורב בתאונות דרכים בחמש השנים האחרונות. 31% היו מעורבים בתאונה אחת בחמש השנים האחרונות, 13% בשתי תאונות ו-5% היו מעורבים בשלוש תאונות ומעלה.

57% מהציבור: הסיכוי של אדם להיפגע בתאונת דרכים גבוה/גבוה מאוד: 57% מהציבור מעריך כי הסיכוי של אדם בישראל להיפגע בתאונת דרכים הוא גבוה/ גבוה מאוד. 33% מהנשאלים העריכו כי הסיכוי של אדם להיפגע בתאונת דרכים הוא בינוני. 7% מהנשאלים העריכו כי הסיכוי של אדם להיפגע בתאונה הוא נמוך.

המחקר בוצע ב-09-10.11.2022 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 501 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, מתוכם 407 יהודים 94 ערבים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה במדינת ישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "יש לאשר בדחיפות את התכנית הלאומית לבטיחות בדרכים, לתקצב אותה ולוודא כי היא יוצאת אל הפועל".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה