ביהמ"ש: לא תפורסם תכנית חד צדדית לתמ"א 38 בבני ברק

בעקבות עתירת התאחדות הקבלנים בוני הארץ וארגון הקבלנים והבונים בגוש דן שקבלו על החלטת עיריית בני ברק לפרסם תכנית חד צדדית שתכפה על הדיירים הקצאה לשטחי ציבור בסך 40% מקומת הקרקע – ללא מתן תוספות לדיירים הוותיקים: בית המשפט חייב את עיריית בני ברק לשנות את התוכנית הקובעת כיצד תראה תמ"א 38 בעיר

בתי מגורים בבני ברק ממעוף הציפור | צילום אילוסטרציה: גילי יערי, פלאש 90

מאבק של התאחדות הקבלנים בוני הארץ וארגון הקבלנים והבונים שלה במחוז דן,  נגד תוכנית שתכננה לפרסם עיריית בני ברק בתחום ההתחדשות העירונית, מסתיים בפשרה. בית המשפט חייב את העירייה לחזור בה מכוונתה לפרסם חד צדדית תוכנית שתקבע כיצד תראה תמ"א 38 בעיר כולה ללא הגעה להסכמות עם נציגי ענף הבנייה. בין היתר, התכוונה העירייה לחייב קבלנים ויזמים להקצות אוטומטית שטחי ציבור לצרכיה בפרויקטים של תמ"א 38, מבלי להוסיף זכויות בנייה לדיירים הוותיקים והיזמים. החלטה שבוטלה במסגרת הפשרה. 

על פי הפשרה אליה הגיעו נציגי הקבלנים והעירייה, תאושר במסגרת תמ"א 38 בעיר תוספת של 700 דירות חדשות לבני ברק, לצד אפשרות של העירייה לקבל שטחי ציבור בקומת הקרקע בפרויקטים של תמ"א 38. בנוסף, התחייבה העירייה כי שטחים אלה יוקצו לגני ילדים, משרדי העירייה ומועדוניות שתוכל העירייה להפעיל אך ורק עד לשעות הערב, כדי לשמור על איכות חיי דיירי הבניינים.

בית המשפט הדגיש את החלטתו לאשר פשרה זו בכך שמצבה הייחודי של בני ברק הוא עילה מספקת לאפשר הקצאת שטחי ציבור בפרויקטי התחדשות עירונית במסגרת זו. לכן, אין מדובר בתקדים שישמש ערים אחרות. 

הפשרה התקבלה בעקבות עתירה שהגישה התאחדות הקבלנים בוני הארץ באמצעות משרד עו"ד אגמון ושות' נגד הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב והעומדת בראשה דניאלה פוסק, וכן נגד עיריית בני ברק והוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר. בעניין זה, כאמור, קיבל בית המשפט החלטה לחייב את העירייה להגיע לפשרה עם נציגי הקבלנים לאחר שההתאחדות טענה כי מדובר בדרישה בלתי חוקית שהופכת את התמ"א בעיר ללא כלכלית. 

Inner article

העירייה ניסתה לייצר תקדים וקידמה באמצעות הוועדה המקומית תוכנית הקובעת כי תנאי להיתר בנייה לפרויקט תמ"א 38 יהיה הקצאת 40% מקומת הקרקע לשטח ציבורי. בקשה לרשות ערעור למועצה הארצית שהגישה התאחדות הקבלנים נדחתה והביאה לפניית ההתאחדות לבית המשפט.

ההתאחדות טענה כי התוכנית אושרה ללא כל סמכות, ותוך מדיניות סחטנית כלפי בעלי דירות ותיקים שנאלצים להסכים לדרישה להקצות שטחי ציבור בקומת הקרקע בתמורה לחיזוק הבניין. 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה