ביהמ”ש סגר את התיק נגד רשת ‘ג’מבו סטוק’

ג’מבו היוונית תבעה את ג’מבו סטוק הישראלית על שימוש בשמה המסחרי ללא רישום כסימן מסחרי • “היה על התובעת לכלכל את צעדיה בהתאם, אך משבחרה שלא לעמוד על זכויותיה הנטענות בסמוך למועד בו התגלתה ההפרה לכאורה, היא לא יכולה להישמע בטענה כי דווקא כעת היא זקוקה לסעד בדחיפות, שאם לא כן ייגרמו לה נזקים משמעותיים של עשרות מיליוני שקלים”, כתבה השופטת בהחלטתה

חנות של ג'מבו סטוק | צילום: ניצן גור

ג’מבו סטוק הישראלית תוכל להמשיך להשתמש בשמה המסחרי, כך קובעת השופטת ירדנה סרוסי. לדבריה, בשלב זה אין כלל עילה לתביעה חברת ג’מבו מיוון הטוענת כי ג’מבו סטוק הישראלית, בבעלותו של איש העסקים רועי ונונו, משתמשת בשמה המסחרי שלא כדין. אגב, בכתב התביעה, הפנתה התובעת לכתבה מ’ביזנעס’ בה אוזכר קיומה של הרשת היוונית.

על פי פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב אין כלל הצדקה לתביעה בשלב זה היות והחברה היוונית הייתה מודעת לשימוש בסימני השם המסחרי עוד קודם לתביעה והיא בחרה שלא לעשות דבר בנדון.

“כפי שעולה מטענות התובעת (ג’מבו היוונית. ד”ש), היא הייתה מודעת לשימוש בסימני הנתבעת עוד קודם להגשת התביעה, אך היא בחרה שלא לעשות מאומה בנדון”, כותבת השופטת סרוסי בפסק הדין. “רק כעת, לקראת כניסתה לפעילות בישראל, אצה לה הדרך להגיש את תביעתה בגין הפגיעה הנטענת בזכויותיה. משמע, כי לא ההטעיה והפגיעה בצרכנים הן שעומדות בבסיס התביעה, אלא הניסיון להכשיר את הקרקע לקראת כניסתה לשוק הישראלי”.

השופטת הוסיפה כי “היה על התובעת לכלכל את צעדיה בהתאם, אך משבחרה שלא לעמוד על זכויותיה הנטענות בסמוך למועד בו התגלתה ההפרה לכאורה (כאשר נפתחה רשת ג’מבו סטוק הישראלית לפני כמה וכמה שנים. ד”ש), היא לא יכולה להישמע בטענה כי דווקא כעת היא זקוקה לסעד בדחיפות, שאם לא כן ייגרמו לה נזקים משמעותיים של עשרות מיליוני שקלים”.

מעשה עשוי

הסיפור החל לפני כשש שנים. רשת החנויות ג’מבו סטוק המוכרת מוצרים שונים לבית הוקמה בשנת 2015 אך מעולם לא טרחה לרשום את שמה כמותג בפני רשם הפטנטים, העיצובים וסימני המסחר. כיום מחזיקה הרשת 12 חנויות בערים כרמיאל, חדרה, תל אביב, ראשון לציון, רחובות, אשדוד, אשקלון, באר שבע, הרצליה ועוד.

לפני כשנה החליטה חברת פוקס לייבא ארצה את המותג ג’מבו מיוון, ולשם כך שלחה בקשה לרשם הפטנטים בתאריך 11.6.2020 לרשום את מותג ג’מבו מיוון בישראל. שלושה חודשים לאחר מכן, בתאריך 9.9.2020, הגישה ג’מבו סטוק הישראלית בקשה דומה לרשם הפטנטים. כעבור מספר ימים החליט רשם הפטנטים לקיים הליכי תחרות בין שתי הבקשות לפי סעיף 29 לפקודת סימני מסחר. בעקבות כך הגישה ג’מבו סטוק הישראלית התנגדות לרישום החברה היוונית בישראל.

לחברה היוונית אצה הדרך והיא מיהרה להגיש בקשה לבית המשפט עוד קודם לסיום ההליכים של רשם הפטנטים. על פי פסק הדין של השופטת סרוסי החברה היוונית טוענת כי ג’מבו סטוק הישראלית מעמיקה “כל העת את השימוש בסימניהם כדי לטעון בבוא העת כי הסימנים רכשו מוניטין משל עצמם ובניסיון ליצור ‘מעשה עשוי’. המשך שימוש שכזה, לאור השקעותיה של התובעת (היוונית. ד”ש) בכניסה לישראל, יגרום להעצמת ההטעיה הקיימת כיום ויתכן שאף יאיין את האפשרות של התובעת לאכוף את זכויותיה בסימנים”.

תביעה מאוחרת

השופטת קיבלה את טענות החברה הישראלית וקבעה כי “נכון יהיה לעכב את ההליכים בתביעה דנן עד להכרעה בהליכי התחרות וההתנגדות שמתנהלים בפני רשם סימני המסחר”. עוד טענה השופטת כי אם אכן החברה היוונית סברה כי עצם השימוש בסימניה על ידי החברה הישראלית יקשה על פעילותה העתידית בישראל, היה עליה להגיש את תביעתה, לכל הפחות, במקביל להגשת הבקשות לרישום סימניה. “משלא עשתה כן, קשה לקבל את טענתה כי דווקא כעת יש לברר את סוגיית הפרת הזכויות בסימניה”.

בסיכום פסק הדין מבקשת השופטת ממזכירות בית המשפט לסגור את התיק ‘סגירה מנהלית’, המאפשרת דחיית דיון ללא מועד, וכי התיק ייצא מרשימת התיקים התלויים ועומדים. בנוסף, החברה היוונית תישא בהוצאות בסך של 5,000 שקלים.

רועי ונונו, מייסד, בעלים ומנכ”ל רשת ג’מבו סטוק מסר: “אני שמח על החלטת בית המשפט לסגור את  התיק מנהלתית בנוגע לתביעה הלא מוצדקת של JUMBO היוונית. אני מאמין כי בית המשפט יעשו את עבודתם נאמנה בכל נושא סימני המסחר ושהאמת תצא לאור”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה