ביהמ"ש קבע: הקרקע היקרה בישראל תחולק בהגרלה

חלוקת הזכויות בין כ-1,700 בעלי הקרקעות הפרטיות בשדה דב: השופט בדימוס איתן אורנשטיין יעמוד בראש ועדה שתפקח על הליך ההגרלה בין הבעלים | זאת, לאחר שבית משפט השלום בהרצליה קבע כי חלוקת הזכויות בין בעלי הקרקעות הפרטיים תיעשה באמצעות הגרלה

שדה דב, מבט מהים | הדמיה: ארי כהן, ויו פוינט

הזכויות בקרקע היקרה בישראל תחולק באמצעות הגרלה. נשמע הזוי? ממש לא – ובכך אפילו נרשמת התקדמות בחלוקת הזכויות בחלקה 204 במתחם שדה דב בתל אביב, שהייתה נתונה במחלוקת בין  בעלי הקרקעות הפרטיים.

בית המשפט השלום בהרצלייה  דן השבוע בנושא חלוקת הזכויות בקרקע במתחם, בין כ- 1700 בעלי זכויות. בעלי הזכויות זכאים לזכויות בנייה בשלושה מתחמים שונים. שניים מהם ברובע שדה דב המתוכנן, והשלישי בתוכנית תא/3700.

בהחלטות שהתקבלו לאחר הדיון נקבע כי הזכויות בין בעלי הקרקע הפרטיים יחולקו במסגרת הגרלה, ההגרלה תתבצע בשני שלבים , בשלב הראשון הגרלה של המתחם ובשלב השני הגרלה של המגרשים הספציפיים לאחר התכנון המפורט. כמו כן בית המשפט אישר את מינויו של השופט בדימוס איתן אורנשטין לראש הוועדה שתפקח על הליך ההגרלה שבה ישתתפו גם נציגי המנהלים ושמאי שאול רוזנברג.

עוד נקבע כי שמאי המקרקעין שאול רוזנברג המלווה את המנהלים של הגוש הגדול מטעם בית המשפט יערוך תוך 3 שבועות בחינה מחודשת של מקדמי ההקצאה והניקוד הפנימי שנקבעו בשומה בשל השינויים במחירי הדירות בתקופה שחלפה מאז עריכת השומה המקורית.

לבקשתו על עו"ד שמואל שוב, שותף מנהל במשרד שוב ושות' המייצג בעלי קרקעות רבים במתחם נקבע כי המנהלים יחלו בהכנת תכנית אדריכלית מפורטת למתחם אשכול ללא דיחוי. במתחם אשכול כבר אושרה התוכנית המתארית וככל שתאושר תוכנית מפורטת במקביל להליכי ההגרלה ניתן יהיה לממש את הקרקע באופן מהיר יותר.

בדיון טענו מנהלי הגוש הגדול שהם אינם זוכים לשיתוף פעולה מצד רמ"י בתכנון המתחם השני בשדה דב למרות שבעלי הזכויות הפרטיים מחזיקים בכרבע מהזכויות במתחם לפחות. השופט יעקב שקד הורה לרמ"י, לשתף פעולה עם המנהלים בקידום התכנון של המתחם השני בכל דבר וענין הקשור לקידום התכנון של המתחם השני. לרבות זימונם של המנהלים לכל הישיבות הקשורות בתכנון המתחם השני ועדכונם באופן שוטף על אודות קידום התכנון בו.

עוה״ד שמואל שוב ונעמה שיף ממשרד שוב ושות׳ המייצגים בעלי קרקעות במתחם ציינו כי ההחלטה שהתקבלה מסדירה מספר סוגיות שיאפשרו לקדם את חלוקת הזכויות לבעלי הקרקעות הפרטיים במתחם. "ראשית, הוחלט על מתווה ההגרלות לחלוקת הזכויות של בעלי הקרקע במתחמים השונים ולאחר מכן במגרשים עצמם, ומונה השופט בדימוס אורנשטיין לביצוע ופיקוח על ההגרלות, הוחלט על עדכון השומות וכן הוחלט על קידום תוכנית העיצוב במתחם 1 בשדה דב שהתוכנית שלו כבר אושרה.

"בשלב הבא", קובעים עוה"ד, "מומלץ לבעלי הקרקעות הפרטיים להתאגד על מנת שיוקצו להם זכויות במשותף והם יוכלו לצאת לבנייה באופן מיידי לאחר אישור התוכניות המפורטות מבלי להידרש להליכי פירוק שיתוף שעלולים לעכב את מימוש הקרקע".

כתיבת תגובה