בית המשפט המחוזי קובע: ביטקוין הוא נכס

פסק דין תקדימי: ביהמ"ש המחוזי קבע כי רווחים ממכירת ביטקוין חייבים במס • ביהמ"ש: העובדה שהביטקוין אינו "הילך חוקי" בשום מדינה אין פירושה כי הביטקוין נחשב כאמצעי תשלום בלתי חוקי • לא מן הנמנע כי בבוא היום יחול מפנה שיביא לכך כי הביטקוין יהפוך ל"מטבע", כתב השופט

מטבע או לא? | צילום: shutterstock

בפסק דין שהתקבל היום (ב'), בבית המשפט המחוזי בלוד, דוחה השופט את עירעורו של נועם קופל שמוסה על רווחי מכירת וקניית ביטקוין וקובע כי המטבע הדיגיטלי ביטקוין הוא נכס. בין הדברים כתב השופט כי "…שקלתי את טענות המערער, ועיינתי במקורות אליהם הפנה, ואיני סבור כי עלה בידו להוכיח כי הביטקוין עבר את המשוכה הנדרשת על פי חוק בנק ישראל באשר להגדרת "מטבע" ו"מטבע חוץ" ולפיה למטבע יהיה, בראש ובראשונה, ביטוי פיזי-מוחשי בדמות של שטר או מעה…".

רו"ח גידי בר זכאי, לשעבר סגן ראש רשות המסים, המתמחה במיסוי קריפטו, הסביר את פסק דין: "השופט בורנשטין עבר בצורה שיטתית על הוראות החוק שעוסקות בין היתר בהגדרה של מטבע וקבע כי בצורה בה מנוסח החוק כיום, ביטקוין לא יכול להיחשב כמטבע, ובכך הוא מקבל את פרשנות רשות המסים, כפי שנוסחה בחוזר משנת 2018.

250/200 סייד בר + קובייה

"לטעמי, מה שיקבע בסופו של יום אם ביטקוין הוא מטבע הוא מבחן המציאות. ברגע שהשימוש יהיה נפוץ המחוקק יצטרך לכתוב את החוק בצורה שתהלום את זה ואנחנו כולנו נהנה מהתפתחויות הטכנולוגיות והמוניטריות, ומהיכולת של ביטקוין או מטבעות אחרים לשמש כאמצעי תשלום יעיל אמין ונפוץ.

"למעשה, הדרך לכך עוברת דרך הרגולטור. אם גופי האכיפה ירגישו בנוח עם המטבע, ויעשו שימוש בכלי ניתוח הבלוקצ'יין המאפשרים לעמוד בסטנדרטים של מניעת הלבנת הון ותשלומי מסים בצורה אמינה ויעילה יותר מהמקובל כיום, התוואי להפיכתו לאמצעי תשלום נפוץ יפתח".  

Inner article

 

בכתב פסק הדין התקדימי שממנו עולה כי לפי שיטת ביהמ"ש המחוזי ניתן לקבוע כי רווחים ממכירת ביטקוין חייבים במס, עולה כי העובדה שהביטקוין אינו "הילך חוקי" בשום מדינה אין פירושה כי הביטקוין נחשב כאמצעי תשלום בלתי חוקי, למרות היותו משמש גם למספר דרכי תשלום אנונימיות ברשת האפלה וכיוצא באלה. 

עם זאת, לא מן הנמנע כי בבוא היום יחול מפנה שיביא לכך כי הביטקוין יהפוך ל"מטבע", כתב השופט בפסק דין מנומק ומלא ציטטות ובחינה עמוקה של נושא הקריפטו ככלל.

 

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה