בין הכיפות || ראש העיר שמסכמת שנתיים בין חרדים לחילונים

ראש עיריית בית שמש סוגרת שנתיים בתפקיד ובטוחה שהמילה האחרונה של בית שמש בצמיחה הנדל”נית העסקית לא נאמרה: “זה המקום הנכון להשקיע בו” • מול ארבעה אזורי תעשייה ומרכזי תעסוקה הולכים ונבנים היא מצהירה: “מקום עבודה לכל תושב” • כיפה סרוגה, שחורה או שקופה, לדבריה, לא מעניינת אותה. “כולם מקבלים אותו שירות. אין חרדים או חילונים. יש תושבים” • ועל בקשת ההנחה בארנונה לבתי קולנוע שנחשפה ב’ביזנעס’, היא מגיבה לראשונה: “לא 40 שנה לא היה בית קולנוע אלא שבעים שנה; החרדים צריכים להבין שכמו שהם מקבלים את צרכיהם – גם יתר התושבים צריכים לקבל”

עיריית בית שמש | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

“יזם או איש נדל”ן שקונה היום בבית שמש, עושה את עסקת חייו, ושאף אחד לא יגיד שלא אמרתי”, אומרת ראש העיר בית שמש גב’ עליזה בלוך בראיון ל’ביזנעס’. “העיר עוברת שינוי עמוק ומתפתחת מאוד”.

בשיחה שאנו מקיימים מאוחר יותר עם איש עסקים חרדי שבונה מרכזים לוגיסטיים ועסקיים בעיר, הוא מאשר: “בלוך יותר מצודקת. העתיד העסקי של הרבה חברות שסמנכ”לי האונליין שלהם קפצו בבת אחת שלש-ארבע שנים קדימה בגלל הקורונה – נמצא בבית שמש ובמעט מאוד מרכזים לוגיסטיים שיש ברחבי הארץ.

250/200 סייד בר + קובייה

בסוף החודש ימלאו שנתיים לבחירות לרשויות המקומיות, בהם ניצחה גב’ עליזה בלוך את ראש העיר הוותיק (כיום ח”כ) משה אבוטבול שהתמודד על כהונה שלישית. בפער של אחוז אחד ולאחר ספירת קולות החיילים התברר, שכ-500 קולות הכריעו את הכף לטובת כהונת בלוך, לראשות העיר.

העיר בית שמש ידועה מצד אחד בבנייה ענפה מאוד: אלפי יחידות דיור לחרדים, ובמקביל גם לחילונים ודתיים, אך גם מובילה (לפחות את הכותרות) במאבקים ובהתנגשויות בין חרדים לחילונים. כששאלנו את בלוך, תוך כדי ראיון, כמה – באופן יחסי, מכלל התקציב – החרדים קיבלו, התייחסה בלוך לנושא בכלליות: “היום בבית שמש יש תושבים. לא חרדים או חילונים. אנחנו לא בתחרות מי מקבל יותר, התפקיד שלנו הוא לתת מענה לכל התושבים, בהתאם לצרכיהם”.

בהמשך הודתה בלוך כי ישנן נקודות בהן המגזר החרדי מקבל יותר, “כיתות לימוד למשל חסרות יותר במגזר החרדי, כעת יוצא שרוב הכיתות שניתנות הם במגזר החרדי. אבל באופן כללי בכל מה שקשור לשיפוץ, ניקיון, רווחה, תעסוקה ותעשייה, זה לא משנה אם התושבים לובשים קיטל ביום כיפור או יושבים בבית, אם הם חובשים כיפה שחורה, סרוגה או שקופה, זה לא מעניין. כולם מקבלים את כל הצרכים”.

שכונות חדשות מתאכלסות בעיר כל העת. רחובות הופכים למוארים באחת. איך נערכת העירייה בפן התעסוקתי?

“ראשית, אחרי שנים רבות שבהן לא הוקם מפעל חדש בעיר, בית שמש מקימה עתה, בו זמנית, ארבעה אזורי תעשייה ותעסוקה חדשים. ביניהם: לביא, ברוש, ובשכונת המשקפיים. המטרה היא לייצר אלפי מקומות עבודה חדשים. המחלף החדש שנחנך, נועד לעזור לתושבים מהרמות להגיע לאזור התעשייה החדש ‘לביא’. בית שמש עושה היום מאמץ גדול להביא לעיר אנשי עסקים, תעשיינים ומפעלים לאזורי התעשייה. אנחנו עושים כמה תהליכים בו זמנית: שינויי תב”ע, מכירת מגרשים וחיבור לתעשיינים.

אזור התעשייה הוותיק – הרטוב | צילום: החברה הכלכלית, בית שמש

“שנית, וכהשלמה לעבודה שנעשית באזורי התעשייה, אנחנו בונים מערך מקיף של הכשרות, במטרה לייצר מקומות עבודה. מדובר במיזם מרגש מאוד שכבר החל לפעול. כך למשל במפעל ‘מנועי בית שמש’ נפתחו כבר שתי כיתות – כשרובם של התלמידים חרדים – ומחזור שלישי נפתח בימים אלה. במקביל אנחנו יוצרים קשר עם כלל המפעלים בעיר והתעשייה מנסה לתת מענה. אפשר לומר שכיום אין כמעט מפעל בבית שמש היום שלא מעסיק חרדים. יש ערך מאוד גדול לכך שתושב חדש שבא לגור בעיר יודע שיש לו מקום עבודה באופק”.

רמה ד’ – עיר לחרדים

הבנייה בעיר בית שמש לא נפסקת לרגע. מי שעובר היום בכביש 38 המחודש יכול לראות מאות מנופים באזורים שהיו שוממים עד לפני שנים מועטות. בניינים צומחים שם במהירות כמעט סינית.

מה קורה בשכונות החדשות, עוד כמה יח”ד מתוכננות להיבנות בהן?

בלוך מסבירה כי כיום הולכת ונבנית בבית שמש עיר חדשה כמעט. “העיר בית שמש בונה עכשיו שתי שכונות חדשות וגדולות: רמה ד’ בעלת צביון חרדי ורמה ה’ לציבור הכללי, אחרי הרבה שנים שלא בנו שכונה לחילונים”. אל דאגה, לא שכחנו, ובהמשך נברר האם הצליח מהלך ההצרחה של אותם משפחות חרדיות שזכו ברמה ה’, כעת אנחנו שואלים את בלוך, בכמה יח”ד דיור מדובר?

“עד כה נבנתה רק רמת בית שמש ד’1. יש עוד 10,000 יח”ד בתהליכי בנייה, חלק שווקו במסגרת ‘מחיר למשתכן’, חלקן לפני הגרלות וחלקו משווקות בשוק החופשי. בהמשך, יש תוכנית של ד’3, ד’4 ו-ד’5, חלק בבנייה, חלק בשיווק וחלק עדיין בשלבי תכנון. מדובר בשכונה גדולה, כמעט עיר, שמתוכננת אך ורק לחרדים”.

אפשר להכתיר בהצלחה את המהלך של העברת האוכלוסייה החרדית, שזכתה בדירות במחיר למשתכן ברמת בית שמש ה’?

תחילה התשובה מתמהמהת. “לא יודעת אם להגדיר ב’הצלחה'”, עונה בלוך בזהירות. “תמיד יש כאלה שיש להם מוטיבציה לייצר מלחמות. אני מאמינה שאפשר לחיות כאן חיים ללא מאבקים. היו חרדים שזכו ברמה ה’ ואנחנו הצענו להם לעבור לגור בשכונה עם צביון חרדי. כך זה נכון, ראוי ומתאים. יש לא מעט משפחות שעברו לרמה ד’ שזאת שכונה עם תלמודי תורה, בתי כנסת ואופי שמתאים לחרדים”. לאחר מחשבה קלה מוסיפה בלוך מספר מילים: “העיר הזאת היא גם עיר מעורבת ואינטרס של כולנו שהיה תהיה עיר מצוינת”.

רמה ד, בית שמש | צילום: רווח הפקות

לא חששתם מהצתת מהומות בין חרדים לחילונים כשהגשתם למשרד הפנים בקשה להנחה בתעריפי ארנונה לבתי קולנוע. היום חשפנו ב’ביזנעס’ שהעירייה ציינה בבקשתה ש-40 שנה אין בית קולנוע בעיר. מה בוער דווקא עכשיו?

“לא 40 שנה לא היה בית קולנוע, אלא 70 שנה. מי שאוהב מלחמות יכול לעשות מלחמה. עיריית בית שמש בונה ישיבות ומקוואות וברור שצריך לתת את זה לתושבים. באותה מידה שאני מצפה מהציבור החילוני שיכבד את הבנייה והצרכים של המגזר החרדי – אני מצפה שהציבור החרדי יכבד את העובדה שבונים את הצרכים של הציבור החילוני”.

חמצן לתחבורה, אוויר לתעבורה

אנחנו עוברים לדבר על תחבורה. אתמול התפרסם שחברות ‘תנופה’ ו’נתיב אקספרס’ זכו במכרזים להפעלת קווי התחבורה הציבורית בפרוזדור ירושלים ובית שמש. בלוך נשמעת מרוצה. “עבדנו קשה שזה יקרה ואני שמחה שאנחנו אחרי. עוד שמונה-תשעה חודשים כמות האוטובוסים בבית שמש תגדל ב-40 אחוזים ויתחיל להיות קצת יותר חמצן. זה אף פעם לא מספיק, אבל כבר רואים את הצעד הבא קדימה”.

ומתחבורה – לכבישים. ראש עיריית בית שמש מספרת על מהפך כבישים בעיר וסביבותיה. “באופן כללי, בית שמש עכשיו במהפכה של כבישים חיצוניים ופנימיים. חלק מהכבישים אנחנו בונים עם משרד השיכון, את המחלף החדש על כביש 38 משרד התחבורה בונה וחלק מהכבישים אנחנו מבצעים בתוך ההתרחבות של העיר החדשה”.

אולם מסתבר שלא רק האזורים החדשים זוכים לכבישים ותשתיות. “המבצע הגדול באמת, הוא ב-100 מיליון שקלים שאנחנו משקיעים בתשתיות בעיר הישנה. אנחנו משפצים את הרחובות הדקל, הרצוג, רש”י, בן זאב ובן גוריון. זאת בשורה גדולה וגם הכביש הגדול, בשד’ לוי אשכול שהתחלנו – נסיים”.

כביש לוי אשכול, בית שמש | צילום: רווח הפקות

Inner article

בלוך מסבירה את עיקר השינוי בעיר. “אחרי הרבה מאוד שנים שהעיסוק בבית שמש היה בעיקר בבניית דירות, עוד דירות ועוד דירות, התפקיד של המשמרת הזאת היא, לקחת את התושבים שקנו דירות ואת אלה שעוד יקנו, ולשפר את איכות החיים שלהם. תושב שקנה בית רוצה גם איכות חיים הוא רוצה שיבנו לו רחוב. ב-10 השנים האחרונות העיר בית שמש ירדה מדירוג סוציואקונומי 5 ל-2”. בעיני בלוך זאת לא גזרת גורל. “התפקיד שלנו כעת הוא להגדיל את ההכנסות ואת איכות החיים בעיר”.

קהל שבוי ב’חפציבה’

למרות שכולם בעיר תושבים – ואין, לדברייך, חרדים או חילונים, נשאל שוב: השכונות החרדיות הוותיקות גם הן זוכות לריבוד מחודש של הכבישים?

אפשר לומר שהתשובה מפתיעה. “שכונת חפציבה (‘קנה בשם’. חלקה נבנה ע”י חב’ חפציבה ומקטע נוסף בה, מְכונֶה ‘סלונים’. ד”ש) היא דוגמה טובה לשאלה הזו. השכונה לא הייתה אמורה להיכנס לתוכנית ההתחדשות בעיר, כי היא לא מספיק וותיקה. במאמץ מאוד גדול מול משרד השיכון הכנסנו אותה לפרויקט כי אנחנו חושבים שהתושבים בה הם בגדר קהל שבוי. זאת השכונה הראשונה שמטופלת, עם קצת יותר מ-5 מיליון שקל שהולכים לשיפוץ כבישים ומדרכות ובניית גינה גדולה לילדי השכונה.

“במקביל, גם בקריה החרדית, אחרי כמעט 20 שנה שלא נגעו שם בכבישים, שיפצנו את כל הכבישים באמצעות ריבוד מחדש. בכל פעם אנחנו עושים עוד קצת ועוד קצת. בסופו של יום, בית שמש צריכה להיראות כמו עיר אמיתית ואנחנו בדרך לשם. היא תהיה עיר מדהימה”.

ממתינים לאוטובוס בשכונת קנה בשם-חפציבה, בית שמש | צילום: באדיבות ועד הפעולה

היא תהיה עיר מדהימה, בין היתר גם כי מדובר על תכנון של בית חולים בעיר.

“נכון. אנו עומדים עתה באמצע שינוי תב”ע בשטח שבין רמה בית שמש ג’ ל-ד’ המיועד לבית חולים. כבר קיבלנו אישור עקרוני ממשרד הבריאות להקים בו בית חולים ואנחנו בתהליך מאוד מתקדם. כרגע עובדים בעירייה על פרוגרמה ויש תקווה שנתקדם בצעדים מהירים”.

לשאלתנו מי יקים את בית החולים עונה בלוך כי העיר תקים את בית החולים בשיתוף פעולה עם בית החולים הדסה וקרן נוספת. “אנחנו מגייסים תרומות ומשאבים לטובת תושבי העיר ולטובת העניין”.

מסתובבים עם אקדח ברחוב

אם כבר בית חולים, מה מצב התחלואה בקורונה בעיר בית שמש?

“באופן כללי בית שמש במגמת ירידה, גם באחוזי המאומתים וגם באחוז מתוך הנבדקים. לצערי עדיין יש שכונות המוגדרות אדום בוהק. אנחנו מאוד מאוד משקיעים בנושא. הקמנו חמ”ל מאוד מרגש שעובד 24 שעות, עם רכזי אזור שנותנים מענה ועזרה למשפחות. אוכל, קניות, תרופות, תעסוקה לילדים. הם עושים עבודה יוצאת דופן”.

מודעות על סכנת הקורונה מעיריית בית שמש | צילום: יעקב לדרמן

היום עלה קמפיין בעיתונות החרדית היומית מטעם העיר בית שמש העוסק בנגיף הקורונה. בלוך מסבירה שהעירייה עסוקה מאוד בהסברה. “אם תושבים ישמעו שוב ושוב ושוב, יש סיכוי שנצליח. קשה לראות כאלה שלא מקפידים על הכללים. מבחינתי זה כמו להסתובב ברחוב עם אקדח יורה. אפשר להאשים את כל העולם, בסופו של יום זאת אחריות שלנו. אם כל אחד לא ירגיש שזאת אחריות שלו, אף אחד לא יכול לומר ‘ידינו לא שפכו את הדם הזה’. אנחנו עושים מבצעי בדיקות במתחם בדיקות ללא הרשמה והפנייה ובמקביל קיימת אכיפה והסברה”.

חלפו שנתיים. מה התוכניות לשלש השנים הבאות?

“האמת היא”, ד”ר בלוך לוקחת אוויר, “שאנחנו ביום אחד ארוך שאין לו סוף ואין לו התחלה. בית שמש היא אתגר גדול מאוד. ובכלל, ניהול עיר זהו אתגר גדול. גם מבחינת הובלת תהליכים מול משרדי הממשלה אנחנו מאותגרים מאוד. בשנתיים האחרונות, מתחילת הקדנציה המוניציפלית, אנחנו סופרים עתה את פעמי מערכת הבחירות הרביעית לממשלה ולכנסת. יש קושי להוביל מהלכים במצב שכזה, אבל אנחנו עושים ומתקדמים”.

לסיום, כשעל שולחנה מונחים הנתונים העדכניים על מספר החולים בעיר, היא חותמת את השיחה בחתף. “אני מבקשת לאחל לכולם בריאות איתנה”. ובקיצור, יש לה עיר לנהל, עם יום עבודה ארוך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "בין הכיפות || ראש העיר שמסכמת שנתיים בין חרדים לחילונים"

 1. רמה ה’ חרדית!!!
  קנו שם למעלה מ1000 משפחות חרדים.
  לעליזה הייתה כוונה שזה יהיה לציבור הכללי…
  אבל מחיר למשתכן הביא לשם רוב חרדי לשכונה

 2. תודה החכמתי
  הרבה חרדים קנו ברמה ה אבל מחכים לראות מי מתאכלס….
  אין סיכוי שמדובר באלף… אולי שלוש מאות…

כתיבת תגובה