בין הסדרה להתגברות: כך יושפע שוק הנדל"ן מהסערה

דין אריאל כדין תל אביב: עד כמה ישליך חוק ההסדרה והסערה שסביבו על שוק הנדל"ן? • האם תצליח הכנסת לחוקק חוק שתומכיו יהיו מימין אך לא כולם חברי הקואליציה? • והאם הליכוד יאפשר חופש הצבעה ל'כחול לבן' על ההצבעה? • 'ביזנעס' עושה סדר בסערת החוק

מעלה אדומים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מלכתחילה, חוק ההסדרה בא בטוב. בסך הכל, הוא נועד להסדיר את מעמדם החוקי של בתים בהתנחלויות ביהודה ושומרון שנבנו על קרקעות בבעלות פרטית, חלקית או מלאה, של פלסטינים. ההערכות מדברות על כ-2,000 בתים שיהודים מתגוררים בהם, בכ-26 יישובים ביהודה ושומרון. החוק החדש קובע שהקרקע שעליה בנויה הבית תישאר בידי הפלסטיני שטוען לבעלות עליה, אך זכות השימוש בה, תופקע ממנו בתמורה לפיצוי בגובה של 125% מערכם הראוי של דמי השימוש בקרקע, או שאלה יבחרו לקבל קרקע חלופית.

במקור, מונה הצעת החוק רשימה של 16 התנחלויות ומאחזים שבהם תיבדק רלוונטיות החוק: עפרה, נתיב האבות, עלי, כוכב השחר, מצפה כרמים, אלון מורה, מעלה מכמש, שבי שומרון, קדומים, פסגות, בית אל, יצהר, הר ברכה, מודיעין עילית, נוקדים, כוכב יעקב. לשר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, נתונה סמכות להוסיף יישובים לרשימה זו.

החוק אושר בכנסת בפברואר 2017, אך כמובן, בשל עתירות לבג"ץ, באוגוסט של אותה שנה, הוקפא יישומו. אתמול (ג') ביטל בג"ץ את החוק וקבע ברוב של שמונה תומכים מול מתנגד אחד (נעם סולברג) כי הוא "לא חוקתי". הנשיאה אסתר חיות ציינה בפסק דינה: "חוק ההסדרה מבקש להכשיר בדיעבד מעשים בלתי חוקיים שבוצעו על ידי אוכלוסייה מסוימת באזור תוך פגיעה בזכויותיה של אוכלוסייה אחרת, וזאת בשטח הנתון בתפיסה לוחמתית. אין מדובר בהסדר שהוא "עיוור" לקבוצת הניזוקים שיפגעו מיישומו אלא בהסדר הפוגע ביודעין ובאופן בלתי שוויוני בזכות הקניין של תושבי האזור הפלסטינים בלבד והוא מעניק בכורה לאינטרסים הקנייניים של המתיישבים הישראלים, ללא כל בחינה פרטנית ומבלי ליתן משקל מספק למעמדם המיוחד של תושבי האזור הפלסטינים כ"תושבים מוגנים"".

את החוק יזמו חברי כנסת ממפלגות הימין שעתה מבקשים לבצע בחוקי היסוד שמכוחם נפסל החוק – שינוי חקיקה, באמצעות פסקת ההתגברות, הקובעת כי למרות פסילת החוק ע"י ביהמ"ש, בשל סתירה לחוק-יסוד, ניתן בכל זאת 'להחזירו לחיים' ולהכשירו, באמצעות פסקה זו המתגברת על כוח בית המשפט. פסקת ההתגברות קיימת בחוק יסוד חופש העיסוק, ועתה מבקשים להחילו על חוק היסוד: כבוד האדם וחירותו שמכוחו נפסלו אינספור חוקים באקטיביזם השיפוטי של בג"ץ. רק לאחר תיקון חוק היסוד, יהיה ניתן להעביר בהצבעה מחודשת את חוק ההסדרה.

"מצער שבג"ץ התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש", מסרו בליכוד, למרות הכעס ב'כחול לבן' על כך.

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' יוזם חוק ההסדרה מסר: "אבדה הבושה. הגוף הפוליטי החזק ביותר במדינה חיכה לממשלה רופסת שלא תוכל להגיש את פסקת ההתגברות והמשיך את הקו השמאלני הקיצוני שהנחיל אהרון ברק. שלוש שנים של המתנה עם פסק הדין עד שנתניהו הגיש להם על מגש של כסף את העיתוי המתאים לפסול את החוק ללא חשש. במשך שנים בית הדין הקרוי גבוה לצדק רומס כל זכות של המתיישבים, מעקם ומעוות את חוקי הכנסת כדי להתאימם לאג'נדה פרוגרסיבית ופוסט ציונית שמעדיפה תמיד את זכויות אזרחי האוייב על זכויות אזרחי המדינה".

עוד כתב סמוטריץ', כי "המבחן של נתניהו, הליכוד והחרדים, לא יהיה בהודעות גינוי חסרות כיסוי לבג"ץ על פסילת חוק ההסדרה אלא בהעברת פסקת ההתגברות בכנסת באופן מידי. יש לכך רוב גדול בכנסת וגנץ עם 12 מנדטים בסקרים יבלע כל צפרדע כדי לא להגיע לבחירות. קדימה.

"אדוני ראש הממשלה, החבל שנמתח היום סביב צוואר ההתיישבות הוא אותו החבל שייכרך על צווארך. אל תצפה למשפט צדק. שופטיך לא יפגעו ביוקרתו של מנדנבליט בדיוק כפי שלא עשו זאת בחוק הזה. אתה זה שמאפשר את זה כבר שנים רבות ואין לך להלין אלא על עצמך. ולחבריי החרדים והליכודניקים, בע"ה נביא לכנסת באופן מידי את פסקת ההתגברות. אם לא תקדמו את החוק כעת בתגובה לפסילה השערורייתית של החוק הסופר צודק הזה, תחסכו מעם ישראל את התלונות וההתבכיינות שלכם כנגד בית המשפט. המחאות בבית המשפט וההצהרות הבומבסטיות פשוט לא אמינות. אם לא באתם לשנות, אל תתלוננו. אנחנו נמשיך מכאן.

"ומילה אחרונה לשופטי בג"צ. דעו לכם, שסופה של כל דיקטטורה ליפול. במוקדם או במאוחר העם יתקומם, הכנסת תחוקק, השליטה תחזור לעם, והציבור הישראלי ישתחרר מלפיתת החנק האלימה שאתם משליטים כאן בשנים האחרונות. ככל שתהיו אלימים ושקופים יותר בעיוותי הדין, הבומרנג שיווצר בתגובה לפועלכם יהיה מהיר יותר והחלטי יותר. אני מצר מאד על ההתנהלות חסרת האחריות של בודדי בודדים ששדדו את הדמוקרטיה הישראלית".

בני גנץ שהתייחס לפסילת חוק ההסדרה כתב אתמול בחשבון הפייסבוק שלו כי "זו הייתה פסילה צפויה. החוק עורר בעיות קשות עוד בתהליך החקיקה שלו, ואסור היה להעביר אותו מלכתחילה.

"חבריי לכחול לבן ואני נדאג שפסיקות בג"ץ יכובדו, לא תהיה כל פגיעה בשלטון החוק. אני מקבל בהבנה ביקורת כשהיא נעשית בצורה מכובדת, ואני מודיע שתמיד אפעל לסייע לכל אזרח ישראלי שניתן לסייע לו ברמה האנושית ובמסגרת החוק- בין אם הוא מתנחל או קיבוצניק, יהודי, ערבי או דרוזי, דתי או חילוני", הוסיף.

"היום בביקורי באוגדת איו"ש סיפרתי לחברי מועצת יש"ע, שהצעד שעשיתי בכדי להיכנס לממשלה נבע מדאגה עמוקה שלי לאחדות החברה הישראלית בעת המשבר שפקד אותנו. בכדי שנהיה מאוחדים כחברה, אנחנו חייבים לכבד את שלטון החוק, לבקר בצורה עניינית, וגם אם יש מחלוקות עמוקות ביננו – נתמודד איתן תמיד כאחים, ולא כשונאים", חתם גנץ את דבריו.

שר הבריאות יולי אדלשטיין מסר בתגובה: "בג"ץ איבד את זה. הוא הופך את עצמו לרשות המחוקקת, לרשות המבצעת ולרשות השופטת בו זמנית. חייבים לשים לכך סוף. הדרך לכך היא באמצעות פסקת ההתגברות. אם בג"ץ לא מכיר במגבלותיו על הכנסת לשרטט את המגבלות".

ואילו יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר מסר בתגובה: ‏"בג"צ ממשיך בהתערבות הגסה שלו ומבטל את חוק ההסדרה. הפגיעה היא כמובן במפעל ההתיישבות אך גם ברשות המחוקקת. ‏אין מנוס מפסקת התגברות שתאזן את המצב ההזוי הזה בו הרשות השופטת מבטלת חוקים שנחקקו ע"י הרשות המחוקקת במחי יד".

השפעה על מחירי הנדל"ן

בשוק הנדל"ן מיהרו לחבר בין חוק ההסדרה והסערה סביבו לתכנית הסיפוח הצפויה. "ביטול חוק ההסדרה על ידי בג"ץ מעיד עד כמה ישנה חשיבות נדל"נית מהותית בסיפוח גושי ההתיישבות. לא מדובר רק בהחלטה מדינית, פוליטית ובינלאומית נפיצה אלא בהחלטה בעלת משמעויות נדל"ניות וכלכליות רחבות.

"במידה ובמהלך חודש יולי ממשלת ישראל תספח את גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון והחוק הישראלי יחול באותם אזורים המשמעות ברורה:  דין אריאל כדין תל אביב, דין חברון כדין חיפה, דין מעלה אדומים כדין ירושלים.

"כלומר, סיום ה'בעיות' המשפטיות בנושא רישום מעמד הקרקע, הגברת התחרות בנושא המימון מצד גופים פיננסים שסירבו לממן פרויקטים נדל"ניים מחשש לחרם בינלאומי ולסנקציות, והסרת החשש של המתיישבים מפינוי עתידי.

"החלת החוק תביא באופן מיידי להעלאת ערך הנדל"ן ללא חשש של תביעות מצד הפלסטינים וגופים בינלאומיים ולהגברה משמעותית של מספר העסקאות באזורים אלו שקרובים מאוד לאזורי הביקוש בהם המחירים גבוהים בעשרות אחוזים אל מול היישובים שמעבר לקו הירוק. ניתן בהחלט לצפות זינוק של 30-20 אחוזים במחירי הנדל"ן בשנים הקרובות לאור החלת הריבונות הצפויה".

כתיבת תגובה