ביקורת מבית על מחיר החמאה: יאיר גולן נגד פורר

מתקפה על שר החקלאות עודד פורר: סגן השר במשרד הכלכלה, יאיר גולן, תוקף את הוצאת החמאה מסל המוצרים המפוקחים | "שר החקלאות רוצה שהכל יהיה ללא פיקוח – רק כוחות השוק. כמה פופוליסטי, כמה לא נכון, כמה הרסני לחקלאי ישראל", טען | זאת בעקבות העובדה שרבים במשק סבורים כי המחיר של החמאה רק יעלה

יאיר גולן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אם אין לחם תאכלו עוגות, אם אין חמאה תמרחו תחליף. נדמה שאזרחי ישראל יצטרכו להסתגל לחמאה עם פחות מ-80% שומן (שמגדיר את המוצר בחמאה) ויסתפקו בממרחי חמאה מיובאים או מקומיים. זאת לאחר ששר החקלאות עודד פורר – יחד עם שר האוצר אביגדור ליברמן – חתם על צו המוציא את מחיר המוצר מסל המחירים המפוקחים.

כזכור, לפני מספר שבועות פרסם שר החקלאות טיוטת צו למתן פטור ממכס ביבוא לשורה ארוכה של מוצרי חלב. לפי המסמך, כך תובטח אספקת הביקוש למוצרי חלב, יירד יוקר המחיה, והחקלאות המקומית תישמר תוך מתן ודאות לענף החלב בשנים הקרובות.

250/200 סייד בר + קובייה

אלא שלא כולם – ואפילו לא כל חברי הקואליציה – חושבים כך: הבוקר הגיב סגן שר הכלכלה יאיר גולן ממרצ, למהלך השנוי במחלוקת. "שר החקלאות רוצה שהכל יהיה ללא פיקוח – רק כוחות השוק. כמה פופוליסטי, כמה לא נכון, כמה הרסני לחקלאי ישראל. עוד אמר: "יידעו החקלאים והצרכנים ששר החקלאות מעדיף את טובת הטייקונים על פני טובתם שלהם".

נציין כי בוועדת המחירים העריכו, שהאפשרות לייבא חמאה מחו"ל תשאיר את המוצר תחרותי וכי המחיר לא יעלה. הרפתנים ובעלי משקי החלב – טוענים אחרת.

אביגדור ליברמן ועודד פורר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כבר כיום, שנתיים לאחר פתיחת השוק לייבוא, חמאה מיובאת יקרה יותר מחמאה בייצור מקומי ובמחיר מפוקח (3.94 ש"ח ל-100 גרם). אך כאמור שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר חתמו אמש על צו המבטל את הפיקוח על המחירים לעניין החמאה, לדבריהם, כדי לתת מענה למחסור במוצר הבסיסי.

Inner article

הצו לביטול הפיקוח על מחיר החמאה, מגיע אחרי שנתיים של יבוא חמאה ומוצריה שהביא להגדלת המגוון על המדפים, עלייה בצריכה וללא הקטנת הייצור המקומי. מחירה של חמאה לא מפוקחת, כך על פי ועדת המחירים דווקא ירד בכ-11%.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה