ביקורת על תכנית כ"ץ והאוצר: מי שהחזיר עובדים הפסיד

תוכנית שר האוצר ישראל כ"ץ לעידוד התעסוקה יוצאת לדרך וכוללת מתווה למענק עידוד תעסוקה בהיקף של 6 מיליארד שקלים • המענק, בסכום של 7,500 שקל, יינתן לעסקים בעבור כל עובד שיוחזר לשוק העבודה • ומי לא יקבל את המענק? ביקורת עזה נמתחה על התהליך והמתווה – בשל הדרת בעלי עסקים רבים שהשיבו עובדים מוקדם יותר, מהפיצוי 

דובי אמיתי, ישראל כ"ץ ושי חג'ג' | צילום: ארכיון ביזנעס

במטרה לתמרץ מעסיקים במשק להחזרת עובדים לעבודה מהר ככל האפשר, הפיץ אתמול (ג') שר האוצר, ישראל כ"ץ, את תזכיר החוק הכולל מתן מענק לעידוד התעסוקה. על פי המתווה שגיבש שר האוצר יחד עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והדרגים המקצועיים, יינתן מענק לכל עסק בגין כל עובד שיוחזר החל מה-1.6 בסכום כולל של 7,500 שקל. בגין עובדים שהוחזרו לתעסוקה החל מה-1.5, יקבל העסק מענק בסכום כולל של 3,500 שקל.

תזכיר החוק שהופץ להערות הציבור, צפוי להיות מובא לאישור הממשלה ביום א' הקרוב, וזאת על מנת שהכנסת תוכל לאשר את הצעת החוק בהקדם האפשרי ובמקביל לאישור תיקון חוק יסוד משק המדינה. על מנת לוודא ביצוע מיידי של מימוש המענק, בהתאם להנחיית שר האוצר נערכה רשות המסים לחלוקת המענק ישירות לחשבון הבנק של העסק.

250/200 סייד בר + קובייה

המענק לעידוד התעסוקה נועד לצמצם את כמות המובטלים העומדת כיום על כמיליון איש ולהחזירם לעבודה, והוא מצטרף לכלל צעדי הסיוע שנתנו עד כה לעסקים להתמודדות עם משבר הקורונה ביניהם קרנות הלוואה בערבות המדינה בגובה של 20 מיליארד שקל, מענק החזר הוצאות קבועות לעסקים בהיקף של 5.2 מיליארד שקל, שתי פעימות עצמאים בהיקף של כ-3.8 מיליארד שקל, פטור מארנונה עסקית לשלושה חודשים בהיקף של כ-2.85 מיליארד שקל, דחיית אגרות,  תשלומי מסים ועוד.

פרטי המענק לעידוד התעסוקה כוללים:

  • מענק בסכום כולל של 7,500 שקל שיינתן לעסק בעבור כל עובד שיוחזר לעבודה החל מה-1 ביוני.
  • מענק בסכום כולל של 3,500 שקל שיינתן לעסק שהחזיר עובדים לעבודה החל מה-1 במאי.
  • המענק יינתן בארבע פעימות שוות בכל חודש בגין כל עובד זכאי, החל מהעובד הראשון שנקלט החל מהתאריך שנקבע.
  • המענק ישולם החל מחודש יולי בגין משכורת חודשים מאי ויוני. לאחר מכן ישולם המענק בגין כל חודש מיד לאחר תשלום המשכורת לעובד ולאחר דיווח לשירות התעסוקה על ידי העובד והמעביד כפי שיפורט להלן (משמע- המענק בעבור חודש יולי ישולם בחודש אוגוסט וכך הלאה).
  • לאור הפניות שהועברו לשר האוצר בנושא, ועל מנת לעודד העסקה של עובדים גם במשרות חלקיות, החליט שר האוצר להפחית את סך השכר החודשי שממנו יינתן המענק עבור עובד, והוא יעמוד על 3,300 שקל בלבד. בכך, יינתן מענה גם לעובדים במשרות חלקיות, במשמרות ולסטודנטים, לצד תמרוץ מעסיקים להעסקה בהיקף של מעל 50% משרה לפחות.
  • קבלת המענק תעשה על ידי רישום של המעסיק ושל העובד בשירות התעסוקה באמצעות טופס אלקטרוני, עבור כל חודש. המענק ישולם לאחר מכן על ידי רשות המסים, ישירות לחשבון הבנק של העסק, החל מחודש יולי (בעבור משכורות מאי ויוני).
  • לא תחול כל מגבלה על היקף החזרת העובדים ועל הסכום שהעסק יקבל. ככל שיקלטו יותר עובדים לעבודה, כך יגדל הסכום.
  • בנוסף, על מנת לתמוך בתעשייה בישראל, יוקצו 500 מיליון שקל להכשרות מקצועיות בענפי תעשייה בעלי פריון גבוה.

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אני שמח לבשר על יציאתה לדרך של התוכנית לעידוד התעסוקה שגיבשתי. מדובר במענק פשוט, ישים ואפקטיבי שנועד להחזיר למעלה ממיליון מובטלים לשוק העבודה מהר ככל האפשר במטרה להביא את המשק לצמיחה מהירה. מיד עם כניסתי לתפקיד נדרשתי לנושא באופן אינטנסיבי, מתוך הבנת הדחיפות שבקידום המענק לטובת המעסיקים והעובדים, ולטובת החזרת המשק לפעילות וצמיחה מהר ככל הניתן. המתווה שגובש בהובלתי יחל לפעול באופן מידי וייתן וודאות לעסקים בהחזרת עובדים, והוא מצטרף לשלל הכלים הנוספים לסיוע לעסקים שכבר ניתנו ועוד יינתנו בקרוב".

870/135 ליינר ארטקל

ביקורת קשה

מול המתווה והשמחה הגדולה על עידוד העסקים, נמתחה ביקורת רבה על ידי בעלי עסקים שהזדרזו והחזירו את עובדיהם לפני ה-1 במאי, ועתה לא יקבלו כל מענק. לפי דיווח ב'וואלה', שר האוצר ישראל כ"ץ קידם את התכנית לנפגעי משבר הקורונה בניגוד להצעות אגף התקציבים והמועצה הלאומית לכלכלה, שחתרו להשגת מודל מתוחכם יותר. גורמים שלקחו חלק במשא ומתן צוטטו כמי שאמרו כי "כ"ץ רצה מודל פשוט עם הכותרת של 'מחזירים את העובדים לשוק התעסוקה', ללא פרמטרים וכניסה לדקויות כמו מודלים של שכר וחל"ת, מודל פשוט להבנה. באגף התקציבים הציעו שורה של מודלים שבחנו את שכר המינימום של העובד, אם מדובר בעבודה חלקית, אם יש הצמדה לשכר או עסקים שנפגעו, אבל שמרו על העובדים שלהם. כ"ץ רצה להקצות כסף מבלי לחשוב על שרידות העסקים עצמם".

גם נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין, פרסם דברי ביקורת. "אין ספק שכל תשלום הניתן למעסיק בגין השבת עובדים מהווה תמריץ וסיוע לקליטתם מחדש, יחד עם זאת יהיה צורך במספר תיקונים לא מועט במסגרת הדיונים בהצעה", אמר. "אין תכנית ברורה לפיצוי עסקים בגין הפסדים וירידה במחזור, מעבר למענקי תעסוקה. כך ייתכן מצב שעסקים שניזוקו קשות ואין להם יכולת להשיב עובדים בשלב זה, לא יהיו זכאים לשום פיצוי. שוללים מעסקים אלה זכות בסיסית".

כך גם פרסם נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, טענות קשות על המתווה, "מתן מענק רק למי שהוציא עובדים לחל"ת, משדר מסר שלילי מאוד לחברות שהתאמצו לשמור על העובדים במקומות העבודה או להחזירם מהר ככל הניתן. המסלול שהוצע עלול לגרום לתוצאה הפוכה ולהניע גל פיטורים משמעותי בחברות". הוא הוסיף כי לא די בכך שעסקים "ייווכחו לגלות שממשלת ישראל אינה מתכוונת לפצותם בכלל", אלא ש"מאות אלפי עובדים עלולים לאבד את מקום עבודתם". בהתאחדות קראו אתמול לממשלה לאמץ תכנית פיצויים בגין ירידה בפעילות הכלכלית לכל החברות במשק. זאת, לצד הפעלת "המודל הגרמני" להשתתפות ממשלתית חלקית בשכר העובדים, כך פורסם ב'וואלה'.

בנשיאות המגזר העסקי, בירכו על המהלך. יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר כי "מדובר במתווה הגון, מאוזן ופשוט אשר כולל תמיכה גם לענפים שיקלטו עובדים בשלב מאוחר יותר. ככל שיהיו ענפים שהתכנית לא נותנת להם מענה או שנפגעו יותר נפעל לפתרון ראוי מול הגורמים הרלוונטיים".

Inner 620/130

כתיבת תגובה