בירושלים לא החלה להיבנות אפילו דירה אחת במגדלים

במחצית הראשונה של שנת 2020 לא החלה להיבנות בירושלים אפילו דירה אחת במגדלים • המומחים מסבירים את הנתונים: "זה עניין של הליכי רישוי והעדפה של בנייה מרקמית על פני מגדלים" • בנוסף, מסבירים המומחים כי יש עדיין פרויקטים רבים לשיווק של 'מחיר למשתכן' המעורבים בשוק החופשי

נוף ציון בירושלים | הדמיה: 'אול אין'

צניחה בהתחלות בניה של מגדלי מגורים בישראל במחצית הראשונה של שנת 2020 כך עולה מבדיקת נתוני הלמ"ס שנערכה בלשכת שמאי מקרקעין בראשות חיים מסילתי.

בירושלים לא נרשמו כלל התחלות בניה במחצית הראשונה של 2020, זאת לאחר שבכל שנת 2019 החלו להיבנות בעיר 789 דירות במגדלים. למרות הצניחה, ירושלים עדיין מתברגת במקום גבוה בארץ בהתחלות בניה של מגדלים בשנה וחצי האחרונות, ונמצאת במקום השלישי, אחרי נתניה ותל אביב.

250/200 סייד בר + קובייה

חיים מסילתי יו"ר לשכת שמאי מקרקעין אמר, כי "העובדה שמס' התחלות הבניה במחוז מרכז יורד לעומת הפריפריה בה ניתן לראות עליה בהתחלות הבניה, יכולה להסביר את הצניחה בבניית מגדלים, שכן הפריפריה מאופיינת בבניה נמוכה יותר ובוטיקית לעומת ת"א והערים סביבה, שבשל הצפיפות והמחסור בעתודות קרקע בונים בה יותר ויותר לגובה".

לדברי דרור אוהב ציון, מנכ"ל ובעלים של חברת דרא המשווקת מעל עשרה פרויקטים בירושלים, "העובדה שבתחילת 2020 לא נרשמו התחלות בניה בירושלים אינה נובעת מהעדר פרויקטים אלא מהליכי רישוי שטרם הושלמו. בירושלים יש כמות מכובדת מאוד, של פרויקטים בהיקף של אלפי יחידות דיור, שנמצאים בהליכי רישוי ויצאו לשיווק בשנה הקרובה. מדובר בפרויקטים מעורבים של 'מחיר למשתכן' ומכירה חופשית ובפרויקטים של פינוי בינוי התחדשות עירונית, בין היתר בשכונות ארנונה, קטמון, רמת שלמה, ציר יפו, ארמון הנציב ועוד".

אדריכל יואב אומן, בעלים ושותף במשרד טיטו-אומן אדריכלים "לנתונים הללו יש כמה הסברים. האחד קשור לכך שחלק גדול מהתחלות הבניה מתקיים במסגרת מחיר למשתכן. מרבית הבניה הזו מתאפיינת בבניה רוויה עד 10 קומות ולא במגדלים גבוהים, שעלויות הבניה שלהם גבוהות יותר. סיבה נוספת נוגעת לכך שבתקופה האחרונה הביקוש מצד רשויות לשילוב של בניה מרקמית גבר".

Inner 620/130

בראש טבלת הערים המובילות בהתחלות בניה למגדלים בשנה וחצי האחרונות נמצאת העיר נתניה עם 1086 דירות שנבנו במגדלים ,במקום השני נמצאת העיר ת"א עם  1073 דירות, אחריה ירושלים עם 789 דירות במגדלים, עכו עם 780 דירות במגדלים, קרית ים עם 689 דירות במגדלים, אשקלון עם 563 דירות במגדלים, ברמת גן נבנו 449 דירות במגדלים ובבאר יעקב 443 דירות במגדלים.

את העשירייה הראשונה רחובות עם 410 דירות ובת ים עם 371 דירות.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה