בית-הדין לתחרות: החברה המרכזית ניצלה את מעמדה לרעה

בית-הדין אישר את מרבית קביעתה של הממונה על התחרות | בין היתר עלה ניצול מעמדה המונופוליסטי לרעה, הפרת הוראות וצו מוסכם וכן תנאים שהותנו בעת המיזוג עם 'נביעות' | במקור, הטילה הממונה על התחרות עיצום כספי על החברה המרכזית בסך של כ-67 מיליון שהופחת לכ-39 מיליון, אך לפי פסק הדין, סכום זה יוקטן לכ-30 מיליון | החברה שוקלת את המשך צעדיה

בקבוקי קוקה קולה במפעל | צילום אילוסטרציה: יעקב נחומי, פלאש 90

בית-הדין לתחרות דחה אתמול (ג') את ערר החברה המרכזית להפצת משקאות על החלטה של הממונה על התחרות.

בית-הדין דחה את מרבית טענותיה של החברה המרכזית וקבע כי החברה המרכזית ניצלה את מעמדה המונופוליסטי לרעה והפרה הוראות שניתנו לה, צו מוסכם שנעשה איתה וכן תנאים שבהם הותנה מיזוגה עם חברת נביעות.

כזכור, הממונה על התחרות לשעבר, מיכל הלפרין, הטילה על החברה המרכזית בשנת 2017 עיצום כספי שבמקור עמד על 67.2 מיליון שקלים והופחת עד לסך של כ-39 מיליון שקלים. לפי פסק-הדין, סכום זה יוקטן במידה מסוימת, כפי שיחושב במועד מאוחר יותר. 

הרקע לפרשה הוא בחקירה משנת 2014 אודות חשדות למכירה של מוצרי קוקה קולה בהתניה של מכירת מוצרי טרה בקרב רשתות קמעונאיות ובבתי קפה. בענף נוסף נחשדה החברה כי התנתה קניית מוצרי קוקה קולה ברכישת משקאות נוספים שבייצורה. כך גם עלה החשד לקידום המוצרים באמצעות צעדים בלתי חוקיים, כמו איום על ביטול הנחות והוצאת מקררים מבתי עסק. חשד נוסף התמקד בשעתו בהפרת תנאי המונופול על ידי חיוב רכישת סל מוצרים, דבר האסור על מונופול, ובנוסף עלו חשדות לדחיקתם של מתחרים והפרעה ליבוא מקביל.

בתגובה לפסיקה נמסר מהחברה המרכזית להפצת משקאות קלים: "בית הדין לתחרות קיבל חלק מטענות החברה המרכזית בערר שהגישה על החלטת רשות התחרות להטיל על החברה עיצומים מנהליים. פסק הדין בערר מפחית את גובה העיצומים שהוטלו על החברה על ידי הרשות בשנת 2017.

"יצויין, כי זו הפעם השלישית בה מופחת סכום העיצום שהוטל על החברה המרכזית וזאת בעקבות שימועים ובעקבות הערר הנוכחי. החברה שוקלת את המשך צעדיה בנוגע לשאר טענותיה שנדחו".

כתיבת תגובה