עיריית בית שמש: מתחמי ‘דירה להשכיר’ – מלכתחילה לא לחרדים

ראש העיר בית שמש רוצה, לדבריה, “להשפיע על המאזן הדמוגרפי” בעיר ומסיבה זו, שני מכרזים (חוזרים, לאחר מקצה שיפורים) למתחמי ‘דירה להשכיר’ שיפורסמו בקרוב: בשכונת המשקפיים ובנווה שמיר – אינם מיועדים מלכתחילה לחרדים • במקביל, מרכז תעסוקה, קניון ומלונית יולדות יוקמו בעיר, לצד שני בתי מלון נוספים על תוואי כביש 38

פארק התעסוקה כפיר | הדמיה: וויפוינט

דירות להשכרה בבית שמש – לא לחרדים. החברה הממשלתית ‘דירה להשכיר’ פרסמה מכרזים לשני פרויקטים ראשונים של דיור להשכרה, כאשר במקביל מתנהלים מגעים בין העירייה לחברה על שני מתחמים נוספים, כך חשף אמיתי גזית ב’כלכליסט’.

מדובר על 740 דירות בסך הכל שיועמדו להשכרה עבור צעירים חילוניים. זאת בניסיון להוות מאזן אימה דמוגרפי להתיישבות החרדית בבית שמש, כך על פי דבריה של ראש העיר ד”ר עליזה בלוך לעיתון.

Box

שני המכרזים, שכבר פורסמו כוללים פרויקט לבניית 250 דירות על מגרש בגודל 11 דונם בשכונת השוטרים במרכז העיר. 176 דירות מיועדות להשכרה ארוכת טווח לתקופה של לפחות 15 שנה, 25% מהדירות במחיר מפוקח, ואת יתר הדירות היזם יוכל להשכיר במחירי שוק חופשי.

הפרויקט השני כולל 132 דירות בשכונת המשקפיים, מדרום לעיר הוותיקה, על מגרש של 11 דונם. חצי מהדירות יושכרו ל־15 שנה לפחות, רבע מהן במחיר מפוקח והיתר במחיר שוק. את המחצית השנייה של הדירות יוכל הזוכה למכור בשוק החופשי. בשני המכרזים התחרות היא על מחיר הקרקע והתחייבות הזוכה להשכרת הדירות על פי הכללים של דירה להשכיר. 

בדיווח הוזכר כי לפני יותר משנה פורסם המכרז לפרויקט בשכונת המשקפים כאשר כל הדירות היו אמורות לעמוד להשכרה. המכרז נפל ולא הוגשו הצעות לפרויקט מאחר שלא היתה בו היתכנות כלכלית. העירייה והחברה הממשלתית לא אמרו נואש, שיפרו את התמריץ הכלכלי והעמידו את הפרויקט למכרז נוסף כאשר רק מחצית הדירות מיועדות להשכרה והיתר למכירה בשוק החופשי.

מתחם נוסף שעומד למכרז שוכן בבית שמש בנווה שמיר – רמה ה’ ומתוכנן בו שילוב של מסחר ומגורים: תוכנית לבניית מגדל בן 20 קומות מעל שטח מסחרי, ובו 100 דירות להשכרה ארוכת טווח. ב’כלכליסט דווח כי התב”ע מאושרת וכעת פועלים בעירייה על עדכונה. הפרויקט הרביעי הוא גם הגדול ביותר, 400 דירות להשכרה ארוכת טווח מדרום לשכונת גבעת סביון וממזרח לכביש 38.

המאזן הדמוגרפי מעסיק רבות את ראש העירייה בלוך ונראה כי העירייה הולכת לפרויקטים הללו עם ראש בקיר. יאיר טל, מנכ”ל דירה להשכיר הטיל ספק בהצלחת המכרזים. הוא אמר ל’כלכליסט כי “לא טריוויאלי שנוציא במכה אחת שני מכרזים באותה עיר. ראש העיר, ד”ר עליזה בלוך, דחפה אותם מתוך הבנה שזה כלי לרשות המקומית לשמר אוכלוסייה”.

גם אהרון גלילי, בעל חברת בנייה הפועלת בעיר צוטט בדיווח כי “מחירי שכר הדירה בעיר הם די נמוכים. לא בטוח שהפרויקט של דירה להשכיר כלכלי”. לאור הדברים ובייחוד לנוכח מחירי השכירות בעיר המהלך נראה תמוה מאוד, אולם עליזה בלוך לא מסתירה את כוונותיה. היא אמרה ל’כלכליסט’, כי דחפה את הפרויקטים כדי “להשפיע על המאזן הדמוגרפי. הרבה שנים צעירים לא מוצאים את עצמם בעיר. דיור הוא אחד הסעיפים הראשונים שמשמש אותי לכך. אני רוצה לייצר מצב שבו הם מבינים שזה המקום בו הם יכולים לבנות את העתיד”.

על פי בלוך, הפרויקטים להשכרה מיועדים לציבור שאינו חרדי: “לציבור החרדי לא חסרות דירות בבית שמש. בעשור האחרון בנו רק לציבור החרדי. השכונות שבהן הדירות ישווקו פחות מותאמת לחברה חרדית כי אין בהן מספיק בתי כנסת ומוסדות ציבור דתיים”.

Inner

פארק תעסוקה וקניון במרכז העיר 

ל’ביזנעס’ נודע, כי בימים אלה הוכרז סופסוף על פרסום המכרזים להקמת פארק התעסוקה (הראשון) במרכז העיר בית שמש, וקניון נוסף בלב שכונת המשקפיים.

משרד הבינוי והשיכון ועיריית בית שמש מקדמים בימים אלה את בנייתם של קניון ראשון ובניין משרדים במרכז העיר בלב שכונות מגורים, וכן את הקמתו של פארק תעסוקה גדול הכולל מבני תעסוקה, קאנטרי קלאב, מלונאות ומסחר. 

משרד הבינוי והשיכון, באמצעות חברת יהל מהנדסים מנהלת הפרויקט, הזמין יזמי נדל”ן להתמודד בשני מכרזים לבניית הקניון, מבנה המשרדים ופארק התעסוקה. אירוע לחשיפה ראשונית של המכרזים יתקיים ב-6 בפברואר, והצעות למכרזים ניתן להגיש עד ל-17 בפברואר.

במסגרת המכרז הראשון, משרד הבינוי והשיכון משווק קרקעות בפארק התעסוקה “כפיר”. הפארק משתרע על פני 54 דונם, הכוללים כ-62,000 מ”ר לתעסוקה בשלושה מבנים וכ-1,000 מ”ר לשטחי מסחר. בנוסף, בפארק מתוכננים להיבנות גם קאנטרי קלאב בשטח של כ-23,000 מ”ר, ומרכז תיירות שצפוי לכלול מלונית ליולדות.  

לפארק התעסוקה ישנם כבישי גישה המחברים אותו ישירות לכביש 38 והכניסה והיציאה מהפארק לא יהיו דרך העיר.

המכרז השני של משרד הבינוי והשיכון הוא לבניית קניון ובניין משרדים חדשים. הקניון צפוי להשתרע על פני כ-28,700 מ”ר, ולהכיל חנויות ורשתות שיווק שייהנו מקהל צרכני גדול ומתפתח וביקושים גבוהים מצד התושבים. 

בסמוך לקניון ייבנה גם בניין משרדים בשטח של כ-15,000 מ”ר (כ-12 קומות) עם קומת מסחר בקומת הקרקע, שיאכלס חברות ועסקים רבים ויספק מקומות עבודה לתושבי העיר והסביבה.

הקניון ובניין המשרדים |הדמיה: וויפוינט

בני דרייפוס, מנכ”ל משרד הבינוי והשיכון: “כיום מתגוררים בבית שמש כ-130 אלף תושבים, ובימים  אלה ישנן כ-12,000 יחידות דיור חדשות בעיר בתהליכי הקמה, כך שאוכלוסיית העיר צפויה להכפיל את עצמה בתור עשור. תכנית משרד הבינוי והשיכון להקמת אזור מסחרי גדול וקניון בלב העיר, יעודדו פתיחתם של מקומות עבודה נוספים, ויחזק את העיר, את תושביה ואת האזור כולו”. 

לדברי ראש העיר בית שמש ד”ר עליזה בלוך, “העיר בית שמש נמצאת בשנים האחרונות בתנופת פיתוח אדירה, ושדרוג והרחבת אזורי התעסוקה של העיר תופס חלק נכבד בתנופת ההתחדשות ומהווה חלק חשוב ומשמעותי בצמיחתה. בית שמש טובה לעסקים – העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים”.

ל’ביזנעס’ נודע, כי בבית שמש מתוכננים לקום בשנים הקרובות – מלבד מלונית ליולדות בשכונת המשקפיים – שני בתי מלון נוספים, שניים על תוואי כביש 38, סמוך לנחם וסמוך לרמות ג’ ו-ד’, בניסיון למשוך תיירות והכנסות לעיר מצדם של תיירים שינצלו את מיקומה המרכזי של העיר.

Inner

תגובה אחת ל: "עיריית בית שמש: מתחמי ‘דירה להשכיר’ – מלכתחילה לא לחרדים"

  1. למה לקרוא לזה מאזן אימה,זה ממש נסיון קטנטן קצת לזרוק גם פרורים לציבור הלא חרדי,אחרי עשרות אלפי דירות ברמה ג וד ,וגם בכל זאת עיר צריכה לתעדף כאלו שעד היום לא בנו להם,וכן דיור לסטודנטים שיביאו איתם כח אדם שיכול להתנדב בפרויקטים שונים לציבור הכללי

כתיבת תגובה