בית שמש: 80% מרוכשי 'עץ השקד' בנווה שמיר – חרדים

החלפת שמות הרחובות, הודעות על הצרחה מוצלחת וביקוש ער להעברת הזכייה במחיר למשתכן מרמה ה' – נווה שמיר – לא משנים את העובדות • חלק גדול מרוכשי 'מחיר למשתכן' בחרו שלא להעביר את זכאותם לרמה ד' כפי שהציעה העירייה • הוכחה לכך ניתנה אתמול במעמד בחירת הדירות לשכונת 'עץ השקד' ברמה ה'

חלק מהרוכשים בעץ השקד ברמה ה' נווה שמיר | צילום: עו"ד נתן רוזנבלט, עיבוד תמונה לשמירת פרטיות המצולמים: 'ביזנעס'

בעוד שגורמים בעיריית בית שמש פרסמו נתונים על כ-100 משפחות חרדיות ויותר שבחרו בהצרחה של דירות הזכייה במחיר למשתכן מנווה שמיר – שלפי תכנית העירייה, עתידה להיות חילונית ודתית בלבד, אך לא חרדית – מסתבר שפני הדברים בפועל לא השפיעו באופן מהותי כפי שציפו בעירייה. גורלה של רמה ה' נראה עתה בדיוק כמו בחריש שאותה ניסו להטמין מפני החרדים וזו הולכת ונכבשת באיטיות זוחלת אך עקבית ע"י רוכשים חרדים שגילו את הפוטנציאל בה.

אתמול במעמד בחירת הדירות לחברת 'עץ השקד' – שתבנה 8 בניינים בני 26 דיירים כל אחד – נצפו למעלה מ-80% מהזוכים ב'מחיר למשתכן' שהיו חרדים, תצלומים המוכיחים את העובדות אף הגיעו לידי 'ביזנעס' ואינם מתפרסמים כאן במלואם מפני שמירה על פרטיות הרוכשים.

עו"ד נתן רוזנבלט מסר ל'ביזנעס': "נכחתי במקום וראיתי כי למרות הפרסומים המוקדמים שדיווחו על היענות רבה מצד הרוכשים החרדיים ל'הצרחה' – גילינו מגמה הפוכה. גיליתי צוות נפלא ומסור של 'עץ השקד' שבונה עבור משרד השיכון ותכנית 'מחיר למשתכן' והקונים – כפי שניתן לראות בהסרטות ובתצלומים מהמקום – ברובם המוחלט, חרדים. אני שמח לאכזב את מי שחשב שרמה ה' לא תהיה חרדית".

כותב השורות ששוחח עם גורם בכיר מאוד בעיריית בית שמש לאחרונה, שמע ממנו בהקשר להצרחה המדוברת, כי מעולם לא נכפה המהלך על התושבים החרדיים שזכו ב'מחיר למשתכן', וכי הוא רק הוצע למי שירצה בו. לדבריו, ראש העיר שבה והדגישה כי השירותים בשכונה יותאמו ראשית לפי התכנון של קהל היעד המקורי – דהיינו אוכלוסייה דתית וחילונית, הווי אומר שלא כל מה שהתושבים החרדיים ירצו – הם יקבלו, לפחות לא באופן מיידי או לכל הפחות לא לפי התכנית הנוכחית.

עם זאת נציין, כי מהיכרותנו בת השנה עם פעילותה של ראש העיר בית שמש, היא האחרונה שניתן לומר עליה כי תלך במדיניות תכנונית של 'ראש בקיר'. יורשה לנו להעריך שהיא תבחן את תמונת המצב ותאמר לעצמה ולבוחריה: עשיתי כל מה שיכולתי כדי לתת שכונה דתית וחילונית חדשה נוספת לעיר בית שמש. אך אם הדבר לא צלח, או צלח חלקית – היא תשנה את מפת השירותים לתושב על פי הנתונים בשטח.

לשם דוגמה על נכונותה של בלוך לתת לדברים לזרום כפי שהם זורמים – כמובן, אחרי שתנסה לעשות כל שבידה כדי להצליח – נציין כי אתמול, בישיבת ועדת התכנון והבנייה שהייתה אמורה לדון בענייני בנייה ברמות ה' וד' בעיר, נעדרה בלוך (כפי שהיא נוהגת רבות במועדים נפיצים) מישיבת הוועדה המקומית, ואותה ניהל מ"מ רה"ע, שמעון גולדברג, מחזיק תיק תכנון ובנייה בעיר מטעם דגל התורה. אגב, נציגי הליכוד בוועדה ויו"ר הסיעה, שלום אדרי, יצאו ממנה בתגובה, במפגיע.

'ביזנעס' מציין עוד, כי 12 רחובות בשכונה שהיו אמורים לשאת את שמות י"ב חודשי השנה העבריים, עלו לדיון באחרונה בעיריית בית שמש, ולפי בקשת סגרה"ע משה שטרית ייתכן ואלה ייקראו בשמות כמו: יוסף טרומפלדור, חנה סנש, ללה סוליקה, רועי קליין, יוני נתניהו, אנה פרנק, חביבה רייך, אילן אסף ורונה רמון, אריאל ואלירז פרץ, יאיר שטרן, נתן אלבז, משה ארנס, המורה צבי, שרה גיבורת ניל"י ואהרון שמי ג'יימי. האם המטרה היא להרחיק את התושבים החרדיים מהשכונה? הבוחר יבחר.

אולם דבר אחד ברור: החרדים אינם בוחרים את מקומות מגוריהם על פי שמות הרחובות. אשדוד, למשל, תוכיח. רחובות כמו חנה סנש ועוד, יושבו בחרדים לפני למעלה משלשה עשורים והם שומרים על צביונם עד עצם היום הזה.

4 תגובות ל: "בית שמש: 80% מרוכשי 'עץ השקד' בנווה שמיר – חרדים"

  1. קצת קשה לומר על בלוך שהיא לא הולכת עם הראש בקיר, (לפחות בכל מה שקשור ליחסיה עם האוכלוסיה החרדית שהיא כ"כ טרחה לשכנע שהיא באה רק להיטיב עמם…) וזאת מניסיון של שנה בתור תושב העיר. מה שכן, נקוה מאד שלאחר הניסיון המר בשטח שיש לתושביה החרדים של בית שמש, בבחירות הבאות לא ידפקו שוב ת'ראש בקיר, ויעיפו את בלוך עם כל חבריה ועוזריה, החילוניים, הדתיים, והחרדים, חזרה לכוכים מהם צצו, והפעם – לתמיד!

  2. חרדים אמיתיים ויראי שמיים גרים רק במקום שבו כלום יראי שמיים, שלא יכשלו רחמנא ליצלן

  3. רק בגלל שאנו רוצים לגור עם שומרי תורה מצוות קלה כבחמורה אנו נגור בדירתנו ב'נווה התורה' – רמה ה'!

    אנו כבר רכשנו דירה, בפרויקט אחר בשכונה ושם היו הרבה יותר מ80% חרדים. מתוך 44 זוגות רוכשים היו 2 חילונים.
    גם ב'קבוצת הזוכים' שמאגדת את כל מאות הזוכים החרדים בשכונה מצביעים על כ90% חרדים בכל השכונה!!
    כך שהמצב עוד הרבה יותר טוב ממה שמצטייר כאן בכתבה.

  4. הזהרו ואל תיפלו בפח של בנות היענה או אינטרסנטיים למיניהם שטוענים לכם על 80 אחוז חרדים כרגע <14 11 22< המצב ממש לא ככה אולי 30 אחוז

כתיבת תגובה