בכ-2.2 מיליארד שקלים: עסקת ענק לטראלייט

עסקת ענק לטראלייט: תמכור חשמל לדליה אנרגיה בכ-2.2 מיליארד שקל | לפי ההסכם, שנחתם לתקופה של 23 שנה, החשמל שתספק טראלייט יגיע מפרויקט הדגל תענך 2, שצפוי להתחיל בהפעלה מסחרית החל מהמחצית הראשונה של 2025, בהספק מותקן (DC) של כ-108 מגה-וואט, משולב מתקן אגירה בהספק של 433 מגה-וואט שעה

רני ליפשיץ | צילום: חן וגשל, באדיבות טראלייט

חברת האנרגיה המתחדשת טראלייט מדווחת היום על הסכם למכירת חשמל לחברת דליה אנרגיה, שפועלת כמספק חשמל, בהיקף מוערך מצטבר של כ-2.2-2.3 מיליארד שקל, לתקופה של 23 שנה. במסגרת ההסכם, טראלייט תמכור את מלוא החשמל המיוצר במסגרת פרויקט תענך 2 שצפוי להתחיל בהפעלה מסחרית החל מהמחצית הראשונה של 2025, בהספק מותקן (DC) של כ-108 מגה-וואט, משולב מתקן אגירה בהספק של 433 מגה-וואט שעה.

בחודש אוגוסט השנה עדכנה טראלייט כי חתמה עם בנק מזרחי טפחות על מזכר הבנות, הכפוף לחתימה על הסכם מחייב, להעמדת מסגרות אשראי בהיקף של עד 880 מיליון שקל, לטובת מימון הקמת פרויקט 'התענך 2' הממוקם בחבל התענך שבדרום עמק יזרעאל. פרויקט "התענך" על שני חלקיו צפוי לפעול בהספק מותקן של 250 מגה, המהווים כ-5.2% מהיקף האנרגיה הירוקה במדינת ישראל ו-1.2% מסך ההספק של משק החשמל. היקפו הכספי הכולל מוערך בכ-1 מיליארד שקל. הפרויקט, שאותו יוזמת ומקדמת טראלייט יחד עם החברה הכלכלית של תנועת המושבים, נחשב לפרויקט תשתית לאומית אשר צפוי לספק את צרכי החשמל של כרבע מיליון ישראלים בכ-63 אלף בתים, יסייע משמעותית לעמידה של ישראל ביעדי האנרגיה הירוקה וכן ייתן רוח גבית לכלכלת האזור.

לטראלייט צבר פרויקטים בשלבי פיתוח שונים בהיקף של מעל 1.5 ג'יגה-וואט ו-2.4 ג'יגה-וואט שעה אגירה. בחודש שעבר עדכנה החברה על חתימת מזכרי הבנה אסטרטגיים עם בנק לאומי ומגדל בקשר עם הרחבת פעילותה בתחום דו-השימוש באמצעות חברת הבת TST. מזכר ההבנות עם לאומי, הכפוף לחתימה על הסכם מחייב, הינו לקבלת אשראי של עד 510 מיליון שקל למימון פרויקטים במתכונת של דו-שימוש בהיקף של 164 מגה וואט. טראלייט גם עדכנה בחודש שעבר כי התקשרה עם בנק לאומי בהסכם מימון של עד 510 מיליון ש"ח לטובת פרויקטים סולאריים בהיקף של 124 מגה וואט (DC), על גבי גגות ומאגרי מים ברחבי הארץ, שחלקם הגדול כבר מחובר לרשת החשמל.

חברת טראלייט, פועלת בתחום פיתוח וייזום פרויקטי אנרגיה סולארית בארץ ובעולם. לטראלייט שותפות בלעדית עם תנועת המושבים, המאגדת 254 מושבים ברחבי הארץ. בנוסף, החברה השקיעה במספר חברות טכנולוגיה בתחומי האנרגיה הירוקה ותהליכי הייעול אנרגטי. לחברה צבר פרויקטים סולאריים, בשלבי פיתוח שונים, בהיקף של מעל 1.5 ג'יגה-וואט ו-2.4 ג'יגה-וואט שעה אגירה. מנכ"ל החברה הוא רני ליפשיץ ויו"ר החברה הוא יונל כהן.

רני ליפשיץ, מנכ"ל טראלייט: "ההסכם למכירת החשמל לדליה מפרויקט תענך 2 מהווה ציון דרך משמעותי מאוד עבור טראלייט והופך את החברה, הלכה למעשה, לשחקן מוביל ומרכזי בתחום ייצור ואספקת חשמל ירוק בישראל. פרויקט התענך, על שני חלקיו, הינו פרויקט אסטרטגי בהיקף אדיר של 250 מגה וואט שיספק חשמל לכ-60 אלף בתים בישראל. בסך הכל, אנו נמצאים כיום בהקמה ולקראת הקמה של פרויקטים סולאריים ומתקני אגירה בהיקף משמעותי של כ-1000 מגה וואט ו-1900 מגה וואט שעה בהתאמה, שצפויים להתחבר לרשת בהדרגה במהלך שלוש השנים הקרובות".

כתיבת תגובה