בלאק פריידי: כך תשוו מחירים בלי לצאת פראיירים

קונים ב'בלאק פריידי' בלי הכרה? אם אתם בעלי עסקים – כדאי עוד יותר שתשוו מחירים לפני שאתם משלמים על עוד הזמנה – שתתברר בסוף כלא יעילה דיה | ומה קורה כשהחבילות שהזמנו בחגיגת השופינג של נובמבר עושות את דרכן אלינו? חברת אבטחת המידע ESET מתריעה מפני הודעות ההתחזות לדואר ישראל וניסיונות לגניבת פרטי אשראי

בלאק פריידי | publicdomainpictures

נובמבר, חודש השופינג הגדול, הוא חודש בו כמות הרכישות שלנו ברשת גדלה באופן משמעותי. ומחר יום שישי (שמתחיל בפועל מחצות הלילה) הוא ה'בלאק פריידי'- יום השישי האחרון של נובמבר.

יש אומרים שזו דרך שהמציא מי שהמציא רגע לפני הסיילים של סוף השנה וספירות המלאי, כדי להיפטר ממלאים רבים שישבו במחסנים. אגב, יש מקומות, אתרים ועסקים, שנחשבים מהדרין מן המהדרין, המקדימים כבר לצהריי היום (ה) את המבצעים של בלאק פריידי.

אלא שעם העלייה בכמות הרכישות, מגיעה עם עלייה בניסיונות ההונאה.

דרך פשוטה שלצערנו מפילה עדיין לא מעט אנשים בפח, היא לשלוח להם הודעה שמבשרת על הגעת החבילה שהזמינו (כי מי לא הזמן חבילה החודש?) וכי הם צריכים לשלם מכס לשחרורה.

לא מדובר בהונאה חדשה, בעבר דיווחנו על SMS פופולרי שמבשר על הגעת חבילה ובקשה לביצוע תשלום עלויות משלוח, ובחודשיים אחר כך דיווחנו על מייל שטוען כי צריך להפעיל את הכרטיס הנטען ולהזין אמצעי תשלום.

בחודש יולי האחרון, דיווחה גם משטרת ישראל על ניסיונות התחזות נוספים לדואר ישראל ואף ביקשה מהציבור להגיש תלונה מקוונת עם כל הפרטים.

כך עובדת ההונאה

התוקפים שולחים בתפוצה רחבה הודעה אשר מבשרת על הגעת חבילה מחו"ל. באמצעות הקישור שהם מצרפים, מתבקשים הנמענים לאשר את עלויות המשלוח.

ההודעה הזדונית: אשרו תשלום עלויות משלוח ושליחת החבילה

כפי שניתן לראות, בהודעה מוצג מספר מעקב דומה למספרים אשר מקבלים באמת מהדואר כאשר חבילה מגיעה.

נמענים שהקליקו על הקישור, הגיעו לעמוד נחיתה בו התבקשו להזין נתונים רבים ובהם: טלפון, תעודת זהות, מייל, סיסמה, שם, מספר כרטיס אשראי, תוקף ושלוש ספרות בגב הכרטיס.

הנתונים שממלאים הקורבנות ומעבירים באופן ישיר לתוקף.

"בעבר נשאלנו בעמוד הפייסבוק כיצד ההאקרים ידעו, שהנמען שקיבל את ההודעה באמת מחכה לחבילה. התשובה לכך היא שכדי להצליח בהונאות שלהם, הם מכוונים למכנה משותף רחב, הציבור הישראלי ידוע כמזמין כבד של חבילות מחו"ל, כך שזה עוזר להונאה שלהם להיראות אמיתית יותר", אומרים בחברת ESET.

דעו והתגוננו

בחברת אבטחת המידע ESET ישראל מציעים כמה טיפים למניעת נפילה בפח:

  1. גלו מודעות, ההאקרים לא נחים, וחשוב שכולנו נכיר ונדע שאכן אנחנו על הכוונת בעיקר כשאנחנו נמצאים בשיא עונת הקניות ברשת.
  2. שימו לב לא להזין פרטי אשראי, במיוחד כאשר הבקשה הגיעה אליכם, ולא פועל יוצא של פעולה שאתם בעצמכם יזמתם.
  3. בדקו האם מספר החבילה שקיבלתם בהודעה, תואם את מספר החבילה שהזמנתם
  4. נסו להבין האם באמת ביצעתם הזמנה שעשויה לדרוש מכם תשלום שילוח או מכס. ואפילו יותר מזה, האם אתם אמורים לקבל את החבילה שלכם באמצעות דואר ישראל או ספק משלוחים אחר?

ומה קורה אם כבר הזנתם את הפרטים שלכם?

בדקו את חיובי האשראי ובמידת הצורך צרו קשר עם חברת האשראי. במידה ואכן ישנם חיובים שלא אתם ביצעתם, יתכן כי תתבקשו לבטל את כרטיס האשראי.

אגב, טיפ נוסף שיוכל לעזור בעיקר במקרה שמשהו קורה, הוא כרטיס אשראי ייעודי לקניות ברשת. כזה שבמידה ותצטרכו לבטלו, לא תשפיעו על החיובים השוטפים הנוספים שלכם.

צרכנות נבונה לעסקים

איך תבצעו רכישות לעסק באופן משתלם?

חגיגות הקניות של חודש נובמבר רוויות פיתויים. בדיוק כמו לקוחות קצה, נשים גברים וילדים אשר רוכשים מתוך דחף קניה כך גם לעיתים קרובות עסקים מתבלבלים ומבצעים רכישות שעלולות להיות מיותרות, יקרות ושאין בהן צורך. לקראת אירועי הבלאק פריידי וסייבר מאנדי בהם אתרי רשת רבים וחנויות יציעו הנחות משמעותיות על מוצרים, טכנולוגיה, ושירותים.

ריכזנו עבורכם 5 טיפים חשובים לצרכנות נבונה בעסקים בעת הזו:

צרו רשימה לפי סדר תעדוף – כתבו מה אתם צריכים ברמת מוצרים, מחושב, שירותים ודרגו מהבהול ביותר עד הכי פחות נחוץ לעסק שלכם. חודש נובמבר רווי מבצעים, אך כשתתנהלו לפי "רשימת סופר" לא "תלכו לאיבוד" במבול המבצעים ותבצעו את הרכישות מתוך מחשבה ולא בחופזה. נסו לזקק ולהבין במה העובדים ישתמשו, האם העסק עתיד לגדול וכיוצ"ב. רצוי להכין את הרשימה ולהיערך לפני חודש המבצעים, צרפו ליד כל פריט או שירות אותו תרצו לרכוש את המחיר לפני ההנחה, כך תדעו אם ההנחה משמעותית וכדאית.

המחיר לא תמיד קובע – הנטייה המוכרת של כולנו לרכוש את המוצר עם המחיר הזול ביותר או היקר ביותר (כדי לא "לצאת קמצנים"/ להיתפש כ- "איכותיים" היא הנטייה ההרסנית ביותר לעסק. בעולם העסקים, בשונה מעולם הצרכנות הפרטית, הוצאת כסף משמעותה השקעה. בעל עסק מוציא כסף על מוצר או שירות מסוים במטרה לקבל עבורו ערך (שיתורגם לעשיית כסף) או כל הכנסה בצורה ישירה – בשווי גבוה יותר מעלות הרכישה. כאשר בוחנים מחיר וכדאיותו, השאלה היחידה שצריכה לעלות היא: האם רכישת המוצר בסכום הנקוב תעניק לנו ערך השווה או העולה על הסכום שהוצאנו?

בדקו אינדקסים והשוו מחירים – כשאתם מנהלים חברה בדומה לחיים האישיים, השוו מחירים לפני רכישה. למשל: לפני רכישת מקרר או רכב לבית הייתם מחפשים באתרי השוואת מחירים, כך גם באותו אופן כדאי לפעול לפני רכישה לעסק. אתר צ'ק בוקס, למשל, מאפשר שימוש במנגנון השוואת מחירים חכם לעסקים, בו תוכלו להשוות מחירים למכלול השירותים הטכנולוגים לעסק החל ממרכזיות וטלפוני IP, דרך אינטרנט, חברות אשראי, מערכות דיוור ועוד. למשל בקטגוריית מרכזיה בענן חברת אומניטלקום, המפתחת פתרונות תקשורת, קול סנטר ומרכזיות בענן לעסקים, מובילה אצלנו באתר תחת הקטגוריה של מרכזיות בענן. ניתן לראות שהצעת הערך של חברת אומניטלקום לקראת הבלאק פריידי הינה המשתלמת ביותר ועם שווי ההטבה הגבוה ביותר.

שלמו השנה ותיהנו מהמוצר בשנה הבאה – ארגונים רבים עובדים בשיטה של תקצוב שנתי. במקרה כזה רכישות שתבצעו במבצעי בלאק פריידי או סייבר מאנדי ישולמו השנה ותיהנו מהם במהלך השנה הבאה. אחד הדברים שכדאי לרכוש מראש הינו שירותי טלפוניה ותקשורת לעסק, ובכך לאפשר מראש רכישת ציוד הטלפוניה, וכן עלות ההקמה, וזאת לטובת שימוש מתמשך בשנה הבאה.

5. חוות דעת מקצועיות ואמיתיות – חוות דעת מקצועיות וחווית התנסות תופסות מקום רב כהמלצה לפני רכישה. כאשר מחפשים המלצות לצורך רכישת מוצר השאלה העיקרית שיש לשאול היא – האם חוות הדעת שאני קורא היא אמיתית ואותנטית ועד כמה כדאי לי להסתמך עליה. כדאי לשאול את עצמינו שאלות כגון: האם ההמלצה נכתבה על ידי לקוח במצב קיצוני, מרוצה או זועם? כמו כן, קיימת נטייה להסיק שכמות גדולה יותר של ביקורות מעידה על מוצר טוב יותר. אך חשוב לזכור שמספר התגובות קשור בכמות החשיפה שהמוצר זכה לה והפופולאריות שלו. לכן אין לקשור בין כמות התגובות לאיכות המוצר.

אייל לבנה מנכ"ל צ'ק ביקס | צילום: פרטי

לדברי אייל ליבנה מנכ"ל אתר 'צ'ק בוקס השוואת מחירים', "היום בעלי עסקים קטנים וגדולים מבינים את הערך של רכישה מושכלת, ומכך התעורר הצורך בהקמת אתר השוואת מחירים לתחום העסקי. נאספו חוות דעת אמיתיות מעסקים על נותני השירות והאתר מתעדכן במחירים ומבצעים רלוונטיים מדי יום. בנוסף, אנו מספקים לגולשים שלנו ערך מוסף דרך מדריכי קניה המסייעים למציאת השירות או המוצר המתאימים ביותר לעסק ובמחיר המשתלם ביותר – וכל זה ללא עלות".

לסיכום, מומלץ ואף רצוי לבצע רכישות בבלאק פריידי, אך חשוב לא להסתנוור ולפעול בשיקול דעת קר והגיון בריא. בדקו, השוו, ולמדו את הצרכים של בית העסק שלכם. קנייה מושכלת תאפשר להם לרכוש מוצרים שימושיים מחד ותאפשר לכם לחסוך מאידך. קנייה נעימה!

כתיבת תגובה