בלעדי ל'ביזנעס': חברות התחבורה פונות לסעד מראש הממשלה

למישהו יש כסף לדלק? בלעדי ל'ביזנעס': חברות התחבורה פונות לסעד מראש הממשלה לאחר שהחשב הכללי לאוצר הקפיא באופן חד צדדי את כלל התשלומים לחברות התח"צ • אי הזרמת הכספים מידית עלולה לגרום לחלק מהחברות להפסיק את שירותיהן כבר ביום שישי הקרוב בשל אי מסוגלותן להמשיך ולרכוש דלק

נהגי החברות הפרטיות בהיערכות ליציאה לשיירה הבוקר | צילום: באדיבות פורום תח"צ

מנהל פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטית, יער אמיר, שלח אתמול מכתב לראש הממשלה ובו הוא מבקש את התערבותו המידית בפתרון משבר עצירת תשלומי הסובסידיות.

במקביל, הבוקר יצאו שתי שיירות מחאה, בנות 50 אוטובוסים של כלל החברות הפרטיות, אחת לקרית הממשלה בירושלים והשניה למרכז תל אביב. השיירות גרמו לפקקי תנועה לאורך נסיעתם, כאקט הפגנתי נגד משרד האוצר והחלטת הקפאת העברת הכספים.

בפתח מכתבו מסביר אמיר את הרקע לדברים: "בחמישי האחרון 19.12.12, בהוראת החשב הכללי, הוקפאו כלל התשלומים לחברות המפעילות שרותי תחבורה ציבורית. זאת בניגוד ותוך הפרה בוטה ויסודית של ההסכמים בין חברות התח"צ לבין הממשלה. כתוצאה מכך, חברות התח"צ אינן יכולות לעמוד בתשלום לספקיהן, ובכלל זאת לחברות הדלק, ולא יוכלו לעמוד בתשלום שכר לעובדיהן ולגורמים המממנים. יצוין כי חלק מהחברות כבר קיבלו מכתבי התראה מספקי הדלק על עצירת אספקת הדלק תוך ימים ספורים".

אמיר כותב ומזהיר כי "עצירת התשלומים, באופן חד צדדי וללא התראה מוקדמת, הינה מעשה שלא יעשה, שהתוצאות שלו עלולות להיות הרות אסון ואף בלתי הפיכות עבור החברות, מי במוקדם ובאופן מידי ומי במאוחר יותר.

"בהיעדר הזרמה מידית של התקבולים המגיעים להן, חלק מהחברות כבר הודיעו כי יאלצו להפסיק מתן שירותי תחבורה ציבורית באופן מידי, כבר ביום שישי הקרוב ובתחילת השבוע הבא, וכל זאת כאשר חג החנוכה עומד בפתח".

נזכיר כי כפי שפרסמנו כאן, בסוף חודש אוקטובר מחו חברות התחבורה, על קיצוץ 20% בתשלומי הסובסידיות להפעלת התחבורה הציבורית. את המחאה הוביל הגוף ששלח את המכתב הנוכחי – פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות, המאגד תחתיו כעשר חברות: אפיקים, קווים, מטרופולין, סופרבוס, נתיב אקספרס, אגד תעבורה, דן בדרום, דן בצפון ודן באר שבע.

בזמנו, הפורום אף איים להשבית כליל ב-3 בנובמבר את תנועת האוטובוסים בכל רחבי הארץ. זאת כאשר התברר, כי בעקבות מחלוקות בין אגף התקציבים, ועדת הכספים של הכנסת והחשב הכללי, לא היה בטוח שבחודש נובמבר יועבר אפילו תשלום חלקי. משרד התחבורה תמך במחאה ובחברות והמשבר הסתיים, כאשר ועדת הכספים אישרה תוספת תקציבית של 320 מיליוני שקלים, לנושא סבסוד התח"צ.

כעת נראה כי הנסיעות בחג החנוכה שיחל ביום ראשון נמצאים בסכנה. פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות מאגד תחתיו את מרבית חברות התחבורה שנותנות שירות ביישובי המגזר החרדי. אם לא ימצא פתרון לסוגיה כלל לא בטוח שנוכל לנסוע לביקורי משפחות, לערבי לביבות או להדלקות בחצרות האדמו"רים והרבנים בחנוכה השתא.

את מכתבו לראש הממשלה מסיים אמיר בבקשת התערבות מידית. "לצערנו, כל פניותינו לשר האוצר, למנכ"ל משרדו ולחשב הכללי נותרו ללא כל מענה וללא פתרון, ונראה כי רק התערבותך המידית עשויה למנוע את הקטסטרופה התחבורתית העומדת בפתח, ואת הפגיעה בציבור הנוסעים. לפיכך, לא נותר לנו אלא לבקש את התערבותך המידית על מנת למנוע משבר זה ואת הפגיעה בציבור".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: ""על שולחן ועדת הכספים מונחות פניות תקציביות בהיקף של מיליארדי שקלים, עבור פעולות שונות וחיוניות של הממשלה. דיון הוועדה שנקבע במטרה לדון בפניות בוטל, וכרגע לא פורסם בלוז הוועדה מתי, אם בכלל, היא צפויה להתכנס ולדון בהן".

כתיבת תגובה