במה כדאי לעבוד, כדי להכניס מעל 20 אלף שקלים בחודש?

פורסם דו”ח שוק התעסוקה של משרד העבודה והרווחה • למרות עליה בממוצע השכר, הכנסות העובדים באוכלוסיות החלשות נמוכות מאוד • נשים פותחות יותר עסקים עצמאיים • גמישות בתנאי העבודה, תועיל לתפוקת העובדים • וגם: באלו מקצועות כדאי לבחור?

חייט - עבודה למבוגרים | צילום אילוסטרציה: עבד עבד, פלאש 90

דוח שוק העבודה בישראל שמפרסם היום משרד העבודה והרווחה, מתכתב באופן מושלם עם כלכלת ישראל הצומחת והשקל המתחזק. מהדוח עולה כי שיעור האבטלה בישראל עומד על כ-4%. על פי משרד העבודה, שיעור זה כולל קבוצה קטנה באוכלוסייה שאינה יכולה להתפרנס, לצד ‘אבטלה חיכוכית בריאה’ שמקורה בכך שאנשים מחליפים מקומות עבודה.

למרות הנתונים המצוינים, במשרד העבודה לא מרוצים. הדוח מלין כי שיעור התעסוקה של נשים ערביות עומד על 38.2% ושל גברים חרדים על 50.2% בלבד, כאשר היעד של המדינה לשנת 2020 עומד על 63% תעסוקה לגברים חרדים, ואילו לגבי הנשים הערביות עמד היעד על 41%. השאלה היא, האם נלקחו בחשבון החסמים והפערים התרבותיים והמקצועיים, בעת קביעת היעדים הגבוהים כל כך.

250

עד שנת 2030 רוצה או מקווה המדינה, להביא את אוכלוסיית הגברים החרדים לשיעור תעסוקה של 65% ואילו את הנשים הערבית ל-53%. הרצון נובע ממבט במספרי הילדים בגילאי 0-14 כאשר 19% מהם חרדים ו-25% הם ערבים, כלומר: כ-44% משוק העבודה העתידי, מורכב מאוכלוסיות שכיום אחוז ההשתתפות העבודה שלהם נמוכה. השאלה עד כמה מוכנה המדינה ללכת לקראת אוכלוסיות אלו ולהסיר חסמים, ללא ניסיונות עקרים לשנות את תרבותם.

יחיאל אמויאל מנכ”ל ‘מרכז כיוון’ – מרכז הכוון תעסוקתי לחרדים בירושלים, אומר ל’ביזנעס’: “דו”ח התעסוקה של משרד העבודה והרווחה שסוקר את המקצועות שנמצאים בצמיחה או בירידה, מציב את אבני הדרך שעל פיהן אנו פועלים בשנים האחרונות, במטרה להרחיב את השתלבות הציבור החרדי בשוק התעסוקה. כדי לאפשר לגברים ונשים בני הציבור החרדי להשתחרר מהתלות במקצועות מסורתיים כמו מקצועות החינוך ומקצועות אדמיניסטרטיביים שמציגים ירידה בביקושים, יש צורך להרחיב ככל האפשר את מגוון אפשרויות התעסוקה, כולל מקצועות שטרם הגיעו לציבור החרדי, וגם מקצועות העתיד.

פתיחת שערי תעשיית ההייטק, והתמקדות בהכשרת עובדים איכותיים מהמגזר החרדי לכל תפקידי הפיתוח והניהול בהייטק, תייצר רווח לשני הצדדים. למועסקים חרדים שייהנו ממקצוע איכותי ומשתלם, והתעשייה תרוויח עובדים מסורים, מקצועיים ואיכותיים”.

בדו”ח נבחנו מגמות העבודה בטווח של חמש שנים 2012-2016 וממנו עולה כי נרשמה ירידה של יותר מ–10% במספר המועסקים בתפקידי פקידות, קלדנות ותדלוק, המשתכרים בין 4,750 ש”ח בתדלוק ועד 6,200 לפקידים, ואילו בקרב מפתחי התוכנה נרשמה עלייה של כ-40% במספר המועסקים, עם שכר ממוצע של 28,443 שקלים בחודש.

מקצועות צעירים ומקצועות מבוגרים

עלו בחדות באותן חמש שנים, המקצועות: הנדסת חשמל עם עלייה של 48% במספר המועסקים בשכר ממוצע של  23,392 שקלים בחודש, וייעוץ בתחום השיווק והפרסום עם עלייה של 45% במספר המועסקים בשכר ממוצע של 14,669 שקלים.

הדוח בחן באופן כללי ופרטני, את נתוני הגיל בקרב המקצועות, נתון המהווה אינדיקציה להתחזקות או היחלשות המקצוע, כך למשל בקרב חייטים, 66% עברו את גיל 45; 76% מהחרטים העובדים על מכונות קונבנציונליות, עברו את גיל 45; 72% מהמטפלים הסיעודיים בבתים פרטיים, עברו את גיל 45; 69% ממורי הנהיגה עברו את גיל 45 ו-64% מקרב נהגי אוטובוסים היו מבוגרים לעומת 61% בעבר.

לעומת זאת, מקצועות כמו העיצוב, הדיגיטל והריפוי בעיסוק, עברו הצערה משמעותית באותן שנים. כן עולה שככל שמדובר בעבודה מכנית יותר, מה שכונה בעבר ‘עבודת כפיים’, היא נוטה להיעלם עם התפתחות האוטומציה, הדיגיטל והבינה המלאכותית, אך כל המקצועות הקשורים להתפתחויות אלו נוטות להתרחב.

נתון נוסף שהדוח סוקר, הוא תחום העובדים העצמאיים והפרילנסרים. המגמה בעולם הולכת ומתרחבת ובמדינות רבות בעולם, המספרים גורמים למנהיגי הכלכלה להתוות מדיניות הולמת לשוק העצמאי, הנגזר מעולם דיגיטלי מתפתח, טכנולוגיית ענן ועבודה שאינה תלויה במיקום (זאת גם הסיבה להתרחבות עולמית במספר חללי העבודה המשותפים).

מדרג שכר תלול

בישראל העלייה יותר מינורית, כאשר בשני העשורים האחרונים חלה עלייה של כאחוז וחצי בסך הכול בשיעור העצמאים. מעניין לדעת שמאחורי נתון זה עומד גידול של כמעט פי שניים בקרב נשים עצמאיות, לעומת קיפאון עד ירידה בקרב הגברים.

השכר הממוצע במשק לשכירים בקרב בני הגילאים 25–64, עמד על 11,500 שקלים בשנת 2017. נתון זה הוא סטטיסטי מאוד ונובע ממדרג שכר בו ממוצע השכר הגבוה ביותר הוא של גברים יהודים לא חרדים 15,300 שקלים, כאשר המדרגה הבאה שייכת לנשים לא חרדיות, גברים חרדים, נשים חרדיות ונשים ערביות עם ממוצע שכר של 5,700 שקלים בחודש בלבד.

שכרם של הגברים הערבים מאופיין גם הוא בשכר הנמוך מהממוצע במשק וכ–45% מהעובדים בענף הבינוי, מגיעים מהחברה הערבית, בעוד שיעור העובדים הערבים מכלל העובדים במשק הוא כ–14% בלבד.

אם החרדים מחפשים יעד חדש לכיבוש, הרי שהוא נמצא בענף המידע והתקשורת, המכיל חלק נכבד מתעשיית ההיי־טק הישראלית. שימו לב, 92% מהמועסקים בענף זה הם יהודים שאינם חרדים, והשכר בענף כמעט כפול מהשכר הממוצע במשק.

הדוח סוקר גם את העובדים יוצאי אתיופיה והם מהווים 1.4% מהישראלים בגילאי העבודה העיקריים. אולם למרות שקיים רצון חזק בקרב ציבור זה, למקומות עבודה טובים עם שכר גבוה, המחסור בעובדים בעלי השכלה מתאימה, מקבעת את שכרם של יוצאי אתיופיה נמוך, והוא עומד כמעט על מחצית משכרם הממוצע של כלל היהודים שאינם חרדים.

Inner article

הסדרי עבודה גמישים – המפתח להצלחה

נתוני דוח העבודה מקבלים אישוש וחיזוק ממחקר חדש מבית IDC בחסות דל טכנולוגיות ו-VMware, העוקב אחר התקדמות ארגונים בגדלים שונים ברחבי אירופה בתהליך העצמת כוח העבודה, באמצעות טכנולוגיות וחדשנות. המחקר, אשר התבסס על סקר, מראה בין היתר, כי פחות משליש מהארגונים (29%), הצליחו לבסס אסטרטגיה ולקדם תכניות על פי עקרונות עולם העבודה העתידי.

האסטרטגיות שהועילו, הורכבו בין היתר מהתאמת מקום העבודה לעתיד עולם העבודה, התאמה שאינה כרוכה רק בשיפור המיומנויות הדיגיטליות של העובד, אלא גם בשיפור סביבת העבודה עצמה. 46% מהנסקרים, הסכימו כי עיצוב מחדש של שטחי משרדים, כך שיתאימו לעבודה חכמה ומודרנית יותר, הנו חלק אינטגרלי מהשינויים.

אסטרטגיות נוספות הם: הסדרי עבודה גמישים, שדרוגים טכנולוגיים לטובת העובדים כגון, פלטפורמות מבוססות ענן, תוכנות אבטחה ניידות וגישה ניידת לכלים, הן יוזמות חיוניות להגדלת התפוקה של העובדים כדי להבטיח עבודה יעילה.

השקעת משאבים ייעודיים לאימוץ עקרונות עולם העבודה החדש, מעלים גם הם את החברה על המסלול הנכון. בנוסף הראה המחקר כי טכנולוגיות חכמות הופכות משימות לאוטומטיות ומאפשרות לעובדים למקסם את הפוטנציאל שלהם.

החברות הבינו זאת, כאשר יותר ממחציתן שילבו עוזרים דיגיטליים חכמים. כמעט רבע מהן משתמשות או מתכננות להשתמש בטכנולוגית AI (בינה מלאכותית) לפונקציות בק-אופיס. בעוד שטכנולוגיות אלה עשויות להצריך הכשרה מחדש לעובדים, הן יכולות להתבצע על ידי כלים מקוונים באמצעות מדיומים שונים (ניידים, וידאו וכו’), או באמצעות אינטראקציה בין עמיתים.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "במה כדאי לעבוד, כדי להכניס מעל 20 אלף שקלים בחודש?"

  1. עכשיו אשאל אותכם קהל הצופים מי באמת קורא את כל הכתבה מהתחלה עד הסוף גארר

  2. קראתי את כל הכתבה מהתחלה עד הסוף, אם זה לא תחום שמעניין אותך אל תקרא, אבל יש כאלה שזה מאוד מעניין אותם.
    אין למה לזלזל סתם.
    תודה רבה לכותב.

כתיבת תגובה