בני ברק: יזמי תמ”א 38 ייאלצו להפריש שטחי ציבור

הצלחה חלקית לעיריית בני ברק בדיוני הוועדה המחוזית: העירייה תמשיך להתנות מיזמי תמ”א 38 בהפרשת שטחי ציבור • עם זאת, היא לא תוכל עוד להטיל את עלויות הקמתם על כתפי היזמים

תמ"א 38 | צילום אילוסטרציה: דוד כהן, פלאש 90

נבלם ניסיון למנוע מעיריית בני ברק לדרוש מיזמי נדל”ן הפרשת שטחי ציבור בפרויקטים של תמ”א 38. אך עם זאת, העירייה תיאלץ להפסיק להטיל את עלויות ההקמה של שטחי ציבור אלה על כתפי היזם.

בהוראות תכנית תמ”א 38 שפרסמה עיריית ב”ב, הוסיפה הוועדה המקומית דרישה ליזמים, להקצות חלק מתוספות השטח הנבנות, לטובת שטחי ציבור, כגני ילדים, מרפאות, ספריות וכדו’ ואף לשאת בעלות הקמתם – על חשבון היזמים.

הרציונל שבבסיס הדרישה, מאחר וצפיפות השטח והמחסור בשטחי ציבור, גבוהים בעיר גם כך, כאשר יתווספו תושבים לסביבה, בזכות תוספות הבניה, יש להקציב עבורם שטחי ציבור, ולא ניתן להפיל מעמסה זו על העיריה לבדה. הדברים אמורים בעיקר כלפי גני ילדים שהתושבים יזדקקו להם סמוך לבית, ותשתיות נוספות חיוניות שיידרשו במסגרת תוספת הדיירים.

בוועדה המחוזית ת”א, הוחלט במענה להתנגדות שהגישה התאחדות הקבלנים בוני הארץ, כי מותר לעירייה לדרוש מהיזמים את הקצאת השטחים לצרכי ציבור. אולם במקביל, הסתייגותה של הוועדה הייתה, בעיקרה, נגד הדרישה להשית על היזמים גם את עלויות בניית השטחים הציבוריים וקבעה שיש להסיר דרישה זו.

טענות ההתנגדות שגרסו שמטרת פרויקט התמ”א היא רק לחזק את המבנים ולמנוע אסונות בעת רעידות אדמה, ואסור לרשות המקומית לנצלה למטרות אחרות, נדחו על ידי הוועדה, שכאמור מתירה את הדרישה, כשלדבריה, בלעדיה, לא ניתן יהיה לממש כלל את הפרויקטים בהיעדר מענה תשתיתי לשטחי ציבור נוספים לאוכלוסייה שתגדל לאחר יישום התכנית.

מהתאחדות הקבלנים פורסמה הודעה, כי “ועדת המשנה להתנגדויות שנערכה בשבוע שעבר במשרדי הוועדה המחוזית תל אביב פרסמה החלטתה הבולמת את תכנית עיריית בני ברק לחייב יזמי תמ”א 38 להעביר לרשותה שטחי ציבור”.

Inner article

 

ורד צרפתי-זבולון, סגנית נשיא התאחדות בוני הארץ התייחסה להחלטת הועדה המחוזית וציינה כי “תמ”א 38 היא תוכנית מצילת חיים שמטרתה היא חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה והגנה לדיירים כנגד מתקפות טילים. זה לא ייתכן שרשויות מקומיות יפעלו בניגוד לתוכנית מתאר ארצית וינצלו אותה למטרות אחרות. אני מברכת על החלטת הועדה המחוזית שהורתה על שינוי התכנית בבני ברק, וכולי תקווה כי המקרה הנוכחי יהיה דוגמא לרשויות אחרות שיבקשו לסטות ממטרתה המקורית של תמ”א 38”.

אולם מעיריית בני ברק נמסר בתגובה, כי “בשונה מהפרשנות שניתנה להחלטה על ידי גורמים בעלי עניין, הרי שמההחלטה דווקא עולה כי הועדה המחוזית בהחלט מצדדת בעמדתה של עיריית בני ברק כי יש לספק מענה למחסור החמור בשטחי ציבור לרווחת תושבי העיר.

“הועדה המחוזית הכירה בכך שתוספת של זכויות בניה ויחידות דיור מכח תמ”א 38 תחריף את המצוקה הקיימת ואף קבעה כי הפרשה של שטח כאמור לטובת כלל הציבור מפרויקטים שייהנו מתוספת  זכויות הינה ראויה ואף לא תפגע בכדאיות הכלכלית של אותם פרויקטים, בבחינת זה נהנה וזה לא חסר.

“אמנם, הועדה הציעה מספר תיקונים באופן בו תיושם התכנית בפועל, אולם ככלל אין מדובר בשינויים מהותיים ובפרט חשוב שהעיקרון בו תוספת זכויות משמעותית כרוכה בהפרשת שטח לטובת הציבור, נשמר ויוסיף להיות מיושם על ידי העירייה לרווחת התושבים”.

תגובה אחת ל: "בני ברק: יזמי תמ”א 38 ייאלצו להפריש שטחי ציבור"

כתיבת תגובה