בנק ישראל בוחן: הקלות על הציבור בנטל האשראי והעמלות

בנק ישראל והפיקוח על הבנקים נפגשו עם מנכ"לי הבנקים בדרישה להקל מעל הציבור את נטל העמלות והאשראי | בקרוב תפורסמנה הנחיות מפורטות בנושא לתקשורת | והאם גם הריבית במשק בדרכה לרדת? בימים הקרובים נדע

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל | צילום: פלאש 90

הבוקר התקיים בבנק ישראל דיון בראשות הנגיד והמפקח בהשתתפות מנכ"לי הבנקים. הדיון עסק בפעולות רוחביות לסיוע לאוכלוסייה שנפגעה כתוצאה ממצב הלוחמה ובדגש על תושבי העוטף והדרום וכוחות הביטחון שגויסו ללחימה, זאת בנוסף לצעדים הפרטניים המגוונים שביצעו עד כה במערכת הבנקאית.

מתחילת הלחימה התווה נגיד בנק ישראל מספר עקרונות לפעילות המערכת הבנקאית במהלך האירוע, תוך דגש על הצורך לגלות רגישות יתירה ומתן מענה ללקוחות מתקשים, ובמיקוד על אלו המתגוררים בעוטף, משפחות הנפגעים ומערך הלחימה והמפקח על הבנקים פרסם מכתב הנחיות מפורט למערכת הבנקאית עם הדגשים הללו והנחיות נוספות.

במסגרת זו הפיקוח על הבנקים פועל בימים האחרונים כדי לגבש מתווה רוחבי להקלה על נטל האשראי והעמלות לציבור כולו ולאוכלוסיות אלו בפרט. פרטי המתווה יפורסמו באופן מסודר לתקשורת ולציבור בקרוב.

אשר לריבית בנק ישראל, בימים אלו גוברות ההערכות במשק כי הנגיד אכן יכריז על הורדת הריבית, אך ככל הנראה לא יקדים את מועד ההכרזה הצפוי לקראת הרבע האחרון של החודש.

נציין, כי הבנקים הקימו מוקדים ייעודיים לסיוע לאוכלוסיית העוטף. המוקדים זמינים לטיפול אישי ומידי בכל פניה של לקוחות האזור. מספרי הטלפון של המוקדים הייעודיים: בנק דיסקונט :076-8057000; הבנק הבינלאומי: 5662* בנק הפועלים – 2499*; בנק וואן זירו: 055-9875596 ; בנק יהב: 02-5009969 ; בנק ירושלים: 076-8095100 ;בנק לאומי : 5946*; בנק מזרחי טפחות: 5080*

על רקע המלחמה בדרום וגיוס המילואים הנרחב, גיבשה המערכת הבנקאית שורה של צעדי סיוע והקלות לציבור ופתרונות המותאמים לתושבי הדרום, לאנשי המילואים וכוחות הביטחון ולכלל תושבי ישראל ופתחה מוקדים ייעודיים לסיוע לאוכלוסיית עוטף עזה. הבנקאים ערוכים לעמוד בקשר עם לקוחות שבגלל המצב הביטחוני נקלעו לקשיים או שזקוקים לסיוע מיוחד, בהיבטים השונים של ניהול החשבון שלהם. 

חבילת צעדי הסיוע שונה מבנק לבנק ועל כן מומלץ ללקוחות לבדוק במוקד הייעודי שהוקם בבנק שלהם במספרים המפורסמים לעיל. בין הצעדים שמציעים הבנקים ניתן למנות את ההטבות הבאות: 

  • אפשרות להקפאה או דחייה של תשלומי הלוואות 
  • הקפאה של תשלומי המשכנתאות 
  • מגוון פתרונות אשראי כולל הגדלת מסגרת האשראי, הלוואות גישור והלוואות בתנאים מועדפים ללקוחות פרטיים ועסקים קטנים 
  • מתן הלוואות ייחודיות לתקופות מגוונות ללא ריבית וללא עמלות, לתושבי העוטף
  • הקלה באפשרות לשבירת פיקדונות קיימים ללקוחות מאזור העוטף 
  • דחייה או פריסה ללא עלות של חיובים בכרטיס האשראי הבנקאי 
  • הקפאה של יזום הליכי גבייה בזמן הנוכחי

במקביל, הבנקים נרתמו למגוון של פעילויות לסיוע ותרומות לתושבי עוטף עזה, חיילים, מילואימניקים ומתנדבים, בהיקף כספי משמעותי וימשיכו לתרום לצרכים שונים, ככל שהמצב הביטחוני הנוכחי יימשך. למרות העובדה שעובדים רבים במערכת הבנקאית מגויסים למילואים, הבנקים עושים מאמץ גדול כדי לתת שירות מיטבי לכל הלקוחות ברחבי הארץ. המערכת נמצאת בקשר רציף ומספקת סיוע לכל הגורמים הממשלתיים שמרכזים את הטיפול במשפחות ובמפונים ומתאימה את הסיוע לדרישות ולצרכים של הגורמים השונים והמשפחות.

מנכ"ל איגוד הבנקים איתן מדמון: ״המערכת הבנקאית משתפת פעולה עם כל המוסדות הממשלתיים שמרכזים את פעילות הסיוע לאוכלוסייה, ערוכה לסייע לתושבים שנפגעו מהמלחמה וגיבשה שורה של פתרונות המותאמים לצרכי הלקוחות״ .

כתיבת תגובה