בנק ישראל ייאלץ להתערב במצב המשק

בניגוד לרוב הפרסומים, ההכנסות ממסים בספטמבר דווקא הפתיעו לחיוב; למרות זאת הגירעון עלה ל-9 אחוזים והוא צפוי להמשיך ולעלות במהירות • ביום שני לפנות בוקר יפורסמו נתוני צמיחה טובים מאוד בסין
• ביום חמישי הקרוב יפורסם מדד המחירים לצרכן – ספטמבר היה חם ומחירי הירקות הטריים זינקו. מנגד, קשיי מדידה בשל הסגר צפויים להוריד את המדד למטה

מפעלי תעשייה, סין | צילום אילוסטרציה: Zhao jian kang שאטרסטוק

ירידה חדה בפעילות בפתיחת הרבעון הרביעי בעקבות הסגר המחודש. אין עדיין אומדנים מהימנים על היקף הפגיעה בפעילות הכלכלית ב-3 השבועות האחרונים. המהירות בה ההגבלות יוסרו תקבע את גודל הנזק.

להערכתנו, על רקע הפגיעה הקשה בפעילות הכלכלה לצד התחזקות השקל והציפיות הנמוכות לאינפלציה, בנק ישראל ינקוט בהרחבה מוניטארית נוספת בישיבה הקרובה (22.10) – יוריד את הריבית באופן סמלי לרמה אפסית ויגדיל את תוכנית רכישת אגרות החוב הממשלתיות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מי אמר ירידה?

הכנסות המדינה ממסים בספטמבר הפתיעו לחיוב כאשר עמדו על 28 מיליארד ₪, כמעט ללא שינוי בהשוואה לספטמבר בשנה שעברה.

הוצאות הממשלה נותרו מרסנות (בהיעדר תקציב), אך ההוצאה הכללית המשיכה לעלות בשל תוכנית החירום לסיוע בעקבות המשבר, לכן הגירעון המשיך לעלות ל-9.1 אחוזים מהתוצר (ב-12 החודשים האחרונים עד ספטמבר). יחד עם זאת, נכון לסוף ספטמבר ביצוע התוכנית  עמד על כ‑57 אחוזים בלבד (לעומת 52% בסוך אוגוסט). כך שבקצב הנוכחי, הממשלה תתקשה לסיים את כל ה-141 מיליארד ₪ השנה.

המדד עלול לסגת

בחמישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן. התחזית שלנו היא שהמדד ירד ב-0.1 אחוז, כאשר עקב ההשבתה של מערכת החינוך חלק מהסעיפים במדד (שעולים בספטמבר) ייזקפו לשינוי במדד הכללי.

בספטמבר הטמפרטורה הממוצעת הייתה באופן חריג יותר גבוהה מזו של חודשי הקיץ (יולי/אוגוסט), כך במרבית האזורים. זה היה ספטמבר הרביעי הכי חם מאז קום המדינה. שינוי קיצוני בטמפרטורה לרוב פוגע בפירות ובירקות המקומיים ותורם זמנית לעלייה במחירים (שיירדו בחודשים העוקבים).

 סין צומחת

בעקבות ההשתלטות המהירה על המגיפה ועלייה בייצור המקומי ובייצוא רואים התאוששות עקבית (למרות שלא אחידה) בכלכלה הסינית. סין היא הראשונה מבין מדינות ה-G20 המפרסמת את נתוני הצמיחה וביום ראשון הקרוב המדינה תראה על האצה בצמיחה ברבעון השלישי בדרך להיות המדינה הגדולה היחידה שלא תרשום התכווצות השנה.

על פי מדדי מנהלי הרכש לספטמבר שהיו רובם טובים מהצפי וחלקן רשמו את הקריאה הגבוהה ביותר מזה כשנתיים. מרבית החברות ממשיכות לדווח על עלייה בביקושים המקומיים בעידוד פתיחת התיירות המקומית ובביקושים ליצוא. יחד עם זאת חברות עדיין ממעטות בגיוס עובדים כל עוד אין חיסון לצד חששות מההתאוששות באירופה ובארה”ב.

עוצמת הכלכלה הסינית באה לידי ביטוי גם בייסוף של היואן (רנמינבי) שהתחזק באופן עקבי בחודשים האחרונים. בעקבות זאת הבנק המרכזי הודיע שהוא מפחית את יחס הרזרבה הנדרש בעסקאות מט”ח עתידיות מ-20 אחוזים ל-אפס. כלומר, מי שירצה גם “להמר” כנגד היואן (אנחנו לא ממליצים) יוכל לעשות זאת בעלות נמוכה יותר.

870/135 ליינר ארטקל

אירועים חשובים השבוע

בארץ

  • ירידה חדה בפעילות בפתיחת הרבעון הרביעי בעקבות הסגר המחודש.
  • בספטמבר ההכנסות ממסים הפתיעו דווקא לחיוב, למרות זאת הגירעון עלה ל-9 אחוזים והוא צפוי להמשיך לעלות במהירות. מנגד, השקל חזר להתחזק.
  • באופן נדיר הטמפרטורה הממוצעת בספטמבר הייתה גבוהה יותר מזו של חודשי הקיץ. הדבר ישפיע על מדד המחירים לצרכן שיתפרסם בחמישי.

בעולם

  • בראשון הקרוב סין תהיה הכלכלה הגדולה הראשונה שתפרסם נתוני צמיחה חזקים לרבעון השלישי בדרך להיות המדינה הגדולה היחידה שרושמת התאוששות עקבית מהמגיפה. החוזקה של הכלכלה באה לידי ביטוי בייסוף היואן, דבר שגרר תגובה של הבנק המרכזי.
  • בשבועיים האחרונים טראמפ הספיק להידבק ולהבריא מנגיף הקורונה ולהתעמת עם יריבו הפוליטי. השבוע בחלק מהמדינות יחלו בהצבעות המוקדמות וטראמפ ומפלגתו עדיין מפגרים בסקרים המוקדמים.
  • דוח התעסוקה לספטמבר היה חלש מהערכות המוקדמות, עדות להתמתנות בקצב ההתאוששות. אך החברות עדיין אופטימיות בשל השיפור בביקושים והצפי לתוכנית סיוע נוספת, למרות שבינתיים המפלגות בקונגרס לא מגיעות לפשרה.

הכותב הוא ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה