בנק ישראל מאשים את רמ”י במחירי הנדל”ן, ברמ”י משיבים אש

דוח היציבות הפיננסית למחצית השניה של 2021 של בנק ישראל מצא, לדבריו, את אחת האשמות המרכזיות בעליית מחירי הדיור: רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) | עליית המחירים החדה במכרזים, גם במקומות שאינם בביקוש גבוה, משפיעה על השוק כולו, טוענים כלכלני הבנק | ואילו ברמ”י טוענים כי הורדת הריבית היא שסחררה את שוק הנדל”ן

בנק ישראל | צילום: אוראל כהן, פלאש 90

“ההסתברות לירידת מחירי הדירות בטווח הקצר נראית כיום נמוכה. האטה בשיווקי הקרקעות על ידי רמ”י בשנת 2020 בעקבות המשבר תשפיע על היצע הדירות החדשות בשנים קרוב, וזאת למרות האצת השיווקים ב-2021”, כך כתבו כלכלני בנק ישראל בדו”ח היציבות הפיננסית החצי שנתי ל-2021 בהתייחס לשוק הדיור. “יתירה מכך”, הוסיפו בבנק ישראל, “לגבי חלק מהקרקעות שרמ”י שיווקה בשנת 2021 קיימים חסמים, ועל חלקן לא ניתן לבנות מיד”.

לצד הצפי המר למי שאין ברשותם עדיין דירה, גם העלייה החדה במחירי מכרזי רמ”י במקומות שאינם אזורי הביקוש היא שהובילה מבחינת הבנק לעליית מחירים כללית. ומשכך, טוענים הכלכלנים, “עליית מחירי הקרקעות עלולה להתבטא בעליית מחירי הדירות בעתיד”.

250/200 סייד בר + קובייה

בין היתר התייחסו בבנק ישראל לעליית המחירים דווקא בעת הקורונה. “מחירי הדירות בישראל עלו במהלך משבר הקורונה בקצב גבוה מזה של עליית מחירי השכירות, והעלייה אף הואצה בחודשים האחרונים”.

עוד נכתב, כי “ההסתברות לירידת מחירים בטווח הקצר נראית כעת נמוכה, עקב עליית הביקוש ונוכח רמה יציבה של התחלות בנייה והאטה מסויימת בסיומי הבנייה; עליית מחירי הקרקעות במכרזי רמ”י עלולה לפעול לעלייתם של מחירי הדירות בשנים קרובות”. כלכלני בנק ישראל מציינים כי לא רק בישראל ישנה עליית מחירים, וכי תחום הדיור בכל העולם סובל מעליות בשיעורים גבוהים. יתרה מכך, בתחום הדיור, עליית המחירים הישראלית נמוכה מהממוצע של מדינות ה-OECD.

גם שוק המשכנתאות זכה לעינו הבוחנת של בנק ישראל שטען כי רק אחוז בודד מהמשכנתאות נדחה וכי המגזר העסקי הגדיל את החוב בתחום הנדל”ן. במקביל, צופים בבנק עלייה גם של מחירי השכירות, כתוצאה ישירה של מחירי הדירות.

Inner article

מרמ”י נמסר היום בתגובה, כי “רשות מקרקעי ישראל מכבדת את מוסד הבנק המרכזי, בנק ישראל, ותלמד את הדו”ח. על פניו עולה כי הבנק המרכזי מתעלם בדו”ח שפרסם מהשפעת הריבית הנמוכה, לה אחראי הבנק, שהיא הגורם מספר אחת לעליית מחירי הדיור. בנוסף, יש לזכור, כי השנה האחרונה הייתה שנת שיא בשווק יחידות דיור ברחבי הארץ,  בה שווקו  על ידי רשות מקרקעי ישראל  מעל 100,000 יח”ד.

“הרשות תעשה כל מאמץ כדי להגדיל את השווקים להיקפים גדולים יותר לצד צעדים נוספים שנקטה המדינה לצמצום שוק המשקיעים ולעידוד רכישה של זוגות צעירים במסגרת תכנית ‘מחיר מטרה’.

“יש לזכור כי רמ”י פועלת לפי חוק, בשיטת המכרזים הפומביים”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה