בנק ישראל צריך לאותת באופן ברור יותר

בנק ישראל צריך להתחיל לאותת באופן הרבה יותר ברור: להערכתנו בנק ישראל צפוי להתחיל בתהליך העלאות הריבית כבר בחודשים אפריל או מאי לכל המאוחר ובהחלטת הריבית מחר, בנק ישראל יצטרך להתחיל להכין את המשקיעים

בנק ישראל | צילום: פייר טירזמן, פלאש 90

נתחיל מהשורה התחתונה – להערכתנו בנק ישראל צפוי להתחיל בתהליך העלאות הריבית כבר בחודשים אפריל או מאי לכל המאוחר ובהחלטת הריבית מחר, בנק ישראל יצטרך להתחיל להכין את המשקיעים.

מבחינה של נתוני הבסיס הרלוונטיים, לפחות אנחנו, מגיעים למסקנה חד משמעית ולאור ההערכה שלנו כי חלון הזמן של בנק ישראל להעלאות ריבית מצומצם, עדיף שתהליך זה יתחיל מוקדם ככל שניתן.

250/200 סייד בר + קובייה

אז מה עומד בבסיס הערכה זו? בבואו לקבוע את המדיניות המוניטארית, בנק ישראל מתבונן על נתוני בסיס של המשק הישראלי – התוצר ובפרט פער התוצר, נתוני שוק העבודה והנדל”ן, סביבת האינפלציה כמובן, שוק המט”ח, הסביבה העולמית ועוד.

בכל הנוגע לצמיחה, לראייתנו בשבוע שעבר נפל דבר מבחינת בנק ישראל. נתוני התוצר שפורסמו היו גבוהים משמעותית מהצפוי כאשר הצמיחה ברבעון האחרון הייתה גבוהה באופן דרמטי ביחס להערכות המוקדמות עם 16.6% לעומת צפי השוק שעמד על 4.8%. ואם זה לא מספיק, נתוני הרבעון השלישי עודכנו מצמיחה של 2.7% ל-6.7%.

עוד לפני פרסום נתוני הצמיחה, התחזית שלנו עמדה על שתיים עד שלוש העלאות ריבית השנה כאשר הערכנו כי בנק ישראל יכול לקחת את הזמן ולבצע תהליך הדרגתי של העלאות ריבית. מאחר וההערכה לגבי פער התוצר הייתה שהוא עוד שלילי, כך תחזיות הצמיחה אותתו על צמיחה מעבר לפוטנציאל בשנתיים הקרובות באופן שיאפשר למשק הישראלי לספוג את העלאות הריבית מבלי לחוות האטה משמעותית. אך נתוני הצמיחה האחרונים משנים את התמונה מבחינת הלחצים האינפלציוניים המתהווים בישראל באופן שמצדיק להערכתנו פעולה מהירה יותר.

שורה תחתונה, הנתונים המקומיים מאוד חזקים ולחצי אינפלציה מתגברים וזאת ביחד עם סביבה עולמית אינפלציונית שמהדקת מדיניות מהר מהצפוי. על כן, בנק ישראל צפוי לאותת מחר על מהלך קרוב של העלאות ריבית.

מהן המשמעויות לשוק האג”ח הישראלי?

בדיון על שוק האג”ח המקומי, צריך להתבונן על כל הגורמים שמניעים את עקום התשואות. ראשית כל, החלקים הקצרים של העקום השקלי אינם משקפים להערכתנו את מתווה הריבית הן מבחינת התזמון והן מבחינת העוצמה ולראייה, הריבית הגלומה כיום לסוף השנה עומדת רק על קצת יותר מ-0.3%. בעיות התמחור באפיק השקלי נובעות גם מסיבות מסחריות ולראיה בשוק התלבור וה-IRS התמחור סביר יותר. על כן, גם לאחר מהלך עליית התשואות שכבר היה, לפחות בחלקים הקצרים והבינוניים באפיק השקלי יש מקום לתשואות להמשיך לטפס.

Inner article

לעומת זאת, הסיפור בחלקים הארוכים של האפיק השקלי שונה לחלוטין. להערכתנו, התנודתיות בשווקים הגלובליים וההאטה הצפויה בפעילות הכלכלית העולמית צפויים לתמוך בירידת תשואות בחלקים הארוכים. מעבר לכך, תמחור הריבית בחלקים אלו ממשיך להיות גבוה להערכתנו, מה שתומך בירידה בתלילות העקום בין ה-10 שנים ל-30 שנים.

באפיק הצמוד, אנו ממשיכים להדגיש כי הציפיות הקצרות בינוניות צפויות להמשיך ולהוות עוגן של יציבות בתיק שכן אנו ממשיכים לראות את סיכוני האינפלציה מוטים כלפי מעלה בטווח הקצר. לעומת זאת, אנו חושבים שהציפיות הארוכות גבוהות מדי וזה רק עניין של זמן עד שאלו ירדו באופן משמעותי לאזור ה-2.0% ואף פחות.

אנו ממשיכים להמליץ על שילוב של רכישת הציפיות הקצרות ביחד עם השקליות הארוכות ולהקטין משמעותית חשיפה לציפיות האינפלציה הארוכות.

הכותב הינו הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה